کد خبر: 2215
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳

برای ۷۷ سالگی الماس سیاه هالیوود، “مورگان فریمن”

برای ۷۷ سالگی الماس سیاه هالیوود، “مورگان فریمن”

“مورگان فریمن”، بازیگر و کارگردان صاحب‌نام آمریکایی ۷۷ ساله شد. او همواره می‌گوید: هیچ کاری را دو بار انجام نمی‌دهم، تمام عمر را وقت شناختن خود کردم و از تماشای زندگی تکراری خسته می‌شوم.

به گزارش ایسنا، مورگان فریمن، متولد اول ژوئن ۱۹۳۷ در شهر ممفیس ایالت تنسی آمریکا است. والدین فریمن هر دو در بیمارستان کار می‌کردند تا این خانواده پر جمعیت شامل ۵ پسر و یک دختر را اداره کنند.
در مدرسه مورگان از لوازم دست دوم استفاده می‌کرد، اما شاگرد اول بود؛ ولی پس از چندی مدرسه را ترک کرد. علاقه فراوانی به تئاتر و سینما داشت و با جمع‌آوری شیشه‌های نوشیدنی و دریافت ۱۲ سنت به صورت روزانه به سوی آرزوهایش گام برداشت.
تمام برادرهای مورگان وارد ارتش شده بودند و او نیز با رسیدن به ۱۸ سالگی به نیروی هوایی پیوست، اما ترس از ارتفاع و حاضر نشدن در جلسه‌های آموزش پرواز سبب شد پس از چند سال مرخص شود.
فریمن دوباره مجبور به مهاجرت شد و این بار به سمت دیگر آمریکا یعنی نیویورک کوچ کرد، در نیویورک توانست اولین نقش خود را به دست آورد او در سال ۱۹۶۷ در تئاتر برادوی با حقوق هفته‌ای ۷۰ دلار دست به کار شد.
در دهه ۶۰ مورگان توانست چند نقش دیگر در تئاتر به دست آورد و با ایفای خوب نقش‌های خود مورد توجه کارگردان‌های سریال‌های تلویزیونی قرار گیرد. پس از ایفای نقش‌های کوتاه در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، مورگان توانست در سال ۱۹۸۰ در فیلم (بروبیکر) با هنرپیشه معروف (رابرت ردفورد) هم بازی شود، فیلم فروش خوبی کرد و این موفقیت بسیار خوبی برای مورگان فریمن بود.
در دهه ۵۰ پس از کارهای متعدد از جمله کار در گروه‌های رقص توانست به نیویورک برود و به دنیای سینما پا بگذارد و چندین نقش کوتاه به او داده شد.
در برنامه تلویزیونی “شرکت برقی” شامل ۷۸۰ قسمت که از سال ۷۱ تا ۷۷ به طول انجامید به ایفای نقش برای کودکان پرداخت.
مورگان در کنار این برنامه به ایفای نقش بر روی صحنه و سینما نیز پرداخت و با پایان گرفتن این مجموعه بعد از چند کار تلویزیونی در سال ۱۹۸۰ با رابرت ردفورد در فیلم “بروبیکر” همراه شد.
دهه ۸۰ فریمن به ایفای نقش‌های متعدد در فیلم‌ها ادامه داد، فیلم‌هایی که هر کدام در زمان خود مطرح بوده و جایگاه او به عنوان یک بازیگر شناخته شده تثبیت شد.
بعد از بازی در “رانندگی برای خانم دیزی” دهه ۹۰ برایش اوج پیشرفت بود و بازی در فیلم‌هایی چون “نابخشوده” و “هفت” را تجربه کرد. کارنامه مورگان در سال‌های اخیر بسیار پربار است و بازی در فیلم‌هایی چون “دختر میلیون دلاری” که او را برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل کرد و “شوالیه تاریکی” که دومین فیلم پرفروش دنیای سینما شد، او را به عنوان یک بازیگر شاخص سینما تبدیل کرده است.
این بازیگر بلند قد و سیه چرده سینما با سابقه‌ای طولانی در نقش‌های مکمل و دوم توانسته به عنوان یکی از قطب‌های کاراکترهای فرعی در هالیوود خودش را تثبیت کند.
خیلی بیش از آنکه سینماروهای حرفه‌ای با چهره او آشنا شوند، این بچه‌ها بودند که او را در نقش‌های ایزی ریدر در مجموعه عامه‌پسند شبکه PBS با نام “شرکت برقی” شناختند.
پس از مدت‌های مدید کسب تجربه در صحنه نمایش و صفحه کوچک تلویزیون فریمن با اولین حضور خود در اثری به نام “زبل خیابان گرد” تماشاگران را شوکه کرد و به خاطر همین نقش نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل سال ۱۹۸۷ شد.
پس از آن نقش‌های کوچکی در فیلم‌هایی چون “بربیکر” ۱۹۸۰، “چشم شاهد” ۱۹۸۱، “معلمین” ۱۹۸۴ ماری، “یک قصه حقیقی” و “آنطور بود اینطور شد” هر دو محصول ۱۹۸۵ ایفا کرد. از آن پس کوشید تا به جایگاه یک ستاره واقعی سینما برسد. فیلم‌هایی چون “شیک و پیک” ۱۹۸۸، “آتش خودپرستی و رابین هود و شاهزاده دزدان” ۱۹۹۱ در راستای همین هدف بودند، اما آنچه باعث شد فریمن در نقش منتقدان نیز بدرخشد بازی‌اش در نقش شوفر یک خانم پیر در فیلم “رانندگی برای خانم دیزی” بود که به خاطر آن برنده اسکار شد.
او با نقش یک پلیس فاسد در فیلم “جانی خوش تیپ” مسیر جدیدی را در بازیگری آغاز کرد. پس از آن به خواستگاه دیرینش نمایش بازگشت و کمتر در آثار هالیوودی ظاهر شد تا اینکه سرانجام با “نابخشوده” در سال ۱۹۹۲ ساخته کلینت ایستوود به پرده نقره‌ای بازگشت. او یک نامزدی اسکار دیگر نیز به خاطر جان بخشیدن به یک زندانی در فیلم تحسین شده “رستگاری در شاوشنگ” به دست آورد.
از جمله نقش‌های به یاد ماندنی او می‌توان به کاراکتر پیر فیلم “هفت” اشاره کرد.
مورگان فریمن در سال ۲۰۰۴ در همکاری با دوست قدیمی خود کلینت ایست‌وود در فیلم “دختر میلیون دلاری” در کنار هیلاری سوانک به جلوی دوربین رفت و توانست با بازی بسیار خوب خود در این فیلم برنده جایزه اسکار شود.
وی تاکنون توانسته بیش از ۳ میلیارد دلار پول برای شرکت‌های هالیوود بسازد و این بازیگر ۷۰ ساله را از جمله پول سازان هالیوود قرار دهد.
مورگان فریمن در سال ۱۹۹۷ توسط مجله انگلیسی (امپایر) به عنوان سی‌ویکمین بازیگر بزرگ همه دوران‌ها برگزیده شد و سه فیلم “رانندگی برای خانم دیزنی”، “افتخار” و “رهایی از شاوشنگ” در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت .