کد خبر: 2684
تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۳۹۳

بررسی راهکارهای توسعه سبدگردانی در بازار سرمایه ایران

بررسی راهکارهای توسعه سبدگردانی در بازار سرمایه ایران

گروه بازارسرمایه : درجلسه ای که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور خانم نوریپا کامسو با موضوع صنعت سبدگردانی در مالزی برگزار شد. مدیر سابق بانک CIMB مالزی بر این نکته تأکید کرد که صنعت سبدگردانی با دو مؤلفه محدودیت های قانونی و ضرورتهای افشاء اطلاعات از سوی نهادهای ناظر از یک طرف و رقابت در جذب سرمایه ها از طرف دیگر مواجه است

در این نشست که برخی از مدیران سازمان بورس، شرکت های سبدگردان، شرکت های تامین سرمایه، شرکت های بورسی و فرابورس حضور داشتند، خانم کامسو گفت: محدودیت های بین المللی علیه ایران، هزینه قابل توجهی را برای فعالان نظام مالی در این کشور به وجود آورده است اما گزارش های حاکی از آن است که مقام ناظر بازار سرمایه ایران قصد دارد با افزایش تسهیلات، محدودیت های این بازار را کاهش دهد.
کامسو به صنعت سبدگردانی در مالزی اشاره کرد و افزود : ارائه خدمات سبد گردانی در مالزی باید توسط شرکت های تأمین سرمایه صورت پذیرد و مجوز فعالیت در این حوزه به شرکتهای تأمین سرمایه داده می شود. در مالزی آن دسته از شرکت های کارگزاری که قصد انجام فعالیت در این حوزه را دارند یا باید به تنهایی سرمایه مورد نیاز خود را تأمین کنند و یا با تجمیع و تلفیق با برخی از نهادهای مالی، حداقل سرمایه و صلاحیتهای لازم جهت فعالیت در سطح یک شرکت تأمین سرمایه را کسب کنند و بعد از آن به فعالیت در حوزه سبدگردانی بپردازند.
وی به موضوع محدودیت نوسان به عنوان متغییر دیگر در بازار سرمایه پرداخت و اظهار داشت: محدودیت دامنه نوسان در ایران در مقایسه با وضعیت سرمایه گذاران در بازار سرمایه مالزی شدت بیشتری دارد اما در عین حال این یک قاعده ای است که در بسیاری از بازارهای سرمایه پذیرفته شده است.
توقف نمادها از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود، این فعال بازار سرمایه مالزی دراین باره گفت: افشای اطلاعات و شفافیت اطلاعاتی برای تمام نهادهای ناظر از اهمیت بالایی برخوردارد است، اما نهادهای ناظر باید با استفاده از اهرم های قانونی که در اختیار دارند، دوره زمانی توقف نمادها را به کاهش دهند که این امر به پویایی بازارها کمک شایانی می کند.
در این نشست، شرکت کنندگان دیدگاه تخصصی خود را در حوزه سبدگردانی بیان کردند و در مورد برخی از موانع و چالش های موجود در شرکت های سبدگردانی در ایران و راهکارهای رفع آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.