بازپرداخت وام های مسکن از توان اقشار پایین جامعه خارج است

0
۳۸۴ بازدید

یک کارشناس مسکن معتقد است وام‌های ۶۰ و ۸۰ میلیونی تنها باعث می‌شود تا معوقات بانکی بالا برود؛ چرا که بازپرداخت اقساط این وام‌ها از توان اقشار پایین جامعه خارج است.

کامبیز اثباتی اظهار کرد: وام‌های ۶۰ و ۸۰ میلیون تومانی نمی‌تواند به خانه‌دار شدن مردم بیانجامد. اقساط ماهانه وام ۸۰ میلیونی مسکن به‌روش ساده یک میلیون و ۱۴۹ هزار تومان و در روش پلکانی سالانه بین ۹۹۱ هزار تا ۱.۶ تومان است. اقساط وام ۶۰ میلیونی در روش ساده ۸۶۲ هزار و در روش پلکانی سالانه بین ۷۰۰ هزار تا ۱.۲ میلیون تومان خواهد بود.وی افزود: کسی که ۵۰ متر آپارتمان می‌خرد مگر ماهیانه چقدر حقوق می‌گیرد که بتواند از عهده‌ی چنین مبالغی بربیاید. مردم را تشویق به گرفتن وام می‌کنند ولی مشکلات بازپرداخت را نمی‌گویند.به گفته اثباتی، وام مسکن با وام تجارت باید متفاوت و با توان مردم سازگار باشد. در کشورهای پیشرفته ۹۰ درصد ملک را با بهره ۴ درصد وام می‌دهند که هم وام گیرنده راضی است، هم وام دهنده و هم ساختمان‌سازی رونق دارد.

این کارشناس مسکن اظهار کرد: گفت‌وگوهای هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها می‌تواند تا حد زیادی شرایط فعلی بخش مسکن را بهبود بخشد. هم‌اکنون بخش مسکن تابع شرایط حاکم بر اقتصاد است. موضوع دیگر این‌که اگر فشار ارزی، مشکلات واردات و تحریم‌ها برداشته شود قیمت مسکن حالت صعودی به خود می‌گیرد.وی هم‌چنین به بالا رفتن ضرایط عوارض اماکن تجاری اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی بخش مسکن، شهرداری در حال بالا بردن ضرایب عوارض خود است که این مساله برای اماکن تجاری مشکل‌ساز می‌شود؛ چرا که سازندگان اماکن تجاری باید پول زیادی به شهرداری بپردازد و سودشان برنمی‌گردد.این کارشناس مسکن با بیان این‌که یکی از مشکلات بخش مسکن، سنتی‌سازی است، تصریح کرد: سنتی‌سازی باعث افزایش هزینه و کاهش کیفیت می‌شود. لذا حرکت به سمت شرایط نیمه صنعتی و صنعتی در بخش مسکن ضروری است.اثباتی ادامه داد: باید تکنسین‌های ماهر و باتجربه را در بخش مسکن به کار بگیریم. به معماران تجربی نیز آموزش‌های لازم درخصوص ساخت و ساز فلزی و بتنی داده شود. وزارت مسکن می‌تواند به معماران آموزش دیده پروانه بدهد و آنها را در برابر کیفیت ساختمان‌ها مسوول کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13886