بدهی خارجی ایران در پایان دی ماه به ۵٫۵ میلیارد دلار رسید

0
۵۸۳ بازدید

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی، میزان بدهی های خارجی (تعهدات بالفعل) کشور در پایان دی ماه امسال به رقم پنج میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار رسیده که پنج میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار آن بلندمدت و ۳۵۱ میلیون دلار آن کوتاه مدت است.

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی، میزان بدهی های خارجی (تعهدات بالفعل) کشور در پایان دی ماه امسال به رقم پنج میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار رسیده که پنج میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار آن بلندمدت و ۳۵۱ میلیون دلار آن کوتاه مدت است.

به گزارش پانا، گزارش بانک مرکزی از ارقام عمده پولی و اعتباری، نشان می دهد که میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان دی ماه امسال ۲۹۸ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه پارسال ۱۵٫۳ درصد کاهش داشته است.
میزان پول در پایان دیماه امسال نزدیک به یک تریلیون و ۱۸۰ هزار میلیارد ریال با رشد منفی ۲٫۲ درصدی نسبت به پایان سال گذشته و رقم شبه پول نیز هشت تریلیون و ۳۱۰ هزارمیلیارد ریال با رشد ۲۵٫۶ درصد اعلام شد.
حجم نقدینگی در پایان دی ماه امسال به حدود ۹ تریلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به دی ماه سال گذشته ۲۷٫۲ درصد و نسبت به اسفندماه ۲۱٫۳ درصد رشد داشته است. این رقم در پایان اسفندماه سال گذشته حدود هفت تریلیون و ۸۰۰ هزار میلیارد ریال بوده است.
همچنین گزارش بانک مرکزی از خلاصه دارایی ها و بدهی های بانک ها و موسسه های اعتباری غیربانکی نشان می دهد که دارایی های خارجی در پایان دیماه امسال دو هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال با رشد ۱۴ درصدی نسبت به پایان اسفندماه است.
میزان سپرده بانک ها و موسسه های اعتباری نزد بانک مرکزی یک هزار و ۶۰ هزار میلیارد ریال و کل بدهی های بخش دولتی، غیردولتی و غیره ۱۰ هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال با رشد ۱۷٫۸ درصدی نسبت به پایان سال گذشته و رقم بدهی این موسسه ها پبه بانک مرکزی نیز در مدت یادشده ۸۳۰ هزار میلیارد ریال با رشد منفی ۲۵ میلیارد ریال اعلام شد.
کل بدهی بانک های تجاری به بانک مرکزی در این مدت ۱۶۰ هزار میلیارد ریال و بانک های تخصصی ۵۴۰ هزار میلیارد ریال گزارش شده است.

همچنین طبق گزارش بانک مرکزی، درآمدهای ۱۰ ماهه امسال نسبت به سال گذشته، ۷٫۷ درصد و سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، ۵۰٫۱ درصد رشد داشته است. درآمد مالیاتی سال ۹۲، ۳۵ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان، سال ۹۳ بالغ بر ۵۴ هزار و ۱۳ میلیارد تومان گزارش شده است. همچنین سهم مالیات‌های مستقیم ۱۰ ماهه امسال از ۴۳ هزار و ۸۲۹ میلیارد تومان، حدود ۳۱ هزار و ۷۱ میلیارد تومان آن وصول شده است.

مالیات بر درآمد ۹ هزار و ۳۸۳ میلیارد تومان، مالیات بر ثروت هزار و ۷۸۵ میلیارد تومان بوده است. در سال جاری مالیات بر واردات ۶ هزار و ۸۶۳ میلیارد تومان، مالیات بر واردات خودرو ۸۰۹ میلیارد تومان و مالیات بر کالا و خدمات طی این مدت ۲۰ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان وصول شده است.

بر اساس این گزارش مالیات بر ارزش افزوده از میزان ۲۴ هزار و ۸۴۹ میلیارد تومان، مصوب سال جاری طی ۱۰ ماهه بالغ بر ۱۶ هزار و ۷۴۸ میلیارد تومان بوده است. مالیات بر فروش سیگار نیز برای دولت ۲۵۲ میلیارد تومان طی این مدت درآمد داشته است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=29206