کد خبر: 2891
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳

بازگشت امید به بورس تهران

بازگشت امید به بورس تهران

گروه بازارسرمایه : شاخص بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته و پس از یک هفته فراز و نشیب، به مدار صعودی پایدار خود برگشت و با افزایش ۴۵۳ واحدی مواجه شد

برگزاری نشست مشترک مدیران بورسی با چهار وزیر اقتصادی کابینه در روزهای گذشته و نیز برگزاری جلسه نمایندگان مجلس با وزیر اقتصاد و نیز رییس سازمان بورس در هفته آینده برای بررسی افت قیمت‌ها، خبرهای مثبتی بود که در این اوضاع نابه سامان به کمک بورس آمد و موجب بازگشت شاخص به مدار صعودی شد.
علاوه بر این آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین و احتمال امضای تفاهم نامه موجب شده است تا جو مثبتی در بورس تهران حاکم شده و اندکی از ریزش قیمت‌ها جلوگیری شود.به طوری که در معاملات اخرین روز هفته دماسنج بازار سرمایه رشد ۴۵۳ واحدی را تجربه کرد و به کانال ۷۰ هزار و ۸۷۶ واحد رسید.
بر این اساس تالار شیشه ای که در روزهای ابتدایی هفته به رکودی عمیق فرو رفته بود و نگرانی شدیدی را در بین فعالان و مسئولان ایجاد کرده بود،در بازار امروز به مدار صعودی برگشت و اندکی امیدواری نسبت به آینده و حمایت از این بازار در بین سهامداران تقویت شد به طوری که در بازار امروز اکثر سهام شرکتها رشد کرده و مجددا صف های خرید در بورس تهران پدیدار شد.
همچنین در بازار دیروز صف خرید برای شرکت پالایشگاه بندرعباس تشکیل شد و این شرکت به همراه نفت و گاز پارسیان، تاپیکو، مپنا، غدیر، ایران خودرو، بانک ملت، سایپا، توسعه معادن روی، نفت سپاهان، مخابرات، بانک سینا و صادرات بیشترین تاثیر را در شاخص بورس گذاشتند.در مقابل شرکت‌های گل گهر، نیروترانس، بانک اقتصاد نوین و ملی مس با افت قیمتی خود مانع از رشد بیشتر شاخص بورس شدند.
بر این اساس در بازار دیروز صنایع فرآورده‌های نفتی، خودرو و بانک از صنایع تاثیر گذار بر شاخص بورس بودند به طوری که صنعت استخراج کانه‌های فلزی بیشترین تاثیر منفی را در شاخص بورس گذاشت.علاوه بر این در تالار شیشه‌ای امروز شرکت‌های توسعه معادن و فلزات،ایران خودرو، مپنا و پالایشگاه بندرعباس از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند.
در بازار دیروز برخلاف روزهای گذشته میزان خرید و فروش در بین حقیقی‌ها وحقوقی‌ها متعادل بود به طوری که حقیقی‌ها به صنایعی همچون کک و سوخت هسته‌ای، خودرو، محصولات شیمیایی و سایر واسطه‌گری های مالی جذب شدند.
همچنین در بازار دیروز سهامداران حقیقی ۲۴۶ هزار و ۵۳۲ میلیون سهم خریداری کرده و ۵۸۸ هزار و ۸۳۷ میلیون سهم فروختند، اما در مقابل سهامداران حقوقی نسبت به خریداری سهام شرکتها اقدام کردند به طوری که در معاملات دیروز این سهامداران ۵۹۶ هزار و ۸۸۴ میلیون سهم خریداری کرده و در مقابل تنها ۲۵۴ هزار و ۵۸۸ میلیون سهم فروختند.
در مجموع در بازار مثبت دیروز حجم معاملات افزایش کرد و بیش از ۷۸۲ میلیون سهم به ارزش ۱۴۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه نیز به ۳۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.