کد خبر: 6781
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

با اشاره به اصلاح گزارش آژانس کمالوندی: اطلاعات درست به آژانس داده‌ایم

با اشاره به اصلاح گزارش آژانس  کمالوندی: اطلاعات درست به آژانس داده‌ایم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اصلاحیه آژانس درباره میزان اورانیوم غنی‌شده کمتر از 5 درصد ایران تأکید کرد: ایران اطلاعات درست به آژانس داده و این آژانس بوده است که به درستی اطلاعات را در گزارش وارد نکرده است

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اصلاحیه آژانس بر روی گزارش اخیرش درباره فعالیت‌ها و تأسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، گفت: اطلاعاتی که ایران به آژانس داده کاملا" درست بوده و ما اشتباهاتشان را یادآوری کردیم و سپس آژانس آنها را اصلاح کرد.

وی با انتقاد از انتشار زودهنگام و در اختیار قرار گرفتن گزارش‌های آژانس در رسانه‌ها و سایت‌های مختلف در حالی که این گزارش نباید تا قبل از ارائه به شورای حکام در نشست فصلی منتشر شود، اظهار کرد: این اولین اشتباه آژانس نیست و آخرین آن هم نخواهد بود مگر این‌که آژانس در روش انتشار گزارش‌هایش تغییری صورت دهد.

وی گفت: بارها نسبت به اصل محرمانه بودن اطلاعات فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان یا دیگر کشورها و آژانس صحبت ‌کرده‌ایم و همچنین درباره اشتباهات آژانس نسبت به انتشار ارقام و آمار غلط نکاتی را گوشزد کرده‌ایم و امیدواریم آژانس با درایت بیشتر بتواند این شرایط را مدیریت کند.

به گزارش ایسنا، در آخرین گزارش مدیرکل آژانس درباره ایران میزان ذخایر اورانیوم کمتر از 5 درصد ایران 8 هزارو 360 کیلوگرم عنوان شده بود که آژانس در اصلاحیه خود اعلام کرد این رقم 8 هزارو 260 کیلو گرم بوده است. همچنین تعداد سانتریفیوژهای IR-6 ،نوزده ماشین عنوان شده بود در حالی که در اصلاحیه اعلام شده است این تعداد 9 ماشین بوده است. به نظر می‌آید آژانس گزارش خود درباره ایران را با توجه به برگزاری مذاکرات ایران و گروه 1+5 و نیز مذاکرات سه‌جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون که معمولا" یک هفته قبل از نشست فصلی منتشر می‌شود چند روز زودتر و برای تأثیرگذاری بر مذاکرات منتشر کرده است که شاهد چنین اشتباه فاحشی در گزارش بالاترین نهاد تخصصی هسته‌ای بین‌المللی بودیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی که هفته جاری همراه با علی اکبر صالحی به منظور امضای قرارداد ساخت دو نیروگاه جدید هسته‌ای به روسیه سفر کرده است در تشریح این قرارداد مهم، اظهار کرد: در سفر به مسکو یک قرارداد، یک پروتکل که به قرارداد 1371 میان تهران و مسکو اضافه شده است و نیز یک یادداشت تفاهم به امضا رسید.

وی ادامه داد: سه سندی که در سفر به مسکو میان ایران و روسیه امضا شد بسیار تاریخی و مهم هستند. ایران و روسیه در سال 1371 قراردادی را با یکدیگر به منظور احداث نیروگاه‌های هسته‌ای به امضا رساندند و با توجه به این‌که سال‌های زیادی از این قرارداد می‌گذشت با بازنگری بر روی این قرارداد یک پروتکل الحاقی به آن افزوده شد که به این شکل این پروتکل به توافق سال 71 ملحق می‌شود. در این پروتکل جدید قرار شده است تا نیروگاه‌های هسته‌ای دوتا دوتا ساخته شوند.

وی ادامه داد: در قرارداد سال 71 تعیین شده بود که روس‌ها 4 نیروگاه برای ایران بسازند و با گذشت زمان در چارچوب پروتکل الحاقی بنا شده است تعداد رآکتورهایی که روسیه برای ایران می‌سازد به هشت رآکتور افزایش یابد.

کمالوندی اضافه کرد: قرارداد دیگری درباره احداث دو نیروگاه‌ جدید میان آقای احمدیان و ریمارنکو امضا شد. این قرارداد روند ساخت دو نیروگاه را مشخص می‌کند. وقتی اولین نیروگاه کلنگ آن به زمین زده می‌شود و پایه‌ریزی آن آغاز می‌شود دو سال بعد از آن آغاز به ساخت می‌کند. بنابراین ساخت این دو نیروگاه 10 سال به طول می‌انجامد. این نیروگاه‌ها با قدرت 1050 مگاوات و از نوع آب سبک است و مزیت آن نسبت به نیروگاه بوشهر که الان مشغول به کار است این است که سهم شرکت‌های ایرانی بیشتر شده است و قرار است در ساخت نیروگاه‌های بعدی نیز به همین سطح سهم ایران بیشتر شود و بنا داریم 35 تا 40 درصد نیروگاه دوم را خودمان انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: البته قاعده کلی در این قرارداد این است که هر چه طرف ایرانی قابلیت و توان در ساخت نیروگاه‌ها در بخش‌های خدمات، نصب، ساخت و خرید تجهیزات و... دارد را انجام دهد که البته این موضوع به توانایی و قابلیت شرکت‌های ایران و حضور فعال آنها بستگی دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: افق و چشم‌انداز ما این است که در آینده‌ای نه چندان دور بتوانیم در ساخت رآکتورهای هسته‌ای به طور جدی وارد شویم.

وی در پاسخ به این‌که اعتبار ساخت این دو نیروگاه از کجا تأمین شده است، گفت: اعتبارات ساخت این دو نیروگاه تأمین شده و مشکل اعتباری نداریم. هزینه توافق شده برای ساخت این دو نیروگاه بر اساس یک فرمول پیچیده است و هر بخشی هزینه مجزای خود را دارد در عین حال به لحاظ اقتصادی این دو قرارداد به خوبی امضا شده‌اند.

معاون صالحی در پاسخ به این‌که ممکن است قرارداد امضا شده میان ایران و روسیه با فشار کشورهای غربی متوقف شود و یا با قطعنامه‌های شورای امنیت مواجه شود، اظهار کرد: هیچ قطعنامه و اقدامی از سوی مراجع بین‌المللی و یا کشورها نمی‌تواند اهداف و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را محدود کند و ما چنین چیزی را قبول نداریم. در عین حال اکنون هیچ محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد. این‌که غربی‌ها دوست ندارند ایران نیروگاه هسته‌ای داشته باشد و یا وارد ساخت رآکتورهای هسته‌ای شود مشکل آنها است.