بازارهای سرمایه و طلا در مدار رشد

0
۳۶۲ بازدید

زمانی که شاخص دلار افت می کند انتظار افزایش قیمت کامودیتی ها وجود دارد. در هفته گذشته این موضوع تحقق یافت و با افت شاخص دلار، قیمت کامودیتی ها تقویت شد.

مرتضی ابراهیمی

تحلیل گران بازار سرمایه، نوعی از تحلیل دارند با عنوان «تحلیل از بالا به پایین» در این نوع تحلیل، بررسی و پیش بینی شاخص دلار بسیار اهمیت دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، شاخص دلار به کمترین مقدار خود در ۲.۵ سال گذشته رسیده و حتی در آستانه واگذاری کف ۹۰ دلاری است. خوش ‌بینی سرمایه‌گذاران به پیشرفت مذاکرات برای بسته حمایتی کرونا در آمریکا و همچنین خبرهای مثبت واکسن کرونا عامل تضعیف دلار شده است.

زمانی که شاخص دلار افت می کند انتظار افزایش قیمت کامودیتی ها وجود دارد. در هفته گذشته این موضوع تحقق یافت و با افت شاخص دلار، قیمت کامودیتی ها تقویت شد.

تقویت قیمت کامودیتی ها در بازارسرمایه ایران نیز تاثیر مستقیم دارد چرا که بازار سرمایه ایران کامودیتی محور است و با افزایش قیمت کامودیتی ها سود سازی شرکت های بورسی تقویت می شود و افزایش سود سازی مجموع شرکت های بورسی موجب تقویت شاخص کل خواهد شد.

با اهمیت ترین کالای کامودیتی، نفت است و افت شاخص دلار موجب شد تا قیمت نقت بر قله ۹ ماهه بایستد و نفت برنت تا مرز ۵۰ دلار پیش برود. البته باید یادآوری کرد که توافق اوپک پلاس برای ادامه مدیریت عرضه نیز تاثیر به سزایی در تقویت قیمت نفت داشته است.

همچنین با افت شاخص دلار قیمت مس به ۷۷۵۰ دلار، روی به قیمت ۲۷۷۵ دلار و آلومینوم نیز به قیمت ۲۰۴۰ دلار نزدیک شده است.

افت شاخص دلار بر قیمت طلا نیز تاثیر گذار بود و در حالی که هفته گذشته هر اونس طلای جهانی کف یک هزار و ۸۰۰  رسیده بود، مجددا موجب افزایش قیمت فلز زرد شد و هر اونس طلا به بیش از ۱۸۴۰ دلار رسید.

با افزایش قیمت طلای جهانی در بازار داخلی نیز شاهد تقویت قیمت فلز زرد بودیم به طوری که هم اکنون سکه طلا با شکستن کانال ۱۲ میلیون تومانی به قیمت ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=122908