با اشاره به سفر میانجیگر فرانسه در امور لبنان به تهران قربان‌اوغلو تاکیدکرد:لزوم اتخاذ دیپلماسی هوشمندانه دربرابر فرانسوی‌ها

0
۳۰۳ بازدید

 

سفر یک مقام ارشد فرانسه در آینده نزدیک به تهران با محوریت دستیابی به راهکاری برای برون رفت از چالش به وجود آمده در لبنان بی‌شک مهر تاییدی بر نقش ایران در منطقه است.

جاوید قربان اوغلو، کارشناس مسایل منطقه معتقد است که ایران باید در برابر فرانسه دیپلماسی هوشمندانه ای به کار گیرد و باید فرانسوی‌ها بدانند مابه‌ازای هر کاری وجود دارد.

جاوید قربان اوغلو در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سفر میانجیگر فرانسوی در امور لبنان به تهران و رایزنی با مقامات کشورمان، گفت: فرانسه از کشورهایی است که سال‌ها خود را صاحب نفوذ در لبنان می‌داند و در واقع منطقه‌ شامات تحت نفوذ فرانسه بوده است و بر همگان واضح بوده که این کشور یک نفوذ سنتی در صحنه سیاسی لبنان دارد.

او ادامه داد: شرایط و نوع تقسیم قدرت در لبنان یک میراث فرانسوی است اما اکنون شرایط منطقه و لبنان تغییر یافته است و شرایط لبنان به آن چه که فرانسه می‌خواهد، نیست. نمونه آن تغییر موازنه قدرت در لبنان بوده و تعویق انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور است.

این کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: فرانسوی‌ها برای این که بتوانند بازی عمده‌ای در مساله لبنان داشته باشند مجبورند که دست به تحرکات بزنند و با بازیگران عمده منطقه رایزنی کنند. یکی از بازیگران مهم ایران است و دیگری عربستان به دلیل رایزنی‌هایش با مقامات مختلف لبنانی است.

وی ادامه داد: هم‌چنین این ابتکار دیپلماسی فرانسه را می‌توان از این منظر نگاه کرد که فرانسه نمی‌خواهد خود را از صحنه سیاسی لبنان دور نگه دارد و ایران به عنوان یک بازیگر عمده در صحنه سیاسی لبنان و منطقه به‌خصوص پس از نقش‌آفرینی در تحولات سوریه بی‌شک یکی از قدرت‌های تعیین‌کننده در منطقه بوده است.

قربان اوغلو تصریح کرد: یکی از نکات مهم در این باره این است که رفتار ایران در برابر رفتار دیپلماتیک فرانسه به چه شکل باشد. دیپلماسی در مفهوم عام، رفت و آمد و حل مشکلات از طریق مذاکرات است اما ما باید هوشیار باشیم.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: فرانسه که اکنون در مساله لبنان به ایران اهتمام ویژه‌ای دارد باید در امور دیگر نیز اهتمام داشته باشد به طور مثال در روابط دوجانبه حتی پس از بر روی کار آمدن حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان شاهد تحولات چندان عمده‌ای نبوده‌ایم.

او افزود: دستگاه دیپلماسی ما باید بسته‌ای را تهیه کند که در آن همه مسائل مورد خاص فرانسه و ایران گنجانده شود یعنی از یک سو مساله لبنان و از سوی دیگر روابط دوجانبه و هسته‌ای قرار گیرد.

قربان اوغلو اضافه کرد: فرانسه حتی هنوز با وجود رویکردهای خوب در مساله هسته‌ای در عمل رفتار دیگری دارد و در بعد اقتصادی ما شاهد شکست قفل‌های روابط اروپا با ایران نیستیم که می‌توانیم در این مساله از فرانسه استفاده کنیم. باید فرانسوی‌ها بدانند مابه‌ازای هر کاری وجود دارد. اگر چنانچه می‌توانیم در مساله لبنان به برون‌رفت کمک کنیم آن‌ها نیز باید در مقابل در چارچوب روابط دوجانبه، هسته‌ای و اتحادیه اروپا و مساله تحریم‌ها گام بردارند. در این راه باید دیپلماسی هوشمندانه اتخاذ کنیم.

روزنامه الشرق الاوسط – چاپ لندن خبر داد که جان فرانسوا ژیرو به زودی دور جدید سفرش را به تهران برای رایزنی درباره تحولات ریاست جمهوری لبنان آغاز خواهد کرد و بعد از آن نیز عازم عربستان خواهد شد.

سفر قریب الوقوع میانجیگر فرانسوی در راستای تماس‌های قبلی این مذاکره‌کننده با مسوولان وزارت خارجه ایران با کمی تاخیر انجام خواهد شد اما دلیل شروع این سفر از ایران برای این بوده است که فرستاده فرانسوی می‌خواهد چیزی در آستین داشته باشد تا آن را به عربستان ببرد.

در اردیبهشت ماه ۹۳ نیز ژان فرانسوا ژیرو به منظور شرکت در چهارمین دور رایزنی‌های سیاسی دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و فرانسه به تهران سفر کرده و با علی‌اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8421