بازگشت ۸۰ درصد کاهش تکلیفی تولید نفت بلافاصله پس از تحریم‌ها

0
۴۲۶ بازدید

یک کارشناس مدیریت فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: ۸۰ تا ۸۵ درصد از میزان کاهش تکلیفی تولید نفت این شرکت در دوره قبل از تحریم‌ها بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها بازخواهد گشت

و ۱۵ تا ۲۰ درصد باقیمانده نیز پس از خروج کارخانه‌های شرکت از تعمیرات اساسی به مدار تولید باز خواهد گشت.

حسین نورالدین موسی”، در گفت‌وگو با ایسنادرباره میزان کاهش تکلیفی تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: با اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ما به طور کلی حدود یک میلیون بشکه کاهش تکلیفی داشتیم که از این میزان حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار بشکه سهم مناطق نفت‌خیز جنوب بود. پیش از تحریم‌ها نیز ما در مناطق نفت‌خیز چیزی حدود دو میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه تولید داشتیم.

وی همچنین درباره اظهارنظر مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که گفته بود “این شرکت می‌تواند پس از رفع تحریم‌ها و ابلاغ دستورات لازم ظرف سه روز تولید خود را به سقف قبل از تحریم‌ها بازگرداند”، در پاسخ به اینکه “آیا بازگشت به سقف پیش از تحریم‌ها طی دو یا سه روز به لحاظ فنی و کارشناسی امکان‌پذیر است؟” خاطرنشان کرد:‌ اگر ما تولید خود را بر روی تنها تعدادی از مخازن چاه‌ها متمرکز می‌کردیم و سایر مخازن و چاه‌ها را غیرفعال می‌گذاشتیم بازگشت در چنین زمانی به هیچ عنوان امکان‌پذیر نبود اما با توجه به اینکه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و مدیریت فنی این شرکت دوران پساتحریم را پیش‌بینی کرده بود از همه چاه‌های خود به طور متناوب تولید می‌کرد.

کارشناس مدیریت فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: با این تفاسیر چاه‌های موجود بر روی مخازن به صورت متناوب به مدار تولید می‌آمدند و بنابراین پس از لغو تحریم‌ها گرفتار رسوب‌زدایی، اسیدزنی، آسفالتین و تعمیرات دیگر نخواهند شد.

به گفته وی همچنین یکی از کارهای خوب اخیر درخواست رکوردگیری از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت‌های تولیدکننده بوده است و این موضوع آمادگی بازگشت به سقف پیش از تحریم‌ها را سهل‌الوصول کرده است.

نورالدین موسی در پایان با اشاره به اینکه بخشی از کارخانه‌های شرکت در دوره تعمیرات اساسی یا overhaul هستند، گفت: ۸۰ تا ۸۵ درصد از میزان کاهش تکلیفی تولید شرکت بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها بازخواهد گشت و ۱۵ تا ۲۰ درصد باقیمانده نیز در کمتر از سه ماه و بعد از پایان overhaul کارخانه‌ها و بازگشت آنها به مدار باز خواهد گشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14577