برای سرمایه‌گذاران و فرآوری ثانویه خرما و زعفران فرش قرمز پهن می‌کنیم

0
۳۹۶ بازدید

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت نیز با حمایت‌هایی که از بخش خصوصی انجام می‌دهد به دنبال توسعه فناوری‌های ثانویه در این بخش‌ها است و هر کسی که قصد سرمایه‌گذاری در این بخش‌‌ها را داشته باشند از آنها استقبال شده و فرش قرمز برای آنها پهن می‌کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، محمدعلی طهماسبی معاون وزیرجهاد کشاورزی در امور باغبانی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: حدود ۳ میلیون هکتار باغ در کشورمان وجود دارد که حدود ۱۶ میلیون تن انواع میوه‌های گرمسیری و سردسیری از آن به دست می‌آید. وی افزود: بیش از ۵۰ درصد صادرات بخش کشاورزی توسط باغبانی انجام می‌شود و دلیل رغبت بیشتر کشاورزان به فعالیت‌های باغداری بازدهی بیشتر در این بخش است.

۲۵۰۰ هکتار گلخانه در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد

طهماسبی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار هکتار پسته‌کاری در کشور وجود دارد گفت: ۲۵۰۰ هکتار گلخانه در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و ۴ هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه نیز در سال جاری پایه‌گذاری می‌شود که در افق ۱۴۰۴ سطح زیرکشت به ۶۰ هزار هکتار خواهد رسید که ایران را جزو کشورهای پیشرو در این زمینه قرار می‌دهد.

فشار سازمان برنامه و بودجه اجازه توسعه باغداری در سطوح شیب‌دار را نداد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: برآورد شده بود که در سال جاری حدود ۱۱ هزار هکتار باغ در زمین‌های شیب‌دار ایجاد بشود اما با توجه به اینکه تحت فشار سازمان برنامه و بودجه قرار داشتیم این رقم تنها به ۶۰ هکتار کاهش یافت. این مقام مسئول در ادامه گفت: در ۶ استان غربی کشور استعداد سرمایه‌گذاری بر روی سطوح شیب‌دار وجود دارد به طوریکه درمنطقه طارم ۳۲ هزار هکتار زیتون‌کاری شده است و همچنین ۵ هزار تن گیاهان دارویی از این عرصه‌ها برداشت می‌شود.

برای سرمایه‌گذاران و فرآوری ثانویه خرما و زعفران فرش قرمز پهن می‌کنیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به انتقاد رهبر معظم انقلاب در ارتباط با خام‌فروشی برخی محصولات کشاورزی از جمله زعفران و خرما گفت: دولت نیز با حمایت‌هایی که از بخش خصوصی انجام می‌دهد به دنبال توسعه فناوری‌های ثانویه در این بخش‌ها است و هر کسی که قصد سرمایه‌گذاری در این بخش‌‌ها را داشته باشند از آنها استقبال شده و فرش قرمز برای آنها پهن می‌کنیم. طهماسبی گفت: هیچ محدودیتی برای دادن مجوز به فعالیت‌های نظیر بسته‌بندی و ایجاد ارزش افزوده در بخش‌هایی مانند زعفران و خرما وجود ندارد اما معتقدیم که هر چقدر ارزش افزوده این بخش‌ها بیشتر شود اشتغالزایی و پایداری شغلی بیشتری ایجاد می‌شود. وی افزود: در سال جاری یارانه‌های بخش تولید باغبانی حذف شد اما از دولت خواستیم که جلوی صادرات محصولات باغبانی را نگیرد زیرا در صورتی که در یک بخش از زنجیره تولید یعنی صادرات خلل ایجاد شود اختلاف و مشکلات جدی برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد کرد.

دولت جلوی صادرات محصولات باغی را نگیرد/نهاده های یارانه ای برداشته شده است

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی افزود: مشاهده شد که همین جلوگیری از صادرات گوجه فرنگی و سایر محصولات باغبانی چه مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرد.

صادرکنندگان ایرانی خود قیمت زعفران را کاهش می‌دهند

وی با بیان اینکه ایران ۹۴ درصد از زعفران را تامین می کند گفت: متاسفانه تا وقتی که قیمت دلار در کشورمان بالا می رود خود صادرکنندگان زعفران قیمت‌ها را پایین می آورند که این امر اصلا منطقی نیست و برخلاف رویه تجارت جهانی است. طهماسبی در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به واسطه گیری و فروش محصولات باغبانی و قیمت بالای آن در بازار گفت: از نظر بنده دلالی و واسطه‌گری چیز بدی نیست و باید وجود داشته باشد اما تعداد آنها نباید بیشتر از نیاز یک زنجیره باشد. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی افزود: تعدد تعداد واسطه‌ها خود باعث گرانی میوه می‌شود اما وجود واسطه‌ها به اندازه کافی برای بازاررسانی محصولات کشاورزی ضروری است.

من هم میوه را گران می‌خرم!
وی گفت: متولی بازار میدان میوه و تره‌بار در شهرها، شهرداری‌ها هستند و حتی من نیز میوه را گران می‌خرم. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: ما هم مخالف خروج پیاز زعفران از کشور هستیم به همین منظور نیروی انتظامی حاضر در مرزها آموزش دیده اند تا با تشخیص درست از خروج پیاز زعفران جلوگیری شود.

میوه‌های قاچاق را باید در مرزها آتش زد

وی با انتقاد شدید از قاچاق محصولات کشاورزی غیرمجاز به کشور گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمایش کردند باید هرگونه محصول قاچاق از جمله میوه را در همان مرز آتش زد و نباید به عنوان صدقه سری آن را به افراد داد زیرا باعث ورود بیماری و آفات خطرناکی به کشور می‌شود که دیگر ریشه کن نخواهد شد و تنها در صورت مبارزه ممکن است کنترل و محدود شود. طهماسبی گفت: واردات قاچاق میوه باعث شده که صدها هزار نفر خانوار اسیر شوند و خسارات هنگفتی به آنها وارد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=109823