کد خبر: 1598
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

“بازار سکه و طلا حباب ندارد”

“بازار سکه و طلا حباب ندارد”

گروه بازارسرمایه : رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر از تثبیت قیمت طلا طی سه روز آینده خبر داد و افزود: از دیروز تا کنون قیمت سکه در ایران مطابق با قیمت‌های جهانی طلا بوده و هیچ حبابی در بازار وجود ندارد .
محمد کشتی آرای با اشاره به روند نزولی قیمت طلا، از کاهش 25هزار تومانی قیمت سکه طی یک هفته گذشته خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود که در 3 روز آینده قیمت طلا در بازارهای ایران ثابت باقی بماند.
وی در ادامه سخنان خود تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت طلا را مورد اشاره قرار داد و افزود: البته در حال حاضر نوع تعادل در بازار کشور ایجاد شده و قیمت طلا مطابق با قیمت‌های جهانی است و هیچ حبابی در بازار وجود ندارد.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در افزایش قیمت طلا در هفته‌های گذشته بی‌تاثیر دانست و گفت: طلا یک کالای اساسی در سبد خانوار به شمار نمی آید که از اتفاقات این چنینی تاثیر پذیرد.
به گزارش نسیم، وی در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر کاهش عرضه سکه از سوی بانک مرکزی نیز گفت: در حال حاضر نوعی تعادل بین عرضه و تقاضا وجود دارد و هیچ گونه افزایش تقاضایی را در روزهای اخیر نداشته‌ایم.
چرا قیمت سکه عقب نشینی کرد
رییس اتحادیه کشوری طلا، جواهر، سکه، نقره و صراف گفت: با کاهش قیمت ارز در روزهای پایانی هفته جاری قیمت سکه 26هزار تومان کاهش یافت.
محمد کشتی‌آرای در تحلیل نوسان نرخ طلا و سکه در این هفته اظهار کرد: در چند روز گذشته با توجه به بحران اوکراین و وضعیت این کشور این انتظار وجود داشت که قیمت جهانی طلا افزایش یابد.
وی ادامه داد: ولی برخلاف پیش‌بینی‌های تحلیلگران وضعیت سیاسی اوکراین بر قیمت طلا نه تنها بی‌تاثیر بود، بلکه طی چند روز اخیر شاهد کاهش اونس در بازار‌های جهانی بودیم. به نحوی که شاهد بودیم قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی طی هفته اخیر به کمترین میزان خود در دو ماه اخیر رسید.
او با بیان این‌که کاهش قیمت اونس در بازارهای جهانی بر قیمت سکه و طلا در بازار‌های ایران نیز اثر گذاشت، گفت: البته نوسانات نرخ ارز را نیز طی هفته جاری نباید بی‌تاثیر بر قیمت طلا و سکه در ایران دانست.
به گفته وی این تاثیر به نحوی بود که علی‌رغم کاهش قیمت اونس در بازار‌های جهانی قیمت طلا و سکه ثابت بود و در مقاطعی روند افزایشی داشت.
کشتی‌آرای با تاکید بر این‌که کاهش نرخ ارز نظیر افزایش آن بر قیمت‌ها در بازار داخلی تاثیر‌گذار بود، اذعان کرد: با کاهش قیمت ارز در روزهای پایانی هفته جاری قیمت سکه 26 هزار تومان کاهش یافت.
رییس اتحادیه کشوری طلا، جواهر، سکه، نقره و صراف با اشاره به روند نزولی قیمت اونس در بازار‌های جهانی گفت: تحلیلگران با توجه به ثبات شرایط اقتصادی در دنیا پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اونس جهانی به روند کاهشی خود ادامه دهد.
وی در پایان به ایسناگفت: با ثبات قیمت اونس در بازارهای جهانی شاهد ثبات قیمت طلا و سکه در دو روز پایان هفته جاری بوده ایم.