بازار ایران برای خودروسازان آمریکایی بسته می‌ماند

0
۳۵۴ بازدید

با وجود اینکه خودروسازان اروپایی در سایه تسهیل تحریم‌ها به دنبال بستن قراردادهای بزرگ با ایران هستند. خودروسازان این کشور اجازه فعالیت در ایران را ندارند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت: ما از برگزاری نمایشگاه خودروی تهران مطلع هستیم، اما همان طور که پیش از این گفته ایم با وجود اینکه تحریمهای ما علیه بخش خودروی ایران معلق شده است، کسب و کار در بازار ایران را مجاز نمی‌دانیم.
این مقام تاکید کرد: با وجود اینکه در ابتدای امسال اندکی از شدت تحریم‌های ایران کاسته شد، خودروسازان خارجی می‌توانند به دنبال قراردادهای جدید باشند، اما اکثر تحریمهای آمریکا از جمله ممنوعیت فروش کالاها و خدمات شرکت‌های آمریکایی به ایران همچنان به قوت خود برقرار مانده‌اند.
وی در ادامه هشدار داد: شرکت‌های آمریکایی در حال حاضر اجازه تجارت با ایران یا بخش خودروی این کشور را ندارند.
مجموع تولید خودروی ایران در سال ۲۰۱۱ به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه رسید، اما در دو سال بعد این رقم نصف شد.
تحریم‌های آمریکا علیه صنعت خودرو در سال ۲۰۱۳ و در کنار آن تحریم‌های اروپایی و آمریکایی علیه بانک‌های ایرانی عامل اصلی کاهش تولید و حذف مشاغل در این صنعت بود، اما تحریم‌های خودرو اوایل سال جاری میلادی پس از توافق هسته‌ای مقدماتی که میان ایران و قدرت‌های جهان حاصل شد و مطرح شدن احتمال یک توافق نهایی که دورنمای بهتری را برای این صنعت ترسیم کرد، برداشته شدند.
یک نماینده شرکت فرانسوی پژو سیتروئن در نمایشگاه خودروی ایران که روز دوشنبه در تهران گشوده شد، به خبرگزاری فرانسه اظهار کرده بود این شرکت سرگرم مذاکرات فشرده با ایران برای از سرگیری تولیدش در این کشور است که از مارس سال ۲۰۱۲ متوقف شد

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7672