کد خبر: 4498
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳

بحران را رد کرده به فاجعه رسیده است

بحران را رد کرده به فاجعه رسیده است


مدیر انتشارات شهر آب گفت: امروز اوضاع نشر بحران را رد کرده و در وضعیت فاجعه‌بار قرار دارد. این یعنی حل مشکلات نشر نیاز به مدیریت جهادی دارد.
علی اکبر تورانیان در گفت‌وگو با ایلنا؛ درباره? اوضاع نشر و کتاب گفت: متاسفانه طی یک سال گذشته در کل وضعیت نشر و کتاب وضع مطلوبی نداشته است و اوضاع برای همه ناشران بداست.
وی ادامه داد: رکود بی‌سابقه‌ای در تمام حوزهای نشر و کتاب حاکم است و شرایط تولید بسیار سخت شده است. نشر و کتاب به نحوه محسوسی افت کرده که امروز تیراژه کتاب به ?? عدد رسیده است.
تورانیان بیان داشت: این روندی که در حال طی شدن است؛ اوضاع خوبی را نشان نمی‌دهد. هزینه تولید افزایش یافته، بازار فروش راکد است و از همه مهم‌تر هیچ گونه حمایت جدی در این وضعیت بحران از صنعت نشر وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در این اوضاع و احوال ناشران با مشکل نقدینگی مواجه هستند و در نبود حمایت جدی و بهره بالا نمی‌توانند از تسهیلات وام استفاده کنند. که جا دارد وزارت ارشاد حداقل برای کاهش فشار به ناشران و بهبود حداقلی نشر با بانک‌ها در باره این موضوع توافقاتی انجام دهد. نشر ما ??? عنوان کتاب آماده به چاپ دارد که متاسفانه به علت عدم نقدینگی امکان چاپ آنها وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه نتیجه این کوتاهی‌ها افزایش قیمت کتاب است؛ گفت: که این موضوع نه مطلوب ناشر است نه مطلوب مخاطب و در ‌‌نهایت به زیان صنعت نشر کشور است.
مدیر انتشارات شهر آب گفت: خرید کتاب از ناشر و بحث حمایتی آن یا کاملا منتفی شده یا به خرید محدود از ناشران خاص محدود شده است.
وی اضافه کرد: بحث مالیات که به راه‌های مختلف از ناشر گرفته می‌شود؛ اگرچه وعده‌ای تازه درباره آن داده شده اما خودش به مشکلات نشر دامن زده است، پولی شدن شابک که کاملا غیرمنطقی است هم درد تازه‌ای است. گویا مسولان ناشران و نشر را فراموش کرده‌اند.
وی بابیان اینکه باوجود همه این مشکلات مسؤلیت فرهنگی نشر تنها به دوش ناشران افتاده؛ گفت: برای توسعه علمی کشور باید توجه جدی برای حل مشکلات نشر وجود داشته باشد.
وی گفت: علاوه براین مشکلات ما در حوزه نشر با معضل چاپ غیرقانونی کتاب توسط عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب روبرو هستیم که دراین عمل حق ناشر و مولف به کل از بین می‌رود. ما بار‌ها از وزارت ارشاد بر سامان دادن و جلوگیری از این کار در خواست کمک داشته‌ایم.
وی افزود: این موضوع که بیشتر در واحد‌های دانشگاه‌ها کتاب زیراکس می‌شود؛ خود به خود باعث افت علمی کشور می‌شود و وزارت ارشاد و متولیان این امر باید برای حل آن وارد عمل شوند.