کد خبر: 97742
تاریخ انتشار: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

برای رونق تولید باید فضای دلالی را محدود کنیم

برای رونق تولید باید فضای دلالی را محدود کنیم

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان:

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: محدود کردن فضای دلالی می‌تواند به رونق تولید کمک کند و همه این موارد را می‌توان در قالب طرح اقتصاد مقاومتی تعریف کرد.

محمود سیادت در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه شرایط اقتصادی حال حاضر مطلوب نبوده و دچار مشکلات و عوارضی است، اظهار کرد: اساساً ساختار اقتصادی ما غلط بوده و این مساله از گذشته تاکنون ادامه دارد.

وی ادامه داد: در حقیقت بسیاری از بخش‌های اقتصادی ما تهدید و تضعیف شده، شاید امروز فرصت مناسبی برای بازسازی مجدد آن بر مبنای محوریت و ارزش تولید باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان افزود: اگر اقتصاد خود را مجدداً بر مبنای صحیح و به دور از شرایط رانت و دلالی و واسطه‌گری بنا کنیم و در کنار آن به شعارهای سال‌های گذشته که رهبری اعلام می‌کردند، توجه لازم را مبذول کنیم، امکان تحقق هرچه بیشتر رونق در تولید نیز فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروزه به بسیاری از کالاهایی که در گذشته وارد می‌شد ارز تعلق نمی‌گیرد، تصریح کرد: بر این اساس واحدهای تولیدی داخلی این فرصت را دارند که با نگاه به قدردانی از فرصت‌ها از لحظه به لحظه این اتفاق استفاده کنند و خلع برندهای خارجی مخصوصاً در حوزه پوشاک را جبران کنند.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان تاکید کرد: ما امید داریم که این شرایط تحریم بتواند فرصتی را برای اقتصاد ما فراهم آورد، در حوزه مصالح ساختمانی در گذشته ما واردات انجام می‌دادیم اما امروزه این توجیه وجود ندارد که با ارز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی این اقدام را انجام دهیم.

سیادت گفت: ما اگر در داخل به خوبی عمل کنیم، قدرت صادرات ما افزایش پیدا خواهد کرد؛ شرایط داخلی منطقی بوده و ما باید اولویت اصلی خود را همواره به نیازهای مردم اختصاص دهیم.

وی اضافه کرد: بخش زیادی از اقتصاد ما به صورت سوبسیدی بوده به همین جهت نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد تا سوبسید کالاها گرفته شود و بعد از آن اجازه صدور داد شود، مشروط به آنکه نیاز داخل را اولویت خود قرار دهیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان عنوان کرد: بهترین کار این است که به سمت ۱۴ میلیارد دلاری که ادعا می‌شود برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهیم حرکت کرده و آن را حذف کنیم و یک اقتصاد رقابتی را در کشور ایجاد کنیم.

سیادت بیان کرد: یکی از مسائل مهم حاضر، سوخت است که باید در این زمینه فکری اساسی شود، قیمت سوخت و انرژی در کشور ما منطقی نبوده و خود سبب فساد می‌شود.

او عنوان کرد: محدود کردن فضای دلالی می‌تواند به رونق تولید کمک کند و همه این موارد را می‌توان در قالب طرح اقتصاد مقاومتی تعریف کرد.