برنامه‌های دولت ایران برای جبران عقب ماندگی شبکه ریلی

0
۵۶۷ بازدید

توسعه بخش ریلی ایران در بیش از ۳ دهه گذشته کند بوده است و دولت امیدوار است که تا مارس ۲۰۲۱ بتواند ظرفیت حمل مسافر شبکه ریلی کشور را دو برابر کند.

توسعه بخش ریلی ایران در بیش از ۳ دهه گذشته کند بوده است و دولت امیدوار است که تا مارس ۲۰۲۱ بتواند ظرفیت حمل مسافر شبکه ریلی کشور را دو برابر کند.

به گزارش  تسنیم به نقل از المانیتور، توسعه بخش ریلی ایران در بیش از ۳ دهه گذشته کند بوده است. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۳ هزار و ۴۱۸ مایل خط راه آهن احداث شده تا ۲ هزار و ۷۹۶ مایل خط ریلی موجود را توسعه دهد.
بر اساس گزارشی که در ماه ژانویه توسط مرکز تحقیقات مجلس ایران منتشر شده، بودجه سالانه پیشنهادی از سوی حسن روحانی، دولت بودجه اختصاص یافته برای توسعه بخش ریلی را ۱۲٫۸ درصد افزایش داده و به حدود ۲۱٫۲۶ تریلیون ریال (۷۰۲ میلیون دلار) برای سال مالی منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۷ رسانده است. اما افزایش بودجه بخش ریلی هنوز فاصله زیادی با رقم مورد نیاز دارد. حل مشکل واگن های قدیمی و دیگر نارسایی های زیرساختی مستلزم میلیاردها دلار سرمایه گذاری است.
شرکت ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل ایران که از زیر مجموعه های وزارت راه و شهرسازی است، از نظر طول شبکه ریلی و خدمات مسافری و باری از کشورهای منطقه و کشورهای صنعتی عقب افتاده است.
این شرکت هنوز برای اتمام ۴۶ پروژه ای که قرار بوده تا ۱۹ مارس امسال عملیاتی شود با مشکل مواجه است. بنابراین بر اساس گزارش مرکز تحقیقات، بودجه پیشنهادی برای سال مالی ۱۷-۲۰۱۶ قرار است ۸٫۷۸ تریلیون ریال (۲۹۰ میلیون دلار) به پروژه های نیمه تمام اختصاص داده شود و مابقی بودجه بخش ریلی یعنی حدود ۱۲٫۴۸ تریلیون ریال (۴۱۲٫۲ میلیون دلار) صرف یک پروژه ریلی برقی بین اصفهان و اهواز خواهد شد.
با تکمیل این پروژه ها، طول خطوط شبکه ریلی در ایران به ۷ هزار و ۴۵۶ مایل خواهد رسید. ایران همچنین قصد دارد شبکه ریلی خود را در طی یک دهه آینده دو برابر کند و واگن های قدیمی را که با سرعت ۵۵ مایل در ساعت حرکت می کنند با ترن های پرسرعتی که روی خطوط برقی حرکت می کنند جایگزین نماید. به گفته عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی این کار برای تکمیل شدن در طی ۵ سال به ۲۸ میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
یک شبکه ریلی توسعه یافته تر مزایایی برای ایران خواهد داشد. به گفته یونیسف، نرخ تصادفات جاده ای در ایران حدود ۲۰ برابر متوسط جهانی است. ایجاد یک شبکه حمل و نقل ریلی مدرن و توسعه یافته همچنین به کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا کم خواهد کرد. این دو از چالش های عمده دولت ایران در مناطق شهری در سال های اخیر بوده اند.
به گفته مجید بابایی، کارشناس صنعت ریلی، شبکه ریلی ایران سالانه حدود ۳۵ میلیون تن بار و حدود ۲۷ میلیون مسافر جابجا می کند. به گفته آخوندی این حدود ۸ درصد بار و ۶ درصد مسافر است. بابایی با انتقاد از سهم کم بخش ریلی کشور در حمل و نقل بار و مسافر خاطر نشان می کند که به رغم درخواست های مقامات ارشد برای سرعت بخشیدن به خصوصی سازی صنایع، دولت در یک دهه گذشته نتوانسته یک نهاد رگولاتوری ویژه را برای بخش ریلی ایجاد نماید.
فعلا دولت امیدوار است که تا مارس ۲۰۲۱ بتواند ظرفیت حمل مسافر شبکه ریلی کشور را دو برابر کند. مسعود احمدی، معاون فنی رئیس راه آهن ایران گفت، در حال حاضر، عمر متوسط واگن ها در ایران حدود ۲۹ سال است. این رقم باید به ۱۵ سال کاهش یابد تا با استانداردهای جهانی مطابقت نماید. این در حالی است که حتی واگن هایی با عمر ۵۵ سال نیز هنوز در شبکه ریلی کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=29939