برای باقی ماندن در بورس لطفاً منطق خود را تغییر دهید

0
۲۵۸ بازدید

بابک آموخته ‏- در اینکه تأثیر روابط خارجی ایران با دنیا و نیز تحریم های اعمال شده بر بازار سرمایه از دو جنبه روانی و بنیادی حائز اهمیت است شکی نیست اما اینکه عکس العمل اهالی تالار شیشه ای بورس حد وسط ندارد و همیشه آخرین تصمیم را همان اول می گیرند جای بحث فراوان دارد.

معمولاً قبل از برگزاری مذاکرات هسته ای، بورس به گونه ای می شود که انگار همین ۱۰ دقیقه پیش توافق نهایی امضاء شده وکلیه تحریم ها برداشته شده و سرمایه گذاران خارجی پشت درب صنایع مختلف برای سرمایه گذاری صف کشیده اند اما به محض اتمام مذاکرات وضع به گونه ای دیگر می شود، چون معامله گران جمله “توافق انجام شد” را از زبان مسئولین امر نمی شوند عکس العملی را به نمایش می گذارند که گویی دو طرف با قهر و دعوا از اتاق بیرون آمده اند و خود را برای جنگ آماده می کنند!‏ ظاهراً بازار سرمایه خیلی با منطق میانه خوبی ندارد. این موارد را گفتم که یادآوری کنم سال گذشته با وضعیت سیاسی به مراتب بدتر از اوضاع فعلی و با مذاکراتی که نتیجه ای جز درجا زدن در شهرهای مختلف کشورهای اروپایی نداشت سال رویایی بورس رقم خورد و سهام اکثر شرکت ها در قیمت های دو برابر بیشتر از ارزش ذاتی با صف خرید همراه بودند.

با نگاه به سال گذشته اگر وجدان و منطق را در نظر بگیریم و رشد قیمت دلار را که با کاهش ارزش پول ملی و افزایش قابل توجه تورم و کاهش قدرت خرید باعث رشد قیمت سهام شده بود را کنار بگذاریم، واقعاً پیشرفت خاصی را در مناسبات سیاسی نداشته ایم یا حداقل نسبت به امروزمان بسیار عقب تر بوده ایم اما سال رویایی بورس را شاهد بودیم، چرا؟ چون در آن زمان از فاکتوری به نام نقدینگی استفاده کردیم تا طعم تلخ اتفاقات نامطلوب را از بین ببریم و البته جواب هم داد. آن روزها مذاکرات و نشست ها می آمدند و می رفتند اما کسی حتی نیم نگاهی هم بر آن نداشت چون آنقدر شیرینی رشد سود و بازدهی در بورس زیاد شده بود که کمتر کسی دوست داشت فرصت مناسب کسب سود را با موضوع مهم اما بی اهمیت جلوه داده شده بحث هسته ای از دست بدهد.

از قدیم گفتن پول، پول می آورد در آن سال نقدینگی وارد باز کردند و به دنبال آن پول های دیگر نیز وارد بازار شد. اقدامی که به گفته برخی کارشناسان تصمیمی غیر منطقی برای نشان دادن اقتصادی منطقی بود و امروز نتیجه آن را نه تنها می بینیم بلکه احساس هم می کنیم.‏ به هر حال شاید این تصمیم در آن زمان و با تفکر مدیریت و مسئولین گذشته درست بوده و عکس العمل های سهامداران نیز باید آنگونه هیجانی و احساسی می بود به عبارت ساده تر منطق آن روزهای بازار سرمایه رفتارها و اقدامات غیر منطقی بوده و نتیجه خاص خودش را هم داشته است.‏ اما متأسفانه در حالی همچنان شاهد همان عکس العمل های گذشته اهالی تالار بر مبنای منطق مسئولین دولت قبل هستیم که دولت و مسئولین امر تغییر کرده اند و به همراه آنها تفکر و منطق جدید وارد عرصه مدیریت کشور شده است.

در شرایط فعلی مهمترین عامل اصلی افت شاخص های بورس و روند نزولی قیمت سهام شرکت ها شاید اختلافی باشد که بین منطق سهامداران با منطق مسئولین دولت یازدهم وجود دارد. به عبارت ساده تر سهامداران انتظار دارند در شرایط فعلی مدیران و مسئولین دولت فعلی در زمینه ها و بخش های مختلف کشور منطق قابل قبول خود را اجرا کنند اما در بحث بازار سرمایه همان منطق گذشته حاکم باشد یعنی بی منطقی بشود منطق بورس. لذا به نظر می رسد برای خروج از شرایط فعلی ایجاد شده در بازار سرمایه، اهالی فعال در بازار سرمایه تنها باید یک تصمیم واحد بگیرند و آن نزدیک تر کردن و تغییر منطق خود با منطق دولت در بحث بازار سرمایه می باشد.‏ شاید بهتر باشد با مرور خاطرات یکبار دیگر برخی صحبت ها و اتفاقات گذشته را بیاد آوریم.

در منطق گذشته تحریم ها کاغذ پاره بود و در منطق فعلی تحریم عامل حرکت کند چرخه اقتصادی، رکود و تورم است. پس باید قبول کرد که بورس مربوط به آن منطق نیز باید تفاوت فاحشی با منطق فعلی داشته باشد، در نتیجه انتظار برای اتخاذ همان منطق کاغذ پاره در مدیریت بازار سرمایه در تفکر جدید امری بیهوده است و تنها سبب فاصله گرفتن سرمایه گذاران بورس با تفکر جدید مدیریت بازار سرمایه می شود و این یعنی تفاوت فاحش میان عکس العمل های اهالی تالار شیشه ای و سهامداران با تصمیمات منطق جدید که اگر به یکدیگر نزدیک شوند شاید بتواند حتی منجر به کسب بازدهی هم بشود. حداقل نتیجه این اقدام تحمل راحت تر روند نزولی و افت قیمت سهام شرکت ها در بورس می باشد.‏ پس لطفاً منطق خود را تغییر دهید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10281