بدهی آمریکا ۱۰۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور

0
۳۳۸ بازدید

بدهی آمریکا در پایان ۲۰۱۹ برابر با ۱۷ تریلیون دلار بود که معادل ۸۰ درصد اقتصاد این کشور را است که در سال ۲۰۲۰ به علت بحران کرونا به ۱۰۰ درصد هم رسیده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، بدهی ملی آمریکا در حال حاضر به اندازه اقتصاد این کشور رسیده و از آستانه‌ای که اقتصاددان ها همواره نگران بودند رد شده است. بدهی فدرال آمریکا در پایان ۲۰۱۹ برابر با ۱۷ تریلیون دلار بود که ۸۰ درصد اقتصاد این کشور را تشکیل می داد.

پیش بینی های دولت آمریکا در آن زمان نشان می داد بدهی این کشور طی ۱۰ سال آینده به ۱۰۰ درصد اقتصاد خواهد رسید. ولی با توجه به هزینه های تریلیون دلاری دولت در پاسخ به بحران کرونا در سال جاری و رکود اقتصاد، بدهی آمریکا در حال حاضر ۱۰۶ درصد تولید ناخالص داخلی آن است یعنی ۲۵ درصد افزایش تنها طی چند ماه. این نگرانی مدت ها وجود داشته که افزایش بدهی آمریکا باعث افزایش تورم و بالا رفتن نرخ بهره خواهد شد، چون سرمایه‌گذاران خواستار سودهای بیشتری از یک دولت متزلزل هستند، ولی علی رغم بالارفتن بی سابقه بدهی آمریکا، نرخ بهره در پایین ترین سطح قرار دارد و تورم ساکن است.

برخی اقتصاددان ها و متخصصان عقیده دارند با توجه به عملکرد فدرال رزرو آمریکا، نگرانی در مورد افزایش بدهی آمریکا تا بیش از اندازه اقتصاد آن اشتباه است. فدرال رزرو از ماه مارس بیش از ۱.۸ تریلیون دلار اوراق قرضه خریداری کرده و به این ترتیب، پولی را که خزانه داری برای افزایش بدهی نیاز داشته بدون هیچ عواقب منفی در اختیار آن گذاشته است.

ولی برخی سرمایه گذاران همچنان نگران احتمال افزایش سریع نرخ تورم به خاطر ورود پول به بازار هستند. این نگرانی حالا در افزایش قیمت طلا نشان داده شده است. برخی اقتصاددان ها هشدار داده‌اند افزایش بدهی را باید از طریق مالیات های بیشتر یا کاهش هزینه در برخی بخش ها در آینده کنترل کرد.

درست است که بسیاری از اقتصاددانان ها ترس خود را از افزایش بدهی دولت از دست داده اند، ولی تلاش جمهوری خواهان برای محدود کردن اندازه بسته‌های کمکی تحت تاثیر این نگرانی ها قرار گرفته و آنها حالا می ترسند ۲ یا ۳ تریلیون دلار دیگر به بدهی کشور اضافه کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=110111