بحث واردات محل تسویه حساب های سیاسی شده است

0
۳۴۷ بازدید

رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد:

گروه بازار: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با برشمردن هفت خواسته اساسی بخش خصوصی از دولت، گفت: برخورد جدی با فساد مالی و اداری، کاهش بروکراسی، حذف مجوزهایی که ایجاد رانت و فساد می کند، تعیین تکلیف قیمت ارز، مشخص کردن قیمت حامل های انرژی، تامین امنیت سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و کوتاه کردن روند صدور مجوزها از جمله این خواسته ها به شمار می آید.

به گزارش جهان اقتصاد، مسعود خوانساری با تشریح تحولات اقتصاد ایران در دوران پس از تحریم افزود: توافق هسته ای در نخستین گام، خودش را در حذف ریسک های سیاسی از اقتصاد نشان داده است.

خوانساری ادامه داد: همچنین فضای خوبی در جامعه پدید آمده و از نظر روانی نسبت به آینده اقتصاد کشور خوش بینی ایجاد کرده است.

این فعال اقتصادی در تشریح تحولات اقتصاد ایران در دوران پساتحریم گفت: مرحله بعدی که احتمالا تا پایان سال رخ می دهد برداشته شدن تحریم ها است که هم تجارت خارجی و هم منابع بلوکه شده دولت را آزاد می کند و هم کمک می کند تا دولت به تدریج تولید و صادرات نفت را افزایش دهد و از این راه منابع خود را افزایش دهد.

خوانساری با بیان اینکه این مساله خطراتی هم برای ما در پیش دارد، یادآور شد: تجربه ما در چند دهه اخیر نشان می دهد که هرگاه گشایشی در اقتصاد رخ می دهد و منابع و درآمدهای دولت افزایش می یابد، دولت به خرج کردن علاقمند می شود. به دلایل فشارهای سیاسی ممکن است دولت بخواهد اصلاح ساختار اقتصاد را فدای رفاه کوتاه مدت مردم بکند و با درآمدهایی که از افزایش صادرات نفت و آزاد شدن منابع به دست می آورد واردات گسترده کالا انجام دهد و سعی کند در دو سال پایانی خود جامعه را با یک رفاه کوتاه مدت و کاذب از خود راضی نگه دارد.

وی تاکید کرد: این همان خطر بزرگ است و ما از لزوم برنامه ریزی برای این مساله می گوییم. دولت باید در پی گشایش هایی که حاصل می شود از تولید داخلی حمایت کند و تلاش کند سرمایه های خارجی نیز در صورت ورود به کشور در جهت تولید صادرات محور هزینه شود.

رییس اتاق بازرگانی تهران در مورد تجارت با کشورهای اروپایی نیز گفت: اگر قرار باشد با کشورهای اروپایی تجارت داشته باشیم باید ایجاد برند کنیم که ایجاد برند نیز بدون همکاری و مشارکت با سرمایه گذاران خارجی امکان پذیر نیست.

به گفته وی، بدون مشارکت با سرمایه گذاران خارجی و بهره گری از تکنولوژی آنها نمی‌توانیم از کشورهای همسایه پا را فراتر ببریم، این روزها بخش خصوصی با شرکت های خارجی و سرمایه گذاران خارجی در حال مذاکره است تا این هدف را به نتیجه برساند.

خوانساری در مورد مباحث مطرح شده در خصوص واردات، گفت: در مورد واردات کالاهایی که لوکس و غیرضروری خوانده می شود همیشه مجادلات و مباحثاتی بوده و این مساله متاسفانه بیشتر محل تسویه حساب های سیاسی شده است. حداقل در دورانی که دولت یازدهم زمام امور را به دست گرفته است واردات چنین کالاهایی بسیار کمتر از قبل شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14857