کد خبر: 195426
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

بازار پررونق خرید و فروش فرش دسته دوم ماشینی

بازار پررونق خرید و فروش فرش دسته دوم ماشینی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، مسعود سپهرزاد با بیان اینکه فرش‌های دستباف افغان در بازار به وفور موجود است، گفت: فرش افغان، در بازار داخلی فرش خارجی محسوب می‌شود این در حالیست که این فرش‌ها بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور می‌شوند.

وی ادامه داد: زمان خرید این فرش‌ها فروشنده به خریدار اعلام نمی‌کند که این فرش از سوی بافندگان افغان بافته شده است و زمانی‌که خریدار بعد از چند سال می‌خواهد فرش را بفروشد متوجه می‌شود که باید پایین‌تر از نرخ فرش ایرانی آن را بفروش برساند.

به گفته این فعال صنفی؛ قیمت فرش افغان نسبت به فرش ایرانی ارزان‌تر است اما از نظر کیفیت فرقی با فرش ایرانی ندارد از این‌رو استقبال برای خرید این فرش‌ها نسبت به فرش داخلی بیشتر است.

بازار پررونق خرید و فروش فرش دسته دوم ماشینی

محمد هادی کمالیان رئیس اتحادیه فرش ماشینی و موکت با بیان اینکه برخی از تولیدکنندگان فرش ماشینی روی محصول خود برند ترک را حک و اقدام به‌فروش آن می‌کنند، گفت: واردات فرش در شرایط فعلی و با نوسان‌های نرخ ارز مقرون به صرفه نیست. اما فرش ترک از سال‌ها پیش در بازار موجود است و این فرش‌ها در بازار ایران به راحتی خرید و فروش می‌شوند.

این فعال صنفی با اشاره به ضعف در تولید فرش‌های فانتزی، خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته در زمینه تولید فرش‌های فانتزی ضعف‌های داشتیم که این ضعف با واردات از ترکیه و بلژیک جبران می‌شد اما امروز دیگر این ضعف وجود ندارد و تولیدکنندگان داخلی این زمینه را پوشش دادند.

وی میزان تولید فرش در کشور را قابل توجه دانست و افزود: قیمت فرش ماشینی در بازار نسبت به سال گذشته حدود 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کرد اما این افزایش نرخ نسبت به نرخ سایر لوازم خانگی مانند یخچال و تلویزیون قابل توجه نیست.

کمالیان بازار خرید و فروش فرش دسته دوم را پررونق توصیف کرد و افزود: شرایط مالی مردم به‌گونه‌ای نیست که به آنها اجازه بدهد برای تغییر دکوراسیون منزل فرش خود را عوض کنند. و در سبد خرید مصرف‌کنندگان فرش ماشینی کالای درجه 3 محسوب می‌شود.

رئیس اتحادیه فرش ماشینی در پاسخ به این پرسش که آیا مازاد تولید زمینه‌ها را برای صادرات فرش ماشینی فراهم کرده است؟ خاطر نشان کرد: صادرات در این زمینه مدیریت شده نیست و تجار کشورهای همسایه از جمله عراق مستقیم به کارخانه‌های شهر کاشان مراجعه و با ریال اقدام به خرید فرش می‌کنند که به این نحوه خرید و فروش نمی‌توان نام صادرات گذاشت.

این فعال صنفی با بیان اینکه مواد اولیه تولید فرش ماشینی وارداتی است، تصریح کرد: مازاد تولید داریم و همین موضوع رقابت در این بازار را افزایش داده است و اجازه نمی‌دهد که قیمت فرش ماشینی افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

به گفته وی؛ فرش ماشینی 6 تا 12 متری در بازار از 5 میلیون و 800 هزار تومان تا 10 میلیون تومان موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.