بانک‌ها خون بنگاه‌ها را در شیشه کرده‌اند

1
۹۲۷ بازدید

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به طرح تحول نظام بانکی گفت: بانک ها خون بنگاه های اقتصادی را در شیشه کرده و می فروشند و از رئیس جمهور انتظار می رود دیکتاتوری بانک ها را در هم بشکند.

گروه توسعه

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به طرح تحول نظام بانکی گفت: بانک ها خون بنگاه های اقتصادی را در شیشه کرده و می فروشند و از رئیس جمهور انتظار می رود دیکتاتوری بانک ها را در هم بشکند.

محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با جهان اقتصاد در خصوص طرح تحول نظام بانکی که از سوی رئیس جمهور مطرح شد، اظهار داشت: نظام اقتصادی کشور در دوره تحریم با چالش های خاص، تجربه نشده، متعدد و مستمر مواجه شده است که به واقع باید گفت در طول تاریخ مواجهه با چنین تجربه ای در هیچ کشوری شکل نگرفته است و از آنجایی که نظام بانکی یکی از مهمترین نقاط ثقل این تحریم ها بوده است، لازم بود در یک فرصت مناسب در این خصوص بازنگری کلی مد نظر سیاستگذاران قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر قرار است اقتصاد مقاومتی مسیر رهایی اقتصاد کشور از وابستگی به درامدهای نفتی را ریل گذاری کند و زمینه ساز پویایی و رونق اقتصادی شود، باید اصلاح نظام بانکی به عنوان پیش زمینه و یکی از مهمترین الزامات اولیه آن پیاده سازی شود. البته این موضوع پیش فرض هایی دارد که امیدواریم دولت در طرح خود لحاظ کرده باشد.

برخوردار اضافه کرد: توازن بخشی به رفتار بانکها در مواجهه با فعالان اقتصادی و خروج بانک ها از بنگاه داری در کنار اولویت بخشی به کارآفرینی به جای تزریق فرهنگ ارتزاق از سود بانکی موضوعاتی است که از سالهای گذشته مورد درخواست همه ارکان اقتصادی کشور بوده و متاسفانه فشار تحریم ها در کنارفرصت طلبی برخی افراد، اجازه بازنگری در خط مشی های نظام بانکی را نمی داد.

وی ادامه داد: موضوع تامین پول و نقدینگی برای بنگاه های اقتصادی، یک مسئله حیاتی و سرنوشت ساز است که اتفاقا بانک ها باتوسل به همین موضوع سالهای متمادی خون بنگاه های اقتصادی را در شیشه کرده و می فروختند و اکنون که بحث اصلاح نظام بانکی مطرح شده است، نباید از کنار این موضوع به سادگی عبور کنیم و باید یک بار برای همیشه تصمیم بگیریم و بانک ها را از پول فروشی بازبداریم.

به گفته برخوردار، علی رغم همه احترامی که برای فعالین نظام بانکی قائل هستم ولی باید به صراحت بگوییم که نظام بانکی، زخم جانکاهی را بر پیکره تولید وتجارت کشور وارد کرده و علاوه بر تضعیف بنگاه های بزرگ و متوسط و ایجاد دغدغه های متعدد برای ایشان، موجب حذف جوانان جویای کار که با اندک سرمایه ای پا به میدان خود اشتغالی گذاشته بودند، شده است و این به معنای آن است که ما سود بانکی را بر کارآفرینی و ایجاد ارزش افزوده ترجیح داده ایم.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: توقع از رئیس جمهور آن است که در شرایطی که می خواهد طرح تحول نظام بانکی را پیاده سازی کند، مسیری را در پیش بگیرد که بتواند به مرور زمان دیکتاتوری بانک ها را در هم بشکند.

برخوردار تصریح کرد: بانک ها در همه جهان، علاوه بر ماموریت های اصلی خود به عنوان ابزاری برای محدودسازی فساد اداری و اقتصادی کارکرد دارند ولی متاسفانه این مسئله در نظام اقتصادی ما چندان مورد اعتنا قرار نگرفته است و بانک توقع از طرح تحول نظام بانکی این است که در این خصوص اثربخشی خود را تقویت کند.

برخوردار در پایان تاکید کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم، بانک ها در اقتصاد کشور ما، جزء مهمترین شرکای صنعت و تجارت شده اند. شفافیت آنها به شفافیت فعالیت های اقتصادی منجر می شود و انحراف آنها، مجموعه اقتصاد کشور را به تباهی خواهد کشید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35995

Comments are closed.