کد خبر: 94886
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

بانک رفاه در حال اصلاح پرتفوی بورسی

بانک رفاه در حال اصلاح پرتفوی بورسی

مرتضی ابراهیمی

در زمانی که شاخص کل بورس تهران در قرمز پوشی به سر می برد، بانک رفاه از این فرصت استفاده کرده و اقدام اصلاح پرتفوی کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد، بانک رفاه چند وقتی است که اقدام به فروش سهام شرکت حفاری شمال کرده است و در کنار ان در حال خرید سهام شرکت پالایش نفت بندر عباس است. این اصلاح پرتفوی در حالی روی می دهد که این شرکت نماد های دیگر سبدش را به دون معامله حفظ کرده است.

موقعت شرکت حفاری شمال

شرکت حفاری شمال در تازه ترین پیش بینی خود یعنی پیش بینی ۹ ماهه حسابرسی نشده مقدار سود هر سهم را ۱۶۴ تومان پیش بینی  کرده است. همچنین این شرکت فروش ماهیانه دی ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است. با توجه به قیمت کنونی ۲۴۰ تومان “حفاری” نشان می دهد که P/E این شرکت کمتر از دو است و سهام داران آن در سود ۷۰ درصدی به سر می برند.

فروش سهام “حفاری” توسط این بانک موجب ریزش نماد ” حفاری” شده است در صورتی که این نماد بورسی در موقعیت مناسبی از لحاظ بنیادی قرار دارد.

در طرف مقابل خرید سهام “شبندر” توسط این بانک در شرایطی که بازار سرمایه نزولی است موجب شده است تا از ریزش این سهم جلوگیری شود. هم اکنون قیمت این سهام ۱۱ هزار ۱۳۳ ریال است که P/E در حدود ۵ دارد. هرچند این نماد نیز در موقعیت خوبی برای خرید است اما از لحاظ بنیادی نماد ” حفاری” در موقعیت بهتری قرار دارد.

در زیر سبد بانک رفاه را ملاحضه می کنید.

نام سهم درصد
پالایش نفت بندرعباس ۴٫۶۶۹ B ۳۳٫۸۳۰
فولاد مبارکه اصفهان ۱٫۸۱۲ B ۲٫۴۱۰
فولاد خوزستان ۵۱۸٫۰۹۲ M ۳٫۵۷۰
پرداخت الکترونیک سامان کیش ۴۹۵٫۹۱۹ M ۲۷٫۵۵۰
داده‌پردازی‌ایران‌ ۳۲۵٫۵۰۷ M ۵۰٫۰۷۰
حفاری شمال ۶۹٫۲۴۵ M ۲٫۶۵۰
داروپخش‌ (هلدینگ‌ ۲۸٫۹۱۵ M ۳٫۴۴۰
نهادهای مالی بورس انرژی ۷٫۴۰۸ M ۱٫۲۳۰
داروسازی‌ ابوریحان‌ ۷٫۱۷۳ M ۲٫۴۹۰
دارویی‌ رازک‌ ۵٫۹۳ M ۱٫۴۴۰
کیمیدارو ۳٫۹۳۷ M ۱٫۶۴۰

 

 

 

 

تیتر دو

 

 

 

 

حرکت چراغ خاموش شعب برخی بانکها برای دور زدن بخشنامه بانک مرکزی

بخشنامه‌ بانک مرکزی در توقف ظهرنویسی چک‌ها، راه را بر سفته‌بازی‌ها مسدود کرده؛ اما برخی شعب بانکی اجرای بخشنامه مربوط را برای مشتریان خاص خود، دور می‌زنند و می‌گویند متن الزام‌آور نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی برای ساماندهی تراکنش‌ها، بانکها باز هم طبق روال گذشته، دستورالعمل‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند، بخشنامه‌هایی که اجرایی شدن آنها، راه را بر سفته‌بازی و انجام عملیات دلالی در بازارهایی همچون ارز بسته است؛ اما اکنون بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که بانک‌ها بی‌اعتنا به اجرای مصوبات بانک مرکزی، اجرای آنها را متوقف کرده یا به صورت ناقص انجام می‌دهند.

ماجرا از آنجا شروع شد که پس از انتقادات فراوان اقتصاددانان از عملکرد سال‌های اخیر بانک مرکزی و مدتی پس از ناتوانی در مدیریت بازار ارز از سوی مجموعه مدیریتی قبلی بانک مرکزی، با روی کار آمدن عبدالناصر همتی، به عنوان رئیس‌کل جدید بانک مرکزی، اصلاحات در برخی رویه‌ها و سیاست‌های این نهاد مهم آغاز و در کوتاه‌مدت، نتایج قابل قبولی به خصوص در بازار ارز و سکه از آن به جای ماند.

اولین اقدام مهم بانک مرکزی، صدور بخشنامه‌ای برای اعمال محدودیت بر تراکنش‌های کارت‌های بانکی از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان بود. بر اساس این بخشنامه، تراکنش‌های روزانه هر کارت‌بانکی تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال محدود شد. بعد از این اقدام، دلالان که دیگر نمی‌توانستند آزادانه و بدون سقف، به‌ وسیله کارت‌خوان معاملات پرحجم و پرتکرار انجام دهند و به‌ وسیله آن بازار ملتهب کنند، اقدام به افتتاح حساب‌های متعدد به‌ منظور سوءاستفاده از کارت‌های بانکی کردند. به همین دلیل، بانک مرکزی در واکنش به این اقدام، ابتدا حساب‌های دارای کارت‌بانکی را به کد ملی متصل و سقف تراکنش خرید کارتی برای هر کد ملی در ۲۴ ساعت را، حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

در نهایت بانک مرکزی در گام بعدی، ساز و کارهای مربوط به چک‌های تضمینی را اصلاح و ظهرنویسی چک‌های تضمینی را حذف و نوشتن مشخصات ذینفع بر روی چک را ضروری اعلام کرد.

اما با توجه به تجربه گذشته بانک‌ها در عدم پایبندی به دستورات بانک مرکزی به خصوص در طرح کاهش نرخ سود بانکی، اکنون موضوع مهم، پایش عملکرد نظام بانکی و شعب آنها در اجرایی شدن این بخشنامه‌ها و تمرکز بر روی رعایت بند به بند آن است.

بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که به دلیل وجود یک سیستم یکپارچه برای اعمال محدودیت بر سقف تراکنش، در همه موارد این اقدام با موفقیت اجرایی شده و مواردی برای نقض آن در شعب بانکی مشاهده نمی‌شود؛ اگرچه این مساله بیشتر به دلیل محدودیت شدید سیستمی بوده و تقریباً برای هر یک از صاحبان کارت‌ بانکی، انجام هر گونه اقدام بر خلاف این دستورالعمل، ناممکن است.