کد خبر: 96040
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

بانک ها حق تعطیلی صنایع بدهکار را ندارد

بانک ها حق تعطیلی صنایع بدهکار را ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد:

حتی حفظ یک شغل هم باید برای مسوولان مهم باشد

گروه تولیدوزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا کارگری بیکار نشود، افزود: از هر ظرفیتی که در بودجه برای تولید وجود دارد استفاده می کنیم، ایدرو و ایمیدرو هم در این مسیر کمک خواهند کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی در جلسه ستاد تسهیل شهرستان گچساران گفت: در وزارتخانه واحدی را ایجاد کردیم که هدفش توسعه صنعت، معدن و تجارت در مناطق کمتر توسعه یافته است که در این مسیر ۱۰ استان را مشخص کردیم و در حال برنامه ریزی هستیم.

او با اشاره به اینکه باید با رفتار خود مردم را تشویق به حضور کنیم، درباره اقدامات دولت برای حفظ وضع فعلی تولید افزود: برای تسهیل امور، اختیارات لازم را به ستاد های استانی تسهیل و رفع موانع تولید تفویض کردیم و مصوبات آنها درباره واحدها به منزله تصمیم ستاد ملی است.

رحمانی با تاکید بر اینکه ۵۷ درصد مصوبات ستاد تسهیل کشوری اجرایی شده است، از بررسی شورای عالی سران قوا درباره تفویض برخی اختیارات به استان ها خبر داد.

او افزود: تا به نتیجه رسیدن بررسی ها در شورای عالی سران قوا، مدیران استانی برای حل مشکل واحدها پرونده را شخصا به تهران برده و مصوبه بگیرند. رحمانی تاکید کرد: امروز در جنگ اقتصادی هستیم که دشمن هدفش تعطیلی واحدهای تولیدی و اقتصاد ملی است و هرکسی در هر جایگاهی بتواند از تعطیلی واحدی جلوگیری کنند، رزمنده این جنگ است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حتی حفظ یک شغل هم باید برای مسوولان مهم باشد، گفت: وقتی واحدی نیروهایش را تعدیل می کند، این افراد در معرض انواع آسیب ها قرار میگیرند و ما در این رابطه مسوول هستیم.

رحمانی با تاکید بر اینکه شرایط امروز کشور را باید درک کرد، افزود: اگر واحدی بدهکار است و توانایی بازپرداخت ندارد، بانک ها حق تعطیلی آن واحد را ندارد.

او با بیان اینکه اگر تولید را حفظ کنیم، بازار هم حفظ می شود، گفت: در جایی که تولید مشکل دارد، بازار آن محصول نیز با مشکل مواجه است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا کارگری بیکار نشود، افزود: از هر ظرفیتی که در بودجه برای تولید وجود دارد استفاده می کنیم، ایدرو و ایمیدرو هم در این مسیر کمک خواهند کرد.

او با اشاره به لزوم مطالعات علمی بر روی مزیت های شهرستان گچساران در صنعت، معدن و تجارت، گفت: پروژه پالایشگاه تولید بایواتانول تفکر جدیدی در حوزه تولید بود، چراکه با افتتاح این واحد می تواند زنجیره تولید در استان راه بیفتد.

رحمانی با بیان اینکه سرمایه گذاری سنگینی برای کانال کشی شده آب در منطقه شده است، افزود: باید با برنامه هایی مردم را به کشت ذرت و… تشویق کنیم، همانطور که در حوزه معادن کوچک اعلام کردیم هر فردی معادن کوچک را فعال کند، محصول آن را تضمینی با قرارداد بلند مدت و قیمت روز می خریم.

او با اشاره به احداث واحد پتروشیمی در گچساران، اظهار کرد: باید شهرک صنایع وابسته ایجاد کنیم، همچنین شهرک یاسوج سه را در حد مطالعه داریم و در مجموع هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر اقدامی بتوانیم در این استان انجام می دهیم.

او افزود: طبیعت، زیرساخت و موقعیت جغرافیای منطقه برای توسعه صنعتی مناسب است و باید سرمایه انسانی و مالی را به استان بیاوریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت امنیت و بازدهی سرمایه را دو مقوله مهم دانست که باید جدی گرفت.