ایران خودرو و سایپا در ۶ ماه ۴۵۰۰ میلیارد تومانی ضرر کردند

0
۱۰۸ بازدید

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: ایران خودرو در ۶ ماهه سال ۲۵۰۰ میلیارد تومان و سایپا حدود ۲ هزار میلیارد تومان زیان داشتند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، سهیل معمارباشی در مورد پیشنهاد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حوزه خودرو اظهار داشت: یک بسته جهش تولید در این سازمان تهیه شده اما هنوز نهایی نشده است. این بسته در ۴ سرفصل تهیه شده تولید و ساخت داخل، عرضه محصولات در بازار، تامین منابع مالی شرکت‌ها‌ و قیمت گذاری موضوعاتی هستند که در بسته پیشنهادی جهش تولید سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مطرح شده است.

وی با اشاره به مشکلات خودروسازان وی تصریح کرد: شرکت‌های خودروسازی مشکلاتی مانند تامین نقدینگی تامین ارز قیمت خودرو دارند. شرکت های خودروسازی از دو سال پیش زیان‌ده هستند. هر دوره از افزایش قیمت مواد اولیه عقب می‌افتند. ایران خودرو در ۶ ماهه سال ۲۵۰۰ میلیارد تومان و سایپا حدود ۲ هزار میلیارد تومان زیان داشتند.

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در ادامه خاطر نشان کرد: در شرایطی که یک رانت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی به واسطه اختلاف قیمت کارخانه و حاشیه بازار به واسطه‌های بازار داده شده خودروساز به همین میزان ضرر کرده یعنی از جیب خودروساز و سهامداران خارج کرده‌ایم و به واسطه‌ها داده‌ایم درخواست اصلاح این رویه از طرف هر نهادی که مطرح شود امر مناسبی است.

وی افزود: هیچ بنگاه اقتصادی بدون درست بودن اقتصاد کسب و کار نمی‌تواند فعالیت خود ادامه دهد شرکت‌های خودروسازی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. شاید میزان زیان ها درحجم دارایی‌های این شرکت‌ها کوچک به نظر برسد اما جمع شدن این زیان‌ها شرکت‌های خودروسازی را ضربه خواهد زد. این موضوع در نهادهای مختلف مورد توجه قرار گرفته و حتی در طرح سازماندهی صنعت و بازار خودرو که در کمیسیون صنایع مجلس طرح شده موضوع قیمت‌گذاری مورد توجه قرار گرفته است. خودروسازان جلسات مختلفی با شورای رقابت برای اصلاح قیمت‌گذاری داشتند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=126959

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید