کد خبر: 2503
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۳

بررسی ۳ عامل تاثیرگذار بر بازار سهام

بررسی ۳ عامل تاثیرگذار بر بازار سهام

گروه بازارسرمایه :مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان گفت: امضا نشدن پیش نویس مذاکرات در ماه گذشته، باعث افت بورس شد و در حال حاضر بازار منتظر ادامه مذاکرات در تیر ماه و گشایش در پرونده هسته ای است

عظیم ثابت، مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان، علت افت امروز بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: اکنون بازار سرمایه در دوران گذار قرار داشته و جو انتظار از وضعیت آتی مذاکرات هسته ای، قیمت گذاری جدید و افزایش قیمت حامل های انرژی در بازار سرمایه حاکم است.
وی با بیان اینکه اولویت دولت کنترل تورم و نقدینگی و سر و سامان دادن به مذاکرات هسته ای است، افزود: امضا نشدن پیش نویس مذاکرات در ماه گذشته، باعث افت بورس شد و در حال حاضر بازار منتظر ادامه مذاکرات در تیر ماه و گشایش در پرونده هسته ای است .
ثابت با اشاره به اینکه در حال حاضر اقتصاد وضعیت انقباضی داشته و در بازارهای دیگر هم خبری نیست، خاطرنشان کرد: باید دوران گذار را پشت سر گذاشت و دید افزایش قیمت محصولات و صنایع مهم و نیز مذاکرات هسته ای به کجا می رود؛ زیرا از ابتدای سال تا کنون چندین بار قیمت گذاری خودرو، سیمان، لبنیات و مواد پتروشیمی مطرح شده اما نتیجه ای حاصل نشده است.
این کارشناس بورس با بیان اینکه در حال حاضر بازار سرمایه با سه موضوع گره خورده است، اظهار کرد: در حال حاضر بورس تهران در انتظار مشخص شدن تکلیف مذاکرات هسته ای، اقتصاد جهانی،  اصلاح قیمت های داخلی و قیمت گذاری صنایع با توجه به افزایش حامل های انرژی است و تا تکلیف این موضوعات روشن نشود، نمی توان انتظار رشد قیمت ها را داشت.
ثابت با اشاره به اینکه در حال حاضر میانگین نسبت قیمت به عایدی ( P/E) در بورس تهران به کمتر از 6 مرتبه رسیده است، مشکل فعلی بازار را کمبود نقدیدنگی دانست و عنوان کرد: حجم معاملات بورس نشان می دهد که حالت انتظار در بازار سرمایه حکمفرماست.
مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان آینده بازار را مثبت دانست و اظهار داشت: با تمام این شرایط، آینده بازار سرمایه مثبت است زیرا در یکسال گذشته قدم های مثبتی برداشته شده است. درعین حال، مسئولان باید به بازار سرمایه توجه کنند تا بازار بالندگی و جایگاه خود را حفظ کند.