بازنگری مقررات بیمه‌ در مناطق آزاد

0
۲۶۲ بازدید

مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از بازنگری مقررات بیمه‌ای در مناطق آزاد و در دستور کار بودن ایجاد مرکز مبادلات مالی بین المللی در مناطق آزاد خبر داد.

ناصر خرمالی اظهار کرد: به دنبال ارتقای صنعت بیمه در مناطق آزاد هستیم.وی همچنین با اشاره به در دستور کار بودن ایجاد مرکز مبادلات مالی بین‌المللی افزود: سعی بر این است که ساختار حکومتی و قوانین به تبع این ساختار متفاوت شود و در این راستا اقداماتی برای ایجاد مرکز مبادلات مالی بین‌المللی (‏IIFC‏) انجام می دهیم. این مرکز قرار است در یکی از مناطق آزاد ایجاد شود.خرمالی با بیان اینکه هنوز مکان انجام این پروژه مشخص نشده است، گفت: باید مدیر پروژه انتخاب شود چون تمام وزارتخانه‌ها باید عضو آن باشند و بودجه این طرح نیز باید مشخص شود.مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مدیر پروژه هسته مرکزی، تعیین بودجه و مکان انجام طرح و مقرراتی که برای آن باید اعمال شود، هنوز مشخص نیست. البته بانک مرکزی می گوید که هسته مرکزی آن باید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد باشد. چون این مرکز شامل مجموعه‌ای از ارگان‌هایی است که خدمات دهی می‌کنند.‏

وی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه نرخ سود تسهیلات و سپرده بانک‌های مناطق آزاد نباید همانند سرزمین اصلی باشد، اعلام کرد: نرخ سود تسهیلات و سپرده بانک‌ها باید توسط بانک‌های مستقر در مناطق آزاد مشخص شود. این درحالی است که اکنون این کار توسط شورای پول و اعتباری که برای بانک‌های سرزمین اصلی قانون‌گذاری می‌کند، تعیین شده و همان نرخ‌ها به بانک‌های مناطق آزاد تسری داده می شود.خرمالی ادامه داد: در حال حاضر قوانین پولی و بانکی مناطق آزاد همانند سرزمین اصلی است و موسسات مالی و اعتباری نیز در قالب همین مقررات فعالیت می کنند.وی یادآور شد: مناطق آزاد مناطقی هستند که باید با قوانین خاص خود فراتر از مقررات سرزمین اصلی باشند. ولی در حال حاضر این مناطق متاثر از برخی تصمیمات داخل کشور هستند که باید بازنگری شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7490