یکشنبه 09 مهر، 1402

کدخبر: 7622 15:26:59 1393-09-11
ایران ذخیره‌سازی گاز میدان مشترک با قطر را آغاز کرد

ایران ذخیره‌سازی گاز میدان مشترک با قطر را آغاز کرد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایران ذخیره‌سازی گاز میدان مشترک با قطر را آغاز کرد

ایران ذخیره‌سازی گاز میدان مشترک با قطر را آغاز کرد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

ایران به منظور افزایش ضریب بازیافت و در نهایت افزایش ذخایر قابل برداشت نفت، ذخیره سازی گاز فازهای میدان مشترک پارس جنوبی را در میادین مناطق نفتخیز جنوب را آغاز کرد

افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی یکی از برنامه های صنعت نفت است به طوری‌که بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا اعلام کرده است: افزایش ضریب بازیافت به عنوان یکی از سناریوهای افزایش درآمدهای نفتی کشور بوده به طوری که یک درصد افزایش ضریب بازیافت (معادل 600 میلیارد بشکه نفت) حدود 700 میلیاد دلار به درآمدهای نفتی کشور می افزاید.

همزمان با تدوین این سیاست کلان به منظور افزایش حجم ذخایر قابل برداشت طلای سیاه و در نهایت افزایش درآمدهای تولید و صادرات نفت، رکورد تزریق گاز به مخازن نفتی استان خوزستان شکسته شده است.

بر این اساس با انتقال گازهای ترش میدان مشترک پاسر جنوبی از مسیر خط لوله پنجم سراسری به میادین نفت مناطق نفتخیز جنوب در طول 250 روزنخست سال جاری بیش ازهشت میلیارد و 400 میلیون مترمکعب گاز به مخازن نفتی تزریق شده است.

عبدالحسین کوتکی در تشریح آخرین وضعیت انتقال و تزریق گاز به میادین نفتی استان خوزستان، گفت: با هدف صیانت از چاه‌ها و مخازن نفتی در مناطق نفتخیز جنوب در هشت ماه نخست سال جاری بیش از 8.4 میلیارد متر مکعب گاز به میادین این حوزه عظیم نفتی تزریق شده است.

مدیر منطقه یک شرکت انتقال گاز ایران با اعلام اینکه تزریق گاز به میدان آغاجاری که از دو مخزن به هم پیوسته آسماری و بنگستان تشکیل شده افزایش یافته است، تصریح کرد: تولید نفت در مخزن آسماری از سال 1318 و در مخزن بنگستان از سال 1339 شمسی آغاز شده که با توجه به قدمت برداشت نفت از این مخزن و احیاء مجدد آنها تزریق گاز به این دو مخزن قدیمی نفت منطقه خاورمیانه افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به تزریق بیش از 6 میلیارد متر مکعب گاز به این دو مخزن نفتی در طول 250 روز نخست سال جاری، بیان کرد: براساس برنامه زمان بندی و سیاست های کلی وزارت نفت در حفظ و صیانت از میادین نفتی در طول این مدت همحدود یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب گاز به میدان نفتی کرنج تزریق شده است.

کوتکی از تحویل و تزریق بیش از 660 میلیون متر مکعب گاز به میدان نفتی کوپال خبر داد و افزود: این گازهای از NGL های شرکت نفت و بخش عمده ای از آن از مسیر خط لوله پنجم سراسری و فازهیا پاسر جنوبی تامین شده است.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |