برآورد ارزش ذاتی ۲۳۰۰ تومانی خکرمان به ازا هر سهم

0
۵۰۷ بازدید

شرکت گروه‌اقتصادی‌کرمان‌خودرو (سهامی عام) در حال حاضر ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه نسبت با تنوع بخشی پرتفوی خود توانسته زمنیه مناسبی رابرای رونق و رشد تولید در این شرکت مهیا کند.

این شرکت سهامی عام که فعالیت خود را  از سال ۹۴ آغازکرده طی سالهای اخیر با سرمایه گذاری درحوزه برق و با کسب مالکیت ۱۰ درصدی از سهام شرکت آرین ماهتاب گستر در این مسیری گام نهاد تا علاوه بر صنعت خودرو و قطعات و خدمات پس از فروش، در حوزه انرژی هم فعال شده و درجهت تبدیل شدن به یک هلدینگ چندرشته‌ای گام برمی‌دارد.

شرکت آرین‌ماهتاب‌گستر با ۱۱ شرکت تابعه و ۱۳نیروگاه سیکل‏ ترکیبی و گازی در حال حاضر ۵درصد از برق مصرفی کشور را تامین می‏کند. مجموع ظرفیت اسمی نیروگاه‌های گروه آرین ماهتاب گستر حدود ۴,۷۴۱مگاوات بوده که با لحاظ کردن درصد مالکیت، حدود ۲,۱۰۰مگاوات نیروگاه در حال بهره‌برداری و حدود ۳۷۰مگاوات نیروگاه در حال ساخت در اختیار شرکت است.

با مبنا قراردادن هزینه ساخت هر مگاوات نیروگاه به روش تولید برق و همچنین  برآورد ارزش جایگزینی نیروگاه‌ها با کسر بدهی تلفیق قابل انتساب به شرکت اصلی، ارزش بازار این هلدینگ بیش از ۲۹هزار میلیارد تومان برآورد شده و با بهای تمام شده ۲۶۴میلیارد تومانی، مازاد ارزش قابل توجهی ایجاد کرده است.

در گروه تولید خودرو ۲ شرکت «کرمان موتور» و «مدیران خودرو» قرار دارند. شرکت کرمان موتور با استفاده از متوسط نسبت ارزش بازار به درآمد ۲ نماد «خودرو» و «خساپا» و پیش‌بینی درآمد بدبینانه برای «کرمان موتور» (تولید و فروش ۱۳هزار دستگاه و آخرین نرخ‌های فروش نمایندگی‌ها) ارزشگذاری شده است. همچنین مدیران خودرو   نیز با مقایسه ارزش بازار و ظرفیت کرمان موتور ارزشگذاری شده است.

 از دیگر شرکت های زیرمجموعه این شرکت می توان به شرکت «آرمان موتور ارگ» به عنوان شرکتی فعال در حوزه قطعات اشاره کرد که نسبت  به تولید صندلی و اگزوز برای محصولات کرمان موتور اقدام کرده است.

 باتوجه به وابستگی درآمد این شرکت به درآمد کرمان موتور، در سال‌های گذشته از نسبت درآمد این شرکت به درآمد کرمان موتور و در ادامه از متوسط نسبت ارزش بازار به درآمد شرکت‌های مشابه بورسی یعنی «سایپاآذین» و «مهرکام پارس» استفاده شده است.

ورود این شرکت در حوزه خدمات، از طریق سرمایه گذاری در شرکت خدمات و تجارت بم خودرو صورت گرفته که باتوجه به رشد قیمت قطعات یدکی و افزایش مراجعات به نمایندگی‌ها، درآمد آن نسبت به سال ۹۸، با ۴۰درصد رشد روبرو بوده و با استفاده از نسبت ارزش بازار به درآمد معادل ۵، ارزشگذاری شده و در نهایت ارزش ذاتی هر سهم (NAV)به ازای هر سهم بیش از ۲,۳۰۰ تومان برآورد شده است.

گفتنی است اعمال تغییراتی از جمله افزایش تیراژ تولید با بهبود شرایط، ورود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به بورس، انتقال نماد خکرمان به بازارهای بالاتر و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها، را از دیگر پتانسیل‌های این هلدینگ می توان برشمرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=108196