باید از ادبیات سیاسی در بازار سرمایه دوری کنیم

0
۱۲۷ بازدید

همه باید با کمک هم به سمت تقویت اعتماد و ثبات در بازار سرمایه حرکت کنیم و سهامداران نیز باید با ابزارهای مدیریت ریسک بهترین تصمیم را برای دارایی های خود داشته باشند.

مرتضی ابراهیمی

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و تالار حراج باز بورس کالا گفت: شتاب بورس کالای ایران در مسیر توسعه بازارها، طراحی ابزارها جدید و نوآوری ها قابل تقدیر است و سازمان بورس از هرگونه حمایتی در این مسیر دریغ نخواهد کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار بدون شک از توسعه فعالیت های بورس کالا حمایت می کند تا این بورس در مسیر هموارتری حرکت نماید.

دهقان دهنوی اظهار داشت: باید از نوع نگاه و از ادبیات سیاسی در بازار سرمایه دوری کنیم که راه حل همین است. البته ۶۲ میلیون نفر سهامدار در بازار سرمایه وجود دارد و این موضوع سبب شده مقامات سیاسی هم نسبت به بورس و بازار سرمایه بی تفاوت نباشند و قطعا کاندیداهای ریاست جمهوری هم باید سیاست هایی در این زمینه داشته باشند.

وی تصریح کرد: همه باید با کمک هم به سمت تقویت اعتماد و ثبات در بازار سرمایه حرکت کنیم و سهامداران نیز باید با ابزارهای مدیریت ریسک بهترین تصمیم را برای دارایی های خود داشته باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد وضعیت سرمایه گذاری در طول سال های اخیر مطلوب نبوده اما وقتی شفافیت در کار باشد قطعا شاهد توسعه و امنیت سرمایه گذاری در کشور خواهیم بود. از سوی دیگر سیاست گذاران هم باید افق بلندمدتی را برای صنایع حاکم کنند و در نظر بگیرند تا سرمایه گذاران بتوانند برنامه خود را برمبنای آن تدوین کنند.

**پوشش ریسک های قیمتی به کمک ابزارهای بورسی

وی وزارت صمت را مسوول صنعت و معدن کشور خواند و گفت: تمامی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همواره با ریسک قیمت مواجه اند که در این حوزه ابزارها و ظرفیت های بورس کالا می تواند آنها را در مدیریت ریسک و در نهایت بهره وری و تولید کمک نماید و قطعا با مسیری که در حال طی شدن است به این نتیجه خواهیم رسید.

دهقان دهنوی یک بعد توسعه را نیازسنجی مالی و مدیریت ریسک واحدها خواند و عنوان کرد: باید مطابق این نیازها و برای مدیریت ریسک بنگاه ها، ابزار پیشنهاد دهیم.

رییس سازمان بورس ادامه داد: تشکیل کانون سهامداران حقیقی یا خرد جزو برنامه هاست و شروع شده و هیئت موسسی از افراد صاحب نام و بی طرف تشکیل خواهد شد. درخصوص مصوبه اخیر شورای عالی بورس برای حمایت از سهامداران خرد نیز باید گفت این مصوبه چیزی جز اوراق اختیار فروش تبعی نیست.

وی افزود: بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در روند صعودی بازار از متوسط بازار بالاتر بوده و در شرایط کاهشی بازار نیز بازدهی آن ها کمتر از بازار افت داشته است؛ این یعنی مدیریت ریسک درنتیجه این صندوق ها به سرمایه گذاران خرد پیشنهاد می شود.

**پورابراهیمی: توسعه بازار آتی کالایی با قدرت پیگیری شود

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه این مراسم با بیان اینکه اقتصاد کشور بدون نگاه علمی و تخصصی و با ادبیات سیاسی پیش نمی‌رود گفت: ورود سنگ آهن به بورس کالا اتفاقی بزرگ و مثبت است که اجرای این اقدام نشان می دهد از فضای قبلی همچون نگاه دستوری به قیمت ها، وارد یک فضایی جدید شده ایم. همچنین توسعه معاملات آتی سایر محصولات از جمله طلا در کنار نقره نیز باید در بورس کالا با جدیت پیگیری شود.

وی افزود: اقدامات زیادی برای افزایش بهره گیری از ظرفیت بازار سرمایه و بورس کالا جهت رونق اقتصادی کشور، بهبود و شفافیت اطلاعات و کاهش ریسک ها انجام شده است که باید از همکاران بورس کالا به خاطر تلاش های شبانه روزی و معرفی ابزارهای جدید در هر چند ماه یک بار، تشکر کنیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه اقدامات مثبتی که در بورس کالا در حال انجام است با کمک سازمان بورس سرعت گرفته است، افزود: در جلسه گذشته که در بورس کالا برای راه اندازی صندوق کشاورزی برگزار شد گلایه های زیادی را از چرخه وضعیت فولاد داشتیم و اعلام کردیم که قاعده بازی باید در بازار رعایت شود، خوشبختانه همراهی وزارت صنعت و کمک های انجام شده باعث شد تا مسایل به وجود آمده در این حوزه با موفقیت برطرف شود.

وی با بیان اینکه ورود سنگ آهن به بورس کالا اتفاقی مثبت و موجب خرسندی فعالان تولید است، تاکید کرد: اجرای این اقدام نشان می دهد از فضای قبلی همچون نگاه دستوری به قیمت ها وارد یک فضایی جدید شده ایم و اساسا دغدغه چیزی را که داشته ایم امروز تبدیل به میدان عملیاتی شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال این هستیم تا در کشور به اهداف بلند و مطلوب برسیم باید قواعد حوزه اقتصادی و اجرایی را در کشور بپذیریم و اجرا کنیم؛ در این حوزه راه اندازی قرارداد آتی نقره در بورس کالا کار ارزشمندی است که صورت گرفته که برای استفاده از ابزارهای مشتقه در بازار سرمایه باید همه اقدامات مربوطه به نوبت عملیاتی شوند.

وی خاطرنشان کرد: بورس کالا توانسته است در سال های اخیر در حوزه توسعه ابزار و بازار اقداماتی را انجام دهد که از نظر ما بخش عمده ای از ماموریت های خود را در این سال ها به تدریج انجام داده است.

پور ابراهیمی افزود: در این راستا باید ضمن عمق بخشیدن به فعالیت ها و ابزارهای راه اندازی شده، زمینه رفع محدودیت ها فعلی را مهیا کرد تا ابزارهای موجود گسترش یابند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در گذشته در بورس کالا شاهد راه اندازی معاملات آتی در حوزه سکه طلا بودیم که وزیر سابق اقتصاد نگرانی های قیمتی را در این زمینه داشتند؛ اما تجربه نشان داد که قواعد بازی را نمی توان با تصمیمات مداخله گرانه بر هم زد و از بورس کالا می خواهیم که در خصوص توسعه بازار آتی بر روی دارایی مختلف از جمله طلا با قدرت فعالیت کند تا بازاری بزرگ برای پوشش ریسک های قیمتی در اقتصاد وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه باید اقدامی صورت گیرد تا در کشور برای سهامداران، عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان حفظ منافع صورت گیرد، گفت: در هیچ کشوری هیچ یک از بازارها بدون محدودیت و قواعد فعالیت نمی کنند اما هدایت بازار با قواعدی دستوری، شدنی نیست که خوشبختانه در راستای اصلاح این اقدامات قدم برمیداریم.

وی افزود: در حوزه توسعه بازار قراردادهای آتی، مجلس کمک های زیادی را برای رفع مسایل موجود و تسهیل ورود دارایی های جدید به این بازار مالی خواهد کرد.

پورابراهیمی به معاملات مناقصه اشاره کرد و اظهار داشت: اقدماتی که قرار است در حوزه وزارت نیرو و توسعه معاملات مناقصه نیز انجام شود از جمله فعالیت های مثبت و ارزشمندی است که این ابزار هم می تواند کمکی به بازار و اقتصاد کشور باشد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه کمیته تخصصی اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش خود را نهایی خواهد کرد، ادامه داد: محورهای مهم این بحث را با سازمان بورس و مدیران ارشد بازار سرمایه مورد بحث قرار داده ایم و در حال جمع بندی نهایی است که به نظر می رسد در هفته های نخست سال آینده  به عنوان مهمترین مساله در مجلس بررسی و عملیاتی شود.

پورابراهیمی افزود: یکی از اقدامات مهمی که در دستور کار مجلس است، تشکیل کانون سهامداران حقیقی است که تکلیف آن را مشخص کرده ایم تا بتوانند از ظرفیت خود استفاده کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران: توسعه ابزارهای مالی کالایی سرعت گرفته است

در ادامه این مراسم مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در سال جاری در یک رکودشکنی، رقم بی سابقه ۳۲ میلیون تن کالا در معاملات بورس ثبت شده تا مشخص شود زیرساخت های بورس کالا پاسخگوی نیاز صنایع و تولید کشور بوده است.

سلطانی نژاد در ادامه بورس کالا را محمل انجام معاملات ساختاریافته خواند و گفت: در سال جاری رقم بی سابقه ۳۲ میلیون تن کالا در معاملات بورس ثبت شده و این رقم بیانگر آن است که زیرساخت های بورس کالا پاسخگوی نیاز صنایع و تولید کشور بوده است. همچنین در حوزه تامین مالی تولیدکنندگان ۴۰ درصد معاملات بازار فیزیکی به صورت سلف بوده و به این ترتیب از ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی بازار حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به تامین مالی شرکت های تولیدکننده کمک شده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران به معاملات حراج باز سنگ آهن اشاره کرد و گفت: معاملات مدل حراج باز یکی از زیرساخت های اصلی بورس های کالایی است و در این روش فرصت بیشتری برای کشف نرخ داده می شود تا معامله گران برای تامین مواد خود بتوانند در حین معامله تفکر بیشتری در حوزه قیمت داشته باشند.

سلطانی نژاد در خصوص معاملات آتی نقره نیز گفت: نقره در بازارهای جهانی اهمیتش به لحاظ وزنی از طلا بیشتر است و این فلز در صنایع الکترونیک، صنایع تولیدی و صنایع پایین دستی کاربرد بالایی دارد که با راه اندازی قرارداد آتی نقره در بورس کالا شرایط برای پوشش ریسک قیمتی برای صنایع پایین دستی فراهم شده است. در همین راستا ساچمه نقره به دلیل آنکه در ایران به صورت استاندارد وجود دارد به عنوان دارایی پایه قرارداد آتی در نظر گرفته شد.

وی در خاتمه گفت: برنامه بورس کالا برای توسعه بازار آتی، راه اندازی قرارداد آتی واحدهای صندوق طلا است. همچنین با همکاری وزارت صمت، گواهی سپرده کالایی بر روی محصولات پتروشیمی و در ابتدای کار بر روی قیر راه اندازی می شود و همچنین این موضوع در مس و آلومینیوم هم در دستور کار است؛ گفتنی است با راه اندازی اوراق خرید دین در کنار توسعه معاملات مناقصه و گواهی سپرده شاهد تکمیل سبد کالایی بورس کالا خواهیم بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=136211

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here