بازپس‌گیری ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اراضی کیش

0
۷۷۰ بازدید

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد که ترمینال مسافری فرودگاه بین‌المللی این جزیره با ظرفیت ۴.۵ میلیون نفر تا پایان سال جاری نهایی شده و طی سه ماهه اول سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد که دومین ترمینال مسافری هوایی کشور پس از فرودگاه امام (ره) خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد که ترمینال مسافری فرودگاه بین‌المللی این جزیره با ظرفیت ۴.۵ میلیون نفر تا پایان سال جاری نهایی شده و طی سه ماهه اول سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد که دومین ترمینال مسافری هوایی کشور پس از فرودگاه امام (ره) خواهد بود.

به گزارش ایسنا، علی اصغر مونسان در نشستی با حضور اصحاب رسانه، با اشاره به این که مناطق آزاد هیچ بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کنند و خود منظقه باید درآمدزایی داشته باشد، گفت: میزان درآمد منطقه آزاد کیش در سال ۱۳۹۰ معادل ۶٧٨ میلیارد ریال بود که در سال گذشته به ٢٧٢٧ میلیارد ریال رسید.

وی افزود: در بخش اقتصادی و سرمایه‌گذاری در قالب ۶٢ پروژه معادل ۶۵ هزار و ۲۰۰  میلیارد ریال جذب سرمایه داشته‌ایم. علاوه بر این، در حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز در سال ۱۳۹۱ معادل ۶٩٠٠ میلیارد ریال جذب سرمایه داشتیم که در سال گذشته به ۲۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسید.

مونسان در ادامه با اشاره به میزان واردات و صادرات در منطقه آزاد کیش اعلام کرد: ابتدا باید انتقاد خود را از صحت و درستی مباحث عنوان شده در مورد میزان صادرات و واردات بیان کنم. باید بگویم که از سال ۹۱ میزان صادرات ۴۸.۴ میلیون دلار بود که این رقم در سال ۹۴ به ۱۰۵ میلیون دلار رسید که نشان‌دهنده رشد ۱۱۷ درصدی بخش صادرات تولیدی است.

وی همچنین به بخش واردات کالا در منطقه اشاره کرد و افزود: در سال ۱۳۹۲ میزان واردات کالا ۵۵۹ میلیون دلار بود که در سال ۱۳۹۴ این رقم به ۴۵۲ میلیون دلار رسید که از کاهش ۱۹ درصدی این اتفاق خبر می‌دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ به سوالی مبنی بر توسعه جزیره هندورابی و ایرادات وارده توسط مسئولان سازمان محیط زیست در این خصوص و جلوگیری از توسعه آن تا زمان رفع ایرادات وارده تصریح کرد: جزایر متعددی در خلیج فارس وجود دارد که برخی از آن‌ها بدون استفاده و برخی دیگر کم‌استفاده مانده‌اند. علاوه بر این در بخش دریایی نگرانی‌هایی وجود دارد که مباحث مربوط به بنادر یکی از این موارد است که نگرانی‌هایی را در زمینه مرجان‌ها ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست در مورد جزیره هندورابی شکایتی را مطرح کرد، اما پس از انجام بازدیدها متوجه شدند که موارد موردنظر توسط منطقه آزاد کیش رعایت شده است. در خصوص طرح توسعه جزیره هندورابی ۲۵ درصد درگیر توسعه و تنها ۳ درصد آن درگیر ساخت و ساز است.

مونسان همچنین درباره توسعه پس‌کرانه‌ها در منطقه خاطرنشان کرد: یکی از ایرادات وارده به جزیره نبود پس کرانه‌ها بود، اما در حال حاضر زمینه افزایش پس کرانه‌ها فراهم شده و در حال گام برداشتن به این سمت هستیم.

وی همچنین درباره جذب یا کاهش میزان گردشگر به منطقه آزاد کیش عنوان کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۸ درصد افزایش گردشگر را در منطقه داشته‌ایم و در این زمینه علاقه‌مند به جذب حداکثری و رشد بالاتر هستیم، اما متاسفانه فضای رشد گردشگری در ایران متاثر از اقتصادی کشور است. آمار قابل اشاره دیگر این است که در عید نوروز سال جاری حدود ۲۵۰ هزار مسافر به منطقه آمدند که ۹ برابر جمعیت منطقه است.

مونسان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نبود فاصله معنادار قیمتی جهت هزینه‌های تحمیل شده به گردشگران در سفر به کیش نسبت به ترکیه و امارات بیان کرد: در مجموع این صحبت را قبول دارم، اما برخی قیاس‌ها در این زمینه درست نیست. ما در برخی ایام با افزایش جمعیت گردشگر و در برخی ایام دیگر با کاهش آن مواجهیم. در این زمینه باید بدانیم که نباید قیمت‌ها در فصل شلوغ کیش را با قیمت‌ها در فصل خلوت دیگر مناطق توریستی قیاس کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: زمانی که نرخ بلیت‌ها آزاد شد به یکباره با افزایش قیمت بلیت‌ها مواجه شدیم، اما بلافاصله دستور دادیم که حق افزایش توسط هواپیمای کیش وجود ندارد و در همان زمان حجم پروازها را افزایش دادیم تا از اتفاقات نامطلوب در این زمینه جلوگیری کنیم. موضوع دیگری نیز که وجود دارد بحث توریست‌های خارجی است. هتل‌ها در مناطق توریستی خارج از ایران درآمدهای ارزی بالایی دارند که این موضوع از جذب توریست‌های خارجی تامین می شود اما در کیش با چنین اتفاقی روبرو نیستیم و عمده درآمدها از گردشگران داخلی است.

مونسان در پاسخ به این سوال که شایعات مطرح شده در خصوص احتمال جایگزینی او در وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: مباحث مطرح شده در این زمینه صحت ندارد و کاملا شایعه است هرچند باید در این خصوص عنوان کنم که اگر دولت تشخیص دهد و بخواهد از بنده در جای دیگری استفاده کند قطعا در خدمت آن‌ها خواهم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در پاسخ به سوالی مبنی براینکه پدیده زمین خواری در منطقه آزاد کیش بیان کرد: با توجه به اینکه رانتی در منطقه آزاد در این زمینه وجود ندارد، بنابراین شاهد زمین‌خواری در کیش نیستیم. اما در ارتباط با آمارها باید عنوان کنم که تاکنون حدود ۳ میلیون متر مربع زمین فسخ یا با حکم دادگاه بازپس گرفته شدند که ارزش ریالی آن‌ها ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است. برخی از این زمین‌ها پس از واگذاری یا توسعه مطلوب نداشتند و یا به شدت عقب ماندند. بنابراین در مورد آن‌ها تصمیم به فسخ گرفته شده و سازمان از چنین حقی برخوردار است. پیش از این فاصله قیمتی زیادی بین بازار آزاد و زمین هایی که سازمان ارائه می کرد وجود داشت، اما در حال حاضر از این مساله جلوگیری به عمل آمده است.

وی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی به این منطقه گفت: در سال  ۱۳۹۴، جمعا ۴۳ دستگاه خودروی آمریکایی به منطقه آزاد کیش  وارد شد که رقم بالایی نیست، اما پس از حساسیت‌های ایجاد شده و دستور ممنوعیت واردات این مدل خودرو از این به بعد واردات خودروهایی آمریکایی را نخواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در مورد اضافه کردن ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی طبق موافقت مجلس با یک فوریت لایحه آن به مناطق قبلی گفت: هرچند این مساله به بنده ارتباطی ندارد، اما به عنوان یک کارشناس در این رابطه معتقدم که این مساله عامل توسعه منطقه‌ای خواهد شد.

مونسان در ادامه صحبت‌هایش با تشریح وضعیت اقتصاد منطقه آزاد کیش عنوان کرد: متوسط حجم سرمایه‌گذاری سالانه در این منطقه ۳۶ هزار میلیارد ریال و مجموع صادرات و ترانزیت سالانه ۳۳۰ میلیون دلار است. علاوه بر این تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار ۷۲.۵۰۹ میلیارد ریال به صورت سالانه و متوسط درآمد سالانه خانواده شهری ۳۹۸ میلیون ریال است در حالی که این رقم به صورت متوسط در کل کشور ۲۴۱ میلیون ریال است.

وی درباره توسعه فرودگاه بین‌المللی کیش، خاطرنشان کرد: ظرفیت سالانه پذیرش مسافر در این فرودگاه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود که در سال  ۱۳۹۵ این رقم به ۶ میلیون نفر می رسد. علاوه بر این سطح زیربنای در سال ۱۳۹۲، ۱۸ هزار متر مربع بود که در سال ۱۳۹۵ به ۶۲ هزار متر مربع خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه شاهد کاهش ۹۱ درصدی واگذاری اراضی سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۱ هستیم بیان کرد: علاوه بر این شاهد افزایش ۱۳۰ درصدی در ارزش اراضی و کاهش وابستگی درآمد به فروش زمین و نیز پرهیز از خام فروشی زمین بوده‌ایم.

مونسان همچنین با اشاره به فعال‌سازی فاز سوم شهرک نوبنیاد گفت: این فعال‌سازی از مهر ۱۳۹۲ لغایت اسفند ۱۳۹۴ مدنظر قرار گرفته و علاوه بر این شاهد ساخت ۴۰۰ قطعه زمین در قالب بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی و نیز سرمایه گذاری بیش از ۸ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی بوده‌ایم.

وی همچنین در مورد آمار فسخ قراردادهای اراضی با توجه به رویکرد نظارتی منطقه گفت: تعداد قراردادهای فسخ شده ۳۹ مورد بود که ارزش ریالی آن‌ها ۵ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در مورد سرمایه‌گذاری در بخش های صنعتی یادآور شد: شاهد ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال جذب سرمایه در قالب ۶۵ طرح صنعتی بوده‌ایم و در مورد صنعت منقطه آزاد کیش نیز باید به تاسیس شهرک صنعتی ۶، توسعه صنعت پاک، اشتغال زایی و نیز افزایش صادرات اشاره کنیم که در مجموع شاهد ۱۷.۶ درصد تغییر از سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۹۴ هستیم.

مونسان همچنین به افزایش ثبت شرکت‌های خارجی اشاره کرد و گفت: این مساله در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در راستای سرمایه خارجی مدنظر قرار گرفته و شاهد توسعه تجارت در بخش بین‌الملل هستیم و در مورد آمار مربوطه مبنی بر ثبت شرکت‌های خارجی باید اعلام کنم که در سال ۱۳۹۲ تعداد این شرکت‌ها ۸، سال ۱۳۹۳، ۷، سال ۱۳۹۴، ۲۷ و تعداد شرکت های خارجی در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵، ۱۰ مورد بوده است.

وی در ادامه با مقایسه عملکرد درصدی اقلام بودجه در بخش جاری، عملیاتی و عمرانی گفت: شاهد کاهش ۱۶.۷ درصدی بودجه در بخش جاری، کاهش ۳۸.۹ درصدی بودجه در بخش عملیاتی و افزایش ۲۱.۸ درصدی در بخش عمرانی خود در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۲ هستیم و این اتفاق در حالی رخ داده که ۸۰ درصد بودجه کشور در بخش جاری و ۲۰ درصد آن در بخش عمرانی هزینه می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان صحبت‌هایش با اشاره به فعالیت‌های پیشگیرانه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مقابله با مقوله تکدی‌گری عنوان کرد: علاوه بر این مساله اجرای طرح حذف موتورسیکلت را مدنظر قرار دادیم و کیش تنها شهر فاقد موتورسیکلت بنزینی در کشور است تا این گونه با فعالیت‌های پیشگیرانه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز جلوگیری از افزایش آلاینده های هوا در جهت نهادینه شدن ساختارها گام برداریم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=37217