بازار ارز بی اعتنا به قطعنامه شورای حکام

0
۸۷۶ بازدید

مرتضی ابراهیمی، روزجمعه اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه ضدایرانیِ انگلیس، آلمان و فرانسه را تصویب کردند. بنابراین قطعنامه، از ایران خواسته شده است عدم همکاری با آژانس و ممانعت از دسترسی بازرسان به دومکان (هسته‌ای) را متوقف کند. این نخستین قطعنامه علیه ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون است. باتوجه به اهمیت این موضوع با یک کارشناس بازار ارز گفتگو کرده ایم تا تاثیر این قطعنامه را بر بازار ارز بررسی کنیم.

بور بور، کارشناس بازار ارز در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به تاثیر قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی بر بازار ارز گفت: در حال حاضر قیمت نرخ ارز درحال پیش خور شدن است، بنابراین افزایش نرخ ارز در این روزهای بازار ربطی به قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس انرژی اتمی ندارد و شرایط کنونی اقتصاد ایران به گونه ای است که مردم اصلا به این قطعنامه توجهی ندارد.

وی افزود: به دلیل کسری بودجه و همچنین سست بودن بودجه و از طرف دیگر به دلیل کاهش تولید و فروش نفت، دربلندمدت نرخ ارز افزایش قابل توجهی خواهد یافت. بنابراین افزایش قیمت نرخ ارز به دلیل حال بد اقتصاد ایران است و نه تصویب قطعنامه ضد ایرانی آژانس انرژی اتمی.

بوربور با اشاره به صحبت های سیف که گفته بود نرخ ارز بیشتر از نرخ واقعی آن معامله می شود، گفت: با صحبت های آقای سیف مخالف هستم، چراکه عرضه و تقاضا، نرخ ارز را مشخص می کند و کسی نمی تواند برای ارز نرخ مشخصی را در نظر بگیرد، ضمن این که بازار ارز هوشمند است و بازار می داند که باید چه کار کند.

وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، مواد غذایی، قند و دیگر محصولات و تاثیر آن بر بازار ارز گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی از همان اول تفکر محکوم به شکست بود و ارز ۴۲۰۰ تومانی ۱۶ میلیارد دلار از سرمایه های بیت المال را نابود کرد که این موضوع موجب شد تا نوعی سلطان پروری در کشور به وجود بیاید.

**با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منابع ارزی کمتری به هدر  می رود

این کارشناس اقتصادی افزود: حال این گروه ها به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی باید ارز نیمایی دریافت کنند که این موضوع موجب می شود تا شرکت ها افزایش نرخ بگیرند و منظور از افزایش نرخ یعنی افزایش تورم. اتفاقی که در این وسط روی خواهد داد این است که دولت منابع ارزی کمتری به هدر خواهد داد.

بور بور در پایان گفت: وقتی که قیمت یک کالا گران می شود، گران شدن کالا موجب می شود تا قیمت سهام شرکت افزایش یابد. حال افزایش سهام یک شرکت بورسی، احتمالا موجب خواهد شد تا نرخ ارز نیز افزایش یابد. زمانی که بازار سهام و نرخ ارز رشد کند، مسلما قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت. این یک تریگر است که موجب می شود همه بازارها مستقیم و یا غیرمستقیم تحت تاثیر قرار گیرند.

گفتنی است در روز شنبه، نرخ دلار ۲۵۲ تومان معادل ۱.۳۷ درصد افزایش یافت. در بازار طلا نیز سکه ۶۰ هزار تومان معادل ۰.۷۷ درصد رشد کرد. همچنین شاخص کل بازار سرمایه در اولین روز معاملاتی هفته حدود ۴۱ هزار واحد معادل ۳.۳۳ درصد تقویت شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106547