با رای نمایندگان مجلس/ استفاده از کارت هوشمند سوخت الزامی شد

0
۱,۰۴۱ بازدید

گروه نفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی استفاده از کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین و گازوئیل را الزامی کردند.

به گزارش جهان اقتصاد، نمایندگان در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزئیات طرح یک فوریتی اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت، با ماده ۱ و ۲ این طرح موافقت کردند.

نمایندگان با ۱۲۱ رأی موافق، ۵۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در مجلس با این دو ماده موافقت کردند.

براساس ماده ۱ این طرح؛ در ماده ۱ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۸ آذر ۱۳۸۶ عبارت “از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت” جایگزین عبارت “از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش‌های حمل و نقل و صنعت کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت” شود.

همچنین در ماده ۲ این طرح آمده است؛ یک تبصره به شرح زیر به ماده ۱ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت الحاق می‌شود:

تبصره: دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست‌های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کند.

در جلسه روز گذشته، حسینعلی حاجی دلیگانی در موافقت با کلیات طرح یک فوریتی مدیریت مصرف سوخت گفت: در حال حاضر در شهرستان‌های مرزی در شرق کشور برای جلوگیری از قاچاق سوخت طرح کدینگ اجرا می‌شود و وجود کارت سوخت می‌تواند از قاچاق و واردات بنزین به کشور جلوگیری کند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حذف کارت سوخت باعث قاچاق بنزین می‌شود، افزود: حذف کارت سوخت به افزایش باندهای قاچاق و قاچاق سازمان یافته در بنزین کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ افزایش واردات بنزین حدود ۶ برابر سال ۹۱ بود تصریح کرد: مصرف بنزین در سال ۹۵ بیش از ۵ درصد رشد داشته و هنوز هم خطر تحریم واردات بنزین از کشور کم نشده است بنابراین باید برای جلوگیری از این مشکلات کارت سوخت برقرار بماند.

همچنین جبار کوچکی نژاد نیز به عنوان موافق این طرح گفت: واردات و قاچاق بنزین هر دو به کشور آسیب می‌زند. بنزین یکی از محصولات مهم در اقتصاد کشور است؛ وجود کارت سوخت از رشد قاچاق در کشور جلوگیری کرده و می‌تواند به مصرف بهینه این انرژی نیز کمک کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است، افزود: در تولید بنزین هنوز به خودکفایی دست پیدا نکردیم و باید کارت سوخت برقرار بماند تا بتوان از هدر رفت این انرژی جلوگیری کرد.

تقی کبیری نیز به عنوان موافق این طرح گفت: بنزین یک انرژی استراتژیک است که به مدیریت استراتژیک نیز نیاز دارد. بنابر آمار منتشر شده توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اجرای طرح کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین آثار مثبتی در جامعه دارد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم کنترل مصرف بنزین مشکلاتی را در حوزه اقتصاد کشور به وجود می‌آورد، افزود: قیمت بنزین در کشورهای همسایه شرقی کشور به میزان دو تا چهار برابر قیمت بنزین در داخل است، بنابراین حذف کارت سوخت و عدم سهمیه بندی آن به قاچاق این محصول مهم کمک کرده در حالی که در طی ۸ سال گذشته با مدیریت بنزین حدود ۱۰۰ میلیارد دلار سود شامل اقتصاد کشور شده است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59885