برخی کشورها نمی گذارند تلاش های سیاسی برای حل بحران منطقه به نتیجه برسد

0
۳۶۸ بازدید

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با ‘فواد معصوم’ رییس جمهوری عراق یادآور شد که برخی کشورها نمی گذارند تلاش های سیاسی برای حل بحران امنیتی منطقه به نتیجه برسد.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی در این دیدار با تاکید بر اینکه باید به تلاش های سیاسی و دیپلماتیک در این خصوص ادامه داد، گفت: اراده سیاسی برای همکاری در کشورهای منطقه ایجاد شده و در این خصوص باید به آمادگی رسید.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ائتلاف بین المللی ضد داعش معجزه ای ندیده ایم، افزود: ایران همیشه در سخت ترین شرایط در کنار عراق و مردم این کشور قرار داشته و به حمایت های خود از این کشور ادامه خواهد داد.
لاریجانی در عین حال گفت: در سفرش به لبنان و سوریه و اکنون به عراق این احساس را دارد که در مبارزه با تروریسم گام های خوبی برداشته شده و این روند با جدیت به جلو می رود.
رییس مجلس شورای اسلامی به نقش برخی کشورها در ایجاد و تقویت گروه های تروریستی اشاره کرد و گفت: موضوع تروریسم در منطقه به مرحله حاد خود رسیده که حاصل اشتباهات بزرگ برخی کشورهاست.
لاریجانی همچنین در این دیدار به شیطنت هایی که برای کاهش قیمت نفت در منطقه وجود دارد، اشاره کرد و خواستار همکاری و هماهنگی بیشتر دو کشور در خصوص مسایل نفت و گاز شد.
وی گفت که اگر چه مساله کاهش قیمت نفت جنبه سیاسی دارد، اما تاثیرات اقتصادی آن بر کشورهای تولید کننده قابل انکار نیست.
لاریجانی همچنین در دیدار با رییس جمهوری عراق به طرح برخی مسایل دوجانبه از جمله مشکل غبار و طوفان شن، ضرورت لایروبی اروند رود ، حذف روادید سفر برای اتباع دو کشور و نیاز ساماندهی ارتباطات بانکی میان دو کشور اشاره کرد.
لاریجانی در خصوص لایروبی اروند رود گفت: این مساله در آینده مشکل ساز خواهد شد و برای عراق و شهرهای همجوار بصره مشکلات بیشتری به همراه خواهد داشت و لایروبی این آبراهه نیاز به تاسیس یک دفتر ویژه و سرمایه گذاری مشترک دارد.
رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص مزیت های حذف روادید سفر برای شهروندان دو کشور، با یادآوری اینکه عتبات عالیات ظرفیت بزرگی برای عراق محسوب می شود گفت: سالانه حدود ۲ میلیون ایرانی برای زیارت عتبات به عراق می آیند.
لاریجانی در خصوص ارتباطات بانکی نیز پیشنهاد کرد که با ایجاد مکانیزم های لازم، در معاملات و ارتباطات تجاری به جای ارز خارجی ارزهای دو کشور (دینار و ریال) مبادله شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8258