ایران و عراق قدرت های منطقه ای را خاشع می کنند

0
۳۳۱ بازدید

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیروی انسانی را مهمتر از همه لوازم قدرت های مالی و سیاسی در دنیا دانست و گفت: اگر ایران و عراق با این سرمایه همکاری کنند،

همه قدرت های منطقه ای و بین المللی را خاشع می کنند.
به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار وزیر نفت عراق، پیروزی های مردم عراق بر گروه تروریستی داعش را قطعه ای ارزشمند در تاریخ آن کشور خواند و گفت: برای دنیا ثابت شد که باید شکست داعش از عراق شروع شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری و همدلی شیعیان، اهل سنت، کردها و دیگر فرقه های قومی و مذهبی را برای امروز و آینده مردم کشور عراق ارزشمند و مهم توصیف کرد و گفت: نشان دادند که اگر دولت فراگیر داشته باشند و قاطبه مردم به اشاره مراجع با هم باشند، گروه های تروریستی میدان عملی نخواهند داشت.
آیت الله هاشمی رفسنجانی مراسم اربعین امسال را مانوری بسیار مهم و خودجوش برای اثبات فداکاری مردم و گسترش امنیت در خیابان ها و بیابان های کشور عراق دانست.

وی ادامه داد: ای کاش با استفاده از ابزار رسانه ای و اطلاع رسانی تصاویر واقعی مراسم اربعین در دنیا پخش می شد تا می دیدند که چگونه مردم، داوطلبانه برای برگزاری مراسم مذهبی آمده و از خطر نمی ترسند.
وی با تأکید بر اهمیت سرمایه حضور مردم برای ایران و عراق، گفت: هیچ قدرتی نمی تواند چنین مردمی را به زانو در آورد، البته شرط تداوم آن، ادامه همکاری های مردم و خدمات مسؤولیت شناسانه است تا داعش که افکارش بهشت را خراب می کند، بیش از این علیه مردم جنایت نکند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به موقعیت استراتژیکی دو کشور ایران و عراق، گفت: بهترین، کوتاه ترین و امن ترین مسیر برای ارتباط هوایی، کشتی رانی و زمینی جنوب به شمال و غرب به شرق دنیا از دو کشور ایران و عراق می گذرد.
وی منابع زیرزمینی، نیروهای مردمی و همسایگی با ایران را سرمایه های ارزشمند مردم عراق خواند و گفت: می توانیم همسایگان را در جهت تأمین منافع مشترک همراه کنیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آب، زمین و هوای مناسب را برای گسترش کشاورزی در همه ابعاد و محصولات در عراق مهم دانست و گفت: فقط نیازمند امنیت کامل هستید تا کشور با سابقه خود را بسازید.
عادل عبدالمهدی نیز در این دیدار با تشریح اوضاع داخلی عراق و پیروزی های تدریجی نیروهای عراقی علیه داعش، به وحشی گری های این گروه علیه مردم شهرهای تحت اشغال خود مخصوصاً موصل اشاره کرد و گفت: مردم را مجبور می کنند که در صورت و سیرت سلفی باشند و جشن میلاد حضرت رسول(ص) را ممنوع کرده بودند، در حالی که جهان بشریت غرق در شادی و سرور بود.
وزیر نفت عراق مذاکره در خصوص چاه های مشترک، صادرات پتروشیمی و قیمت نفت را عمده ترین اهداف خود در سفر به ایران عنوان کرد و گفت: آماده همکاری های عمیق با جمهوری اسلامی ایران هستیم که علاوه بر منافع مشترک، دین، مذهب، تاریخ و فرهنگ مشترک داریم.
وی با اشاره به سوابق همکاری های ایران و عراق در سال های گذشته و نقش دو کشور برای تأمین نفت مورد نیاز دنیا، گفت: بعضی از کشورهای منطقه علی رغم ضررهای مالی، نمی گذارند نفت به قیمت واقعی برسد که در این راه، تداوم همکاری ایران و عراق ضروری است.
عبدالمهدی با اشاره به جایگاه ایران و آیت الله هاشمی رفسنجانی نزد مردم و مسؤولان عراق، گفت: با ابلاغ سلام مردم و مسؤولان، امیدواریم همچنان از تجربیات ارزشمند شما برای ساختن عراق استفاده کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8992