ایران ذخیره‌سازی گاز میدان مشترک با قطر را آغاز کرد

0
۳۱۶ بازدید

ایران به منظور افزایش ضریب بازیافت و در نهایت افزایش ذخایر قابل برداشت نفت، ذخیره سازی گاز فازهای میدان مشترک پارس جنوبی را در میادین مناطق نفتخیز جنوب را آغاز کرد

افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی یکی از برنامه های صنعت نفت است به طوری‌که بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا اعلام کرده است: افزایش ضریب بازیافت به عنوان یکی از سناریوهای افزایش درآمدهای نفتی کشور بوده به طوری که یک درصد افزایش ضریب بازیافت (معادل ۶۰۰ میلیارد بشکه نفت) حدود ۷۰۰ میلیاد دلار به درآمدهای نفتی کشور می افزاید.

همزمان با تدوین این سیاست کلان به منظور افزایش حجم ذخایر قابل برداشت طلای سیاه و در نهایت افزایش درآمدهای تولید و صادرات نفت، رکورد تزریق گاز به مخازن نفتی استان خوزستان شکسته شده است.

بر این اساس با انتقال گازهای ترش میدان مشترک پاسر جنوبی از مسیر خط لوله پنجم سراسری به میادین نفت مناطق نفتخیز جنوب در طول ۲۵۰ روزنخست سال جاری بیش ازهشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز به مخازن نفتی تزریق شده است.

عبدالحسین کوتکی در تشریح آخرین وضعیت انتقال و تزریق گاز به میادین نفتی استان خوزستان، گفت: با هدف صیانت از چاه‌ها و مخازن نفتی در مناطق نفتخیز جنوب در هشت ماه نخست سال جاری بیش از ۸.۴ میلیارد متر مکعب گاز به میادین این حوزه عظیم نفتی تزریق شده است.

مدیر منطقه یک شرکت انتقال گاز ایران با اعلام اینکه تزریق گاز به میدان آغاجاری که از دو مخزن به هم پیوسته آسماری و بنگستان تشکیل شده افزایش یافته است، تصریح کرد: تولید نفت در مخزن آسماری از سال ۱۳۱۸ و در مخزن بنگستان از سال ۱۳۳۹ شمسی آغاز شده که با توجه به قدمت برداشت نفت از این مخزن و احیاء مجدد آنها تزریق گاز به این دو مخزن قدیمی نفت منطقه خاورمیانه افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به تزریق بیش از ۶ میلیارد متر مکعب گاز به این دو مخزن نفتی در طول ۲۵۰ روز نخست سال جاری، بیان کرد: براساس برنامه زمان بندی و سیاست های کلی وزارت نفت در حفظ و صیانت از میادین نفتی در طول این مدت همحدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز به میدان نفتی کرنج تزریق شده است.

کوتکی از تحویل و تزریق بیش از ۶۶۰ میلیون متر مکعب گاز به میدان نفتی کوپال خبر داد و افزود: این گازهای از NGL های شرکت نفت و بخش عمده ای از آن از مسیر خط لوله پنجم سراسری و فازهیا پاسر جنوبی تامین شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7622