کد خبر: 173756
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

باز شدن پای هوش مصنوعی به دنیای تمبرهای پستی

باز شدن پای هوش مصنوعی به دنیای تمبرهای پستی

حسن عمیدی- مدیر کل روابط عمومی شرکت ملی پست– هنوز صف‌های دریافت دفترچه کنکور، دریافت کالابرگ و سیم کارت تلفن همراه در باجه های پستی یادمان است. آن زمانی که زندگی همه ما به نوعی به پست، تمبر و پاکت‌های پستی گره خورده بود و نمیشد تصورش را کرد که روزی جنبه‌هایی از فناوری رو شود که بقای شیوه‌های ارتباطی سنتی از جمله پست و تمبر با تردید مواجه شود.

زمان‌که تکنولوژی و شیوه‌های نو ارتباطی ظهور کردند و آن روی دیگر سکه نمایان شد. این سوال پیش آمد که آیا این حجم از درگیرشدن با فناوری اطلاعات و ارتباطات مستقیم و بدون واسطه، ما را از پست بی نیاز می کند؟ اما هر چه از این دنیای پرهیاهو بیشتر گذشت، پیوند بین نمادها و آن شیوه‌های ارتباطی سنتی و شیوه‌های مدرن مستحکم‌ترشد. زیرا که تکنولوژی و فن، منهای نمادها به‌ویژه در حوزه ارتباطات انسانی، انتقال مفاهیم و پیام، صرفا ابزاری بدون رنگ و لعاب هنر، اندیشه، احساس است.

تمبر از آن دسته نمادهای فرهنگی و انتقال دهنده پیام است که به تازگی راهی نو در مسیر پیوند با فناوری آغاز کرده است. اداره تمبر سازمان ملل متحد (UN STAMPS) به تازگی نسل جدیدی از تمبر به نام «تمبر رمزنگاری‌شده» (Crypto Stamp) را با استفاده از فناوری بلاک‌چین یا رمزنگاری منتشر کرده است که اقدامی قابل توجه در بهره‌گیری از هوش مصنوعی در عرصه ارتباطات پستی و آینده رو به تحول این شبکه به‌شمار می‌آید.

این تمبرهای رمزنگاری شده هوشمند به بلاک‌چین اتریوم متصل است. به این صورت که هر تمبر، دارای یک کد مخفی منحصربه‌فرد است که با خراشیدن لایه رویی آن، قابل مشاهده می‌شود. این کد، مالک تمبر را را قادر می‌سازد تا یک تصویر کاملا مشابه آن تمبر را در بلاک‌چین، به‌عنوان یک مجموعه دیجیتال فعال کند.

هر نوع خرید و فروش و معامله تمبرهای دیجیتال، در بلاک‌چین اتریوم مدیریت می‌شود. به این ترتیب، در آینده و با گسترش این تکنولوژی، دسترسی به ۹۰ هزار تمبر منتشر شده توسط اداره تمبر سازمان ملل، تنها از طریق این بلاک‌چین و قرارداد هوشمند رمزگذاری شده آن محدود خواهد شد.

بلاک‌چین و رمزنگاری پیام‌ها و اطلاعات به منظور افزایش سطح ایمنی در بستر فضای مجازی، در حال حاضر به یکی از محورهای اصلی رشد و توسعه بسیاری از کسب‌وکارها تبدیل شده است.

یکی از مهمترین موارد استفاده از بلاک‌چین در حوزه «مدیریت زنجیره عرضه» است. وقتی محصولی دیجیتالی شده و شماره سریال یا کدشناسایی اختصاصی برای آن تعریف می‌شود، به این معنی است که نه تنها این محصول قابل نظارت و ردیابی در طول زنجیره تامین است، بلکه سایر اطلاعات مهم آن نیز قابل بازیابی و بررسی است و دسترسی و تهیه آن نیز برای مردم در سراسر جهان، آسان است.

تمبر، این زبان فرهنگی مشترک ملت‌ها با پیوستن به فناوری روز دنیا، پا به جهانی نو گذاشته است. جهانی که هم مفاهیم ارتباطی گذشته را به همراه دارد و هم با رنگ و بوی فناورانه، می‌تواند مورد پسند نسل فعلی و آینده قرار گرفته و خود را از گرد فراموشی برهاند.

پست ایران، به‌عنوان یکی از اعضای اصلی و فعال اتحادیه پستی جهانی، از چند سال پیش مسیری نو به سوی پیوند با فناوری‌های نوین در قالب «طرح تحول دیجیتال» آغاز کرده، اما رسیدن به پستی چابک‌تر و چاشندن طعم شیرین فناوری به مردم در این عرصه، نیازمند بالابردن سرعت هوشمند سازی و بهره گیری از شیوه‌های نو و فناورانه است.