بخش IT در صورت حمایت ۸۰۰ هزار شغل ایجاد می کند

0
۲۹۴ بازدید

معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون گفت: در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری تنها می توان ۲۰هزار شغل ایجاد کرد در حالیکه در بخش IT در صورت حمایت تا ۸۰۰هزار شغل ایجاد می شود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، اشتغال‌زایی یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در هر دولتی بوده است. به گفته ی کارشناسان بازار کار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز که می‌تواند در مقابل سرمایه‌گذاری‌های اندک درآمدزایی زیادی داشته باشد، اشتغال در این بخش از بخش‌های موثر در ایجاد اشتغال محسوب می‌شود که البته عدم تناسب بین نظام آموزش عالی و نیاز بازار کار این حوزه ممکن است سد راه باشد.

ایجاد اشتغال همواره از دغدغه‌های افراد جامعه و خصوصاً فارغ‌التحصلان بوده است و دولت یازدهم نیز از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌ها و وظایف خود یاد می‌کند. حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با داشتن بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان و پتانسیل‌های مناسب برای ایجاد شغل می‌تواند نقش پررنگی در این زمینه ایفا کند.

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون گفت: در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری تنها می توان ۲۰هزار شغل ایجاد کرد در حالیکه در بخش IT در صورت حمایت تا ۸۰۰هزار شغل ایجاد می شود.

وی ادامه داد: بازپرداخت تسهیلات کرونا که در سنوات گذشته به روستاییان واگذار شده، در حال حاضر شروع شده و در استانی همچون کردستان تاکنون ۶۶۰میلیارد ریال بازپرداخت انجام شده است. از محل این بازپرداخت‌ها می‌توانیم به متقاضیان جدید تسهیلات پرداخت کنیم لذا انتظار می‌رود مسئولان این استان در راستای افزایش مشارکت مردمی در پرداخت اقساط تسهیلات تمام تلاش خود را به کار گیرند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ظرفیت‌های ویژه حوزه آی تی در راستای ایجاد اشتغال برای جوانان اشاره کرد و گفت: ما تمام وقت خود را گذاشته‌ایم که در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری سرمایه‌گذاری کنیم و در نهایت تنها ۲۰هزار شغل ایجاد می‌کنیم در حالی که در بخش آی تی در صورت حمایت می‌توان تا ۸۰۰هزار شغل ایجاد کرد.

منصوری افزود: آی تی بزرگترین حوزه‌ای است که می‌توان با توجه به قابلیت و ظرفیتی که جوانان این استان دارند برای ایجاد اشتغال و درآمد روی آن حساب ویژه ای باز کرد اما متأسفانه مسئولان این استان هیچ حمایتی از این حوزه نمی‌کنند.

وی اظهار کرد: جوانانی که در این عرصه کار می‌کنند هیچ نیازی به دریافت تسهیلات ندارند و کارهای بزرگی انجام داده‌اند، اما مسئولان کردستانی نه تنها حمایتی نکرده‌اند بلکه حتی حاضر نیستند مکانی را به صورت رایگان به این جوانان سرمایه‌گذار واگذار کنند و آنان را از محلی که در اختیار داشتند نیز بیرون کرده که این بسیار جای تأسف دارد.

منصوری با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال باید منابع را به سمت حوزه هایی ببریم که با کمترین اعتبار بیشترین اشتغال ایجاد شود گفت:باید جهت‌گیری صرف منابع را به سمت حوزه‌هایی ببریم که با کمترین اعتبار بیشترین ایجاد اشتغال را داشته باشد و از اشتغال‌های سنتی و کم بازده پرهیز کنیم. برای ایجاد هر شغل در بانک‌های عامل میانگین تسهیلاتی ۷۰۰میلیون ریالی پرداخت می‌شود و قابل قبول است.

وی گفت: سقف تسهیلات با کارمزد تا ۱۲ درصد حدود ۱۵۰میلیارد ریال است و برای تسهیلات ۱۸ درصد کارمزد نیز ۷۵۰ میلیارد ریال سقف تسهیلات در نظر گرفته شده است .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=126437