کد خبر: 97433
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸

«بازار تعهدی مصالح» قیمت تمام شده مسکن را کاهش می‌دهد

«بازار تعهدی مصالح» قیمت تمام شده مسکن را کاهش می‌دهد

اسلامی در حاشیه جلسه دولت مطرح کرد:

سمیه قشقایی-وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ظرفیت ها برای ساخت و ساز وسیع است، تاکید کرد دچار کمبود مصالح نخواهیم شد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در حاشیه هیئت دولت اظهار کرد: پروژه مسکونی مهر به همراه ۴۰۰هزار واحد در طرح های مختلف تعریف شده و در بعضی شهرها آغاز شده، برنامه ریزی های ما به این سمت است که در سال ۹۸ و ۹۹ به بهره‌برداری برسانیم.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که بتوانیم زمین ها را پیش‌بینی و برای این کار واگذار کنیم. از همه مهم تر اینکه اعتماد انبوه سازان و سازندگان را جلب کنیم تا بتوانیم آن‌ها را بیاوریم تا مشارکت کنند. تا امروز این اقدامات صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: گام بعدی این است که تسهیلاتی که به سازندگان می دهیم را افزایش دهیم. البته اعتقاد نداشتیم وام خرید را افزایش دهیم چراکه باعث افزایش آثار تورمی می شود و معتقد هستیم که به جامعه هدف ما کمکی نمی‌کند اما سازنده در این صورت انگیزه پیدا می‌کند تا تسهیلات و زمینی که تقریبا حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد یعنی از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کرده را در دسترس داشته باشد. سهم دریافتی را سازنده می تواند به خریدار واگذار کند.

اسلامی گفت: گام سوم مربوط به بازار تعهدی مصالح است که کارت اعتباری آن با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن طراحی شده و ان‌شاءالله به زودی عملیاتی می‌شود و سازندگان می‌توانند این تسهیلات را بگیرند که کمک بسیار شایانی به متناسب سازی قیمت تمام شده مسکن می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازسازی تخریبات حاصل از سیل بر قیمت مسکن اثر می‌گذارد گفت: خیر این اتفاق نمی افتد. به برکت باران الهی سرزمین ما از آب پر شده است؛ البته آسیب هایی دیده ایم . مهم ترین کارمان برای شهرهایی است که رودخانه دارند و پل های آن ها آسیب دیده اند و در حال تعمیر آن ها هستیم.

وی خاطر نشان کرد: در حال کنترل و نظارت بر روی شهرهایی هستیم که رودخانه دارند که حریم آن حفظ شود. زمین هایی را در پل‌دختر و معمولان واگذار کردیم. کسانی که در بستر یا حریم رودخانه  سکنی داشتند، به آنجا بروند.

اسلامی گفت: ظرفیت ها وسیع است و دچار کمبود مصالح نخواهیم شد. حدود ۱۷۹ هزار واحد آسیب دیده است. ۷۹ هزار واحد آن باید ساخته شود و حدود ۱۰۴ هزار واحد آن نیاز به بازسازی دارد. این امر به تولید اشتغال می انجامد و باعث می شود خانه های مردم نو و بهتر شود.

وی اظهار داشت: براساس طرح جامع، شهرهایی که آسیب دیدند و رودخانه دارند، کنترل بیشتر را آغاز کردیم که با مطالعات هیدرولوژی و بازبینی دوره بازگشت ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساله ای که سیل داشته آن را مورد توجه قرار داده تا حریم رودخانه ها رعایت شود.

وی تصریح کرد: مردمی که در بستر و حریم طغیانی رودخانه ها ساکن بودند، شناسایی و به اراضی جدید و امن منتقل می شوند که از تعداد ۱۷۹ هزار واحد آسیب دیده بیش از ۷۰ هزار واحد باید احداث و بیش از ۱۰۰ هزار واحد بازسازی شود که همین امر موجب اشتغالزایی در این مناطق شده است.

وی اضافه کرد: ظرفیت کشور در تامین مصالح ساختمانی وسیع است و بازسازی مناطق سیل زده موجب افزایش قیمت مصالح ساختمانی نمی شود.

** احداث دسترسی جاده پلدختر – خرم آباد

وزیر راه و شهرسازی درباره راه سازی جاده های تخریب شده ناشی از سیل هم گفت: جاده ها، پل ها، تونل های تخریب شده ناشی از سیل متناسب با تخصیص اعتبارات دولت بازسازی می شود، اکنون میزان خسارت ها و برآورد اولیه به دولت ارایه شده که با تخصیص، پروژه ها شتاب می گیرد.

وی اظهارداشت: مهمترین پروژه راه سازی در استان لرستان، پلدختر – خرم آباد است که از ۱۰۸ کیلومتر ۴۰ کیلومتر آن در اثر سیل تخریب شده که از این میزان حدود ۲۸ کیلومتر قابل بازسازی و برای ۱۲ کیلومتر پیمانکاران در حال ارزیابی هستند تا با انفجار بتوانیم پیش برویم و راه دسترسی ایجاد شود، درعین حال، کنار آن جاده تکمیلی، تونل و پل ساخته خواهد شد.

اسلامی گفت: اکنون در بازسازی راه ها نیز هشت پل بزرگ با دهنه های ۴۰ تا ۸۰ متر بر روی رودخانه های کشکان و سیمره مرز ایلام و لرستان در حال حمل و نصب است که یکی پس از دیگری نصب خواهند شد.