بخارست، میزبان هفته فرهنگی ایران

0
۱,۱۸۸ بازدید

هم‌زمان با فرارسیدن سی‌وهفتمین دهه پیروزی انقلاب اسلامی، شهر «بخارست» میزبان یک هفته فرهنگی بود که با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در رومانی، اداره کل همکاری‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موسسه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه و موزه ملی رومانی برگزار شد.

هم‌زمان با فرارسیدن سی‌وهفتمین دهه پیروزی انقلاب اسلامی، شهر «بخارست» میزبان یک هفته فرهنگی بود که با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در رومانی، اداره کل همکاری‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موسسه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه و موزه ملی رومانی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه گروهی «هنر معاصر زنان ایران» با کیوریتوری «زهرا راد» دربرگیرنده ۵۰ اثر نقاشی از هنرمندان جوان معاصر، مریم مودی، لیلا سروندی، شهرزاد دریازاده، لیلا فلاح، میترا کاویان، دو ویدئوآرت از رخشاد نورده و یک ویدئوآرت از نغمه مقصودلو بود که از ۱۲ تا ۱۸ بهمن‌ماه در موزه ملی رومانی در شهر بخارست برای عموم به تماشا درآمدند.

«ابراهیم الفت» به دعوت انجمن دوستی ایران و رومانی، نقاشی‌خط‌هایش را به‌نمایش گذاشت و «اکرم اولیایی» در یک برنامه کارگاهی، قطعه فرشی را با طرح تلفیقی پرچم ایران و رومانی اجرا کرد.

این هفته فرهنگی با حضور حمید معیّر – سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی – ، جورجیکا سِوِرین – رئیس کمیسیون فرهنگ و رسانه‌ها در مجلس سنای رومانی -، دکتر ویرجیل اشتقان نیتسولسکو – مدیر موزه ملی روستایی رومانی -، لااورنسیو دامیان – رئیس اتحادیه فیلمسازان رومانی – و جمعی از مقامات وزارت امور خارجه و مدیران ارشد سازمان‌ها و نهادهای دولتی، دانشگاهیان، فرهنگیان رومانی و سفرا و دیپلمات‌های مقیم بخارست از کشورهای روسیه، چک، ژاپن، کره جنوبی، الجزایر، سودان، لبنان، بوسنی، سوریه و …، دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی، جمعی از ایرانیان و دیگر علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر در موزه ملی این کشور افتتاح شد.

سفیر ایران در رومانی

این هفته فرهنگی با اجرای سرود ملی جمهوری ‎اسلامی‎ افتتاح شد. سپس حمید معیّر – سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی – با تبریک ایام‌الله دهه فجر، گفت: مردم جهان به‌درستی می‌دانند که ایران، کشوری با سابقه تمدن کهن و دارای نمادهای برجسته‌ای از فرهنگ و هنر است. ایرانیان همواره مردمی با فرهنگ، عدالت‌طلب و موحد بوده‌اند و هنر در ایران، الهام‌بخش ارزش‌های والای انسانی و جلوه‌گاه تمدن ایرانی بوده است.

او ادامه داد: آشنایی با فرهنگ‌های مختلف موجب درک بهتر و گفت‌وگو برای برقراری صلح و دوستی در سطح جهان می‌شود.

معیر اضافه کرد: اراده مقام‌های عالی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و رومانی، در راستای توسعه هرچه بیشتر روابط در ابعاد مختلف است.

جورجیکا سِوِرین – رئیس کمیسیون فرهنگ و رسانه‌ها در مجلس سنای رومانی – دیگر سخنران این برنامه بود که با تحسین آثار هنرمندان ایرانی، گفت: امضای برنامه مبادلات فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی نه‌تنها زمینه‌های لازم را برای گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور ایجاد کرد، بلکه موجب ارتقای سایر مناسبات شد.

او ادامه داد: فرهنگ و تعاملات فرهنگی، چیز خوبی است که گاهی به‌خاطر سیاست، نادیده گرفته می‌شود؛ ولی فرهنگ همیشه نتیجه مثبت دارد و بهترین سفیر هر کشور، فرهنگ آن کشور است.

او با یادآوری بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها، اظهار کرد: گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها نه‌تنها نزد ایرانیان اهمیت ویژه‌ای دارد، بلکه تأثیر بسزایی بر زوایای مختلف زندگی همه انسان‌ها در جهان دارد. گفت‌وگوی فرهنگی می‌تواند صلح و امنیت را با خود به ارمغان آورد.

وی با بیان این‌که پایدارترین و زیباترین روابط بین دو ملت، فرهنگ و هنر است، برگزاری هفته فرهنگی ایران را در رومانی، اقدامی ارزنده دانست و تأکید کرد: تبادلات فرهنگی و هنری می‌تواند موجب شناخت بهتر مردم از فرهنگ‌های یکدیگر شود و دوستی بین ملت‌ها را افزایش دهد. ارزش‌های واقعی و اصیل یک ملت در سطح هنر عامیانه، به بخشی جدایی‌ناپذیر از یک زبان جهانی تبدیل می‌شود که به سوی همه ملل دنیا باز است و می‌تواند پایه گفت‌وگو، آشنایی و درک میان مردم متعلق به سیستم‌های سیاسی متفاوت و همچنین به فضاهای فرهنگی و دینی مختلف باشد.

به تعبیر او، فرهنگ معاصر ایران، خمیرمایه فرهنگ منطقه‌ای است، البته منطقه‌ای که ایران در آن قرار دارد، از نظر وسعت جغرافیایی به اندازه کل اروپاست.

وی توضیح داد: با توجه به این‌که من یک تاریخدان هستم، همان‌طور که آقای سناتور سِوِرین هم هست، خیلی خوب می‌دانم سنت‌های تغییرناپذیر وجود ندارند و فرهنگ، یک روندی است که دائما در حال تغییر است، اما آن چیزی که در این نمایشگاه دیدم، این است که هنرمندان معاصر ایرانی (که به نظرم صنعتگر هم هستند) تلاش می‌کنند به میراث فرهنگی خود وابسته بمانند. این یک ارتباط طبیعی برای هنر معاصر ایران است، یا حداقل برای هنرهایی که در این جشنواره به‌نمایش گذاشته می‌شوند.

او اظهار کرد: امشب در سالن سینمایی موزه ملی روستایی، نمونه‌ای از یک فرهنگ سینمایی متفاوت را تماشا خواهیم کرد. این فرهنگ سینمایی متفاوت، انقلابی را در سینمای جهانی در دو دهه اخیر به‌وجود آورده است. مدیریت موزه ملی روستایی قبلا نیز میزبان چنین مراسمی بوده، و در گذشته هم در این محل روزهای فرهنگ ایرانی برگزار شده است. امیدوارم سفارت جمهوری اسلامی ایران در آینده هم ما را در نظر بگیرد. این مراسم را برگزار می‌کنیم چون مدیریت موزه ملی روستایی فقط عناصر مربوط به هویت فرهنگی رومانیایی را به‌نمایش نمی‌گذارد، بلکه این موزه یک پل ارتباطی میان رومانی و کشورهای جهان است.

سپس لااورنسیو دامیان – رئیس اتحادیه فیلمسازان رومانی – که یکی از منتقدان شناخته‌شده فیلم در این کشور است، با اشاره به تاریخ سینمای ایران، به بررسی فیلم‌های کشور ما در روزهای فرهنگی ایران پرداخت و گفت: علاقه‌مندی مردم رومانی به فیلم‌های ایرانی به‌دلیل ارزش‌های اخلاقی است. در این راستا، اقدام دو کشور در برگزاری هفته فیلم در بخارست، در نوع خود قابل تقدیر است.

او توضیح داد: فیلم‌هایی که قرار است در روزهای فرهنگی ایران پخش شوند، شبیه این نمایشگاه هستند و روشنایی و رنگ‌های زیادی دارند. شما فیلمی را تماشا خواهید کرد که نام آن «مریم مقدس» و پر از لحظات معجزه‌آساست. اگر به نقاشی‌های خانم مودی نگاه کنید، خطوطی پر تکاپو را می‌بینید مانند فیلم «امروز» که فیلمی مانند مستندی درباره هستی، زندگی و خطرات یک عمر است. اگر به نقاشی‌های مجموعه‌ی «زندگی» که نشانه‌های نگاره‌ای دارد، نگاه کنید، آن هم شبیه فیلمی است که نام آن «روزگاری عشق و خیانت» و موضوع آن، پیچ و خم‌های احساسات، بار روی دوش ما و ناتوانی‌مان نسبت به فراموش کردن برخی خاطرات است.

وی در پایان اضافه کرد: خوشحالم که می‌توانم درباره تعدادی از فیلمسازان مهم، جالب و بسیار رسا از نظر بیان تصویری صحبت کنم.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=26523