بخش اعظمی از جامعه کشاورزی بیکار است

0
۵۵۹ بازدید

معاون آموزشی پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: انعقاد قرارداد از طریق دولت به بخش خصوصی در حوزه کشاورزی باید توسط افرادی باشد که صلاحیت آن ها مورد تایید نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قرار گرفته باشد.

مرتضی کوچک زاده در گفتگو با ایلنا در خصوص وضعیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی که وظیفه رتبه‌بندی و تشخیص صلاحیت مهندسان مشاور و پیمانکاران بخش کشاورزی را برعهده دارد، بیان داشت: گواهینامه‌های آموزشی صادره توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی در صورتی که عنوان دوره آموزشی با رشته شغلی و با پست سازمانی کارکنان مشاغل در وزارت جهاد کشاورزی مطابقت داشته باشد برای بهره‌مندی از امتیازات آموزشی در لایحه خدمات کشوری و همچنین در تبیین مسیر ارتقای شغلی قابل قبول است.

وی افزود: همچنین در برگزاری مناقصه‌های عمومی یا محدود در کلیه طرح‌ها و پروژه‌های مرتبط بخش‌های کشاورزی و منابع طبیعی محیط زیست و فضای سبز گواهی تشخیص صلاحیت صادره توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی می‌تواند ملاک عمل قرارگیرد.

معاون آموزشی پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در خصوص وضعیت فارغ التحصیلان کشاورزی بیان داشت: اگر دغدغه افراد فارغ التحصیلان کشاورزی را داریم چاره ای به جز این نداریم که سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ها را با آموزش توامان با مهارت راه اندازی کنیم تا ۳۰ درصد در کلاس و ۷۰ درصد در مزرعه کشاورزی آموزش ببینند؛همچنین رتبه بندی سازمان نظام مهندسی کشاورزی مانع از ورود افراد غیر متخصص به بخش کشاورزی و موجب تولید بهینه خواهد شد.

معاون آموزشی پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: بخش اعظمی از جامعه کشاورزی بیکار است.اگر دولت به فکر سرو سامان دادن به کشاورزی است باید زیرساخت های این بخش را سرو سامان دهد و برنامه ریزی سهم بسیار زیادی در این بخش دارد.

معاون آموزشی پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در پاسخ به این سوال که چند درصد از فعالیت های کشاورزی زیر نظر افراد مورد تایید انجام می شود؛اظهار داشت: در اغلب پروژه های کشاورزی از افراد غیر متخصص استفاده می شود که ممکن است از نظر اقتصدی به صرفه باشد؛ اما در درازمدت نتیجه مناسبی نخواهد داشت.

کوچک زاده افزود: باید کشاورزی را از طریق آموزش ارتقا داد؛ کشاورزی را نباید نابود کرد زیرا بسیاری از شغل ها به کشاورزی وابسته است و محصولات کشاورزی جزو کالاهایی استراتژیک است که امنیت غذایی کشور را تامین می کند؛امنیت غذایی یعنی مردم برای خرید فرآورده های کشاورزی صف نکشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14076