کد خبر: 2640
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

ایران سالانه چقدر درآمد ارزی دارد

ایران سالانه چقدر درآمد ارزی دارد

گروه بازارپول : جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری گفت: سالانه ۱۲۴میلیارد دلار درآمد ارزی عاید کشور می شود که با یک میلیارد دلار آن می توان برای ۱۰۰هزار نفر در سال ایجاد شغل کرد

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان‌ شرقی، محمود عسگری‌آزاد در همایش اصلاح ساختار نظام اداری آذربایجان شرقی در جمع مدیران کل استان اظهار کرد: سالانه ۱۲۴میلیارد دلار در آمد ارزی عاید کشور می‌شود که با یک میلیارد دلار آن می توان برای ۱۰۰ هزار نفر در سال ایجاد شغل کرد، اما تاکنون توانسته‌ایم  بنا به اعلام مرکز آمار ایران تنها سالانه ۱۰ هزار شغل ایجاد کنیم.
وی افزود: با کمال تاسف شاهد هستیم که نیروهای متخصص دانشگاهی ما بیکار هستند و اقتصاد کشور با رشد منفی هفت درصد مواجه است.
جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری گفت: نخستین اشتباه ما در توسعه کشور دولتی کردن تمام امور بود و در قضیه واگذاری امور به مردم که رهبر انقلاب در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی پیگیر بودند نیز عملکرد درستی نداشته و یا دلمان نمی آمد یا چند سهم ویژه برای خود نگه می‌داشتیم.
عسگری آزاد گفت: هم اکنون در واگذاری بخش حمل و نقل عمومی درون شهری در برخی شهرها مقاومت وجود دارد، واحدهای فرهنگی به مردم واگذار نمی‌شوند، در حالی که تجربه موفق شرکت‌های واحد و اداره مساجد و مراکز قرآنی توسط مردم حاکی از ضرورت اعتماد به مردم در اداره کشور است.
وی با اشاره به دو کشور کره جنوبی و شمالی، اظهار کرد: با اینکه این دو کشور از منابع انسانی و جغرافیایی یکسانی برخوردارند، اما به دلیل تفاوت در نگرش اقتصادی کره‌جنوبی توسعه یافته و کره‌شمالی تنزل کرده است.
عسگری‌آزاد با اشاره به مفهوم اصلی مدیریت اظهار کرد: از امکانات ایجاد شده توسط دولت برای مردم تنها ۱۰ درصد آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۹۰ درصد آنها هرز می‌روند.
وی ایجاد تحول فکری در مدیران و کارکنان را لازمه تحقق اصلاح ساختار اداری کشور عنوان کرد و گفت: افزایش حجم دولت فساد اداری و ناکارآمدی برای مردم را در پی دارد و امید است آذربایجان‌شرقی به عنوان استان پایلوت و پیشگام طرح تحول اداری کشور تجربه‌های خوب و ارزنده‌ای برای همه به دست آورد.
وی گفت: در هر امری که به ذهن می‌رسد دولت دخالت کرده و صنایعی را هم که واگذار کرده‌ایم با رغبت نبوده و بیشتر به بخش شبه دولتی واگذار کرده‌ایم.
عسگری گفت: چین هم پس از تغییرات اقتصادی و سوق دادن ۱۳ میلیون کارمند دولتی به بخش خصوصی در سال به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است.
وی اظهار کرد: همه بخش‌ها و دستگاه‌های دولتی در طی چند دهه‌ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد اقدامات گسترده‌ای را برای تحقق ماموریت‌های پیش‌بینی شده انجام داده‌اند ولی مشکل اصلی ما عدم بهره‌وری مطلوب و استفاده بهینه از امکان موجود برای تحقق اهداف است.