کد خبر: 11160
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۳
گروه : ایران

ایران به دنبال امپراتوری نیست

ایران به دنبال امپراتوری نیست

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که به آینده مذاکرات خوشبین هستم،

گفت: ایران به دنبال امپراتوری گری و سلطه بر کشورهای منطقه نیست.
به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در گفت وگو با تلویزیون الرای کویت، در پاسخ به سوالی درباره احتمال توافق در مذاکرات هسته ای، افزود: در این مدتی که مذاکرات انجام شده گام های رو به پیش و قابل ملاحظه ای برداشته شده و در مذاکرات اخیر هم که به تازگی صورت پذیرفته قدم های مثبتی برداشته شده به همین دلیل نگاه من به آینده مذاکرات منفی نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی تحلیلگران آمریکایی بر این باورند که درصورت رسیدن به توافق اولیه درخصوص پرونده هسته ای تغییراتی در منطقه ایجاد خواهد شد، همان طور که انقلاب ایران یا توافقنامه کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل به وجود آوردند. آیا شما هم بر همین باورید، ادامه داد: این موضوع به سیاست جمهوری اسلامی ایران بر می گردد که همیشه به دنبال ایجاد آرامش و امنیت در منطقه بوده لذا توفیق در این مذاکرات قابل مقایسه با مثال هایی که زده می شود، نیست.
** **جمهوری اسلامی یک سیاست مسالمت آمیزی با کشورهای منطقه دارد

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر بر این که بر این اساس، آیا درست است که توافق هسته ای با غرب تنها به پرونده هسته ای ایران محدود نخواهد بود بلکه شامل تسلیم شدن آمریکا در برابر گسترش نفوذ ایران در منطقه نیز خواهد بود، افزود: برخی اظهارات را در برخی رسانه ها شنیده ام مهم این است که جمهوری اسلامی یک سیاست مسالمت آمیزی با همه کشورهای منطقه دارد و کشورها را برادران خود می داند.

وی با بیان این که برخی به اشتباهات در رسانه ها دامن می زنند، افزود: یکی از مهم ترین اشتباهات این است که به موضوع هسته ای پیچیده تر از اندازه، نگاه می کنند و گاه آن را به الفاظی که جز سوء تفاهم چیزی نیست وصل می کنند مانند این که ایران به دنبال نفوذ منطقه ای یا امپراطوری گری و این چیزهاست.

**امپراتوری گری را کار درستی نمی دانیم

رییس قوه مقننه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نیازی به این گونه کارها ندارد و ما اصولا امپراطوری گری را کار درستی نمی دانیم و آن را موضوع امروز و معاصر نمی پنداریم.

لاریجانی با بیان این که دوره امپراطوری گری گذشته است، گفت: پایه اصلی انقلاب اسلامی دموکراسی خواهی و اتحاد کشورهای اسلامی بود بنابراین ما روی این مبانی فکر می کنیم اگر یک کشور اسلامی در منطقه وجود دارد ما به عنوان این که برادران ما هستند، خواهان ایجاد روابط مسالمت آمیز با آن ها هستیم.

وی با تاکید بر این که ما همیشه از دموکراسی در منطقه حمایت کردیم، گفت: اینگونه بحث ها به نظر من یک نوع تحلیل هایی است که پایه های دقیقی ندارد.

رییس مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اظهارات چند روز گذشته علی یونسی مشاور رییس جمهور کشورمان در خصوص کشور عراق، گفت: فکر نمی کنم چنین حرفی را زده باشند گاهی در ترجمه مطالب اشتباهاتی صورت می گیرد و شاید یک بحث فرهنگی را مطرح کردند و در واقع یک نوع همگرایی های فرهنگی را مبنا قرار دادند، بعید می دانم این حرف ها زده شده باشد و به نظر من اصل صحبت وی در این جهت حرفی نزده است.

لاریجانی افزود: بنده به کلی بعید می دانم وی چنین اظهارنظری را بیان کرده باشد زیرا ما در جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری گرفته تا رییس جمهوری و شخصیت های علمی برجسته کشور در این موضوع اتفاق نظر داریم که نظام اسلامی ایران اساسا با واژه هایی مانند امپراطوری مخالف است زیرا جنس امپراطوری و گرایش به ایجاد امپراطوری را یک جنس سلطه گری می داند.

**کشورهای اسلامی احتیاجی به قیم ندارند

لاریجانی افزود: ما اعتقاد داریم که ملت ها باید بر سرنوشت خودشان متکی باشند و کشورهای اسلامی احتیاجی به قیم ندارند.

وی با تاکید بر اینکه ملل اسلامی خودشان صاحب فکر هستند، گفت: به همین دلیل هر گونه لشگرکشی در منطقه را غلط می دانیم و حضور برخی از کشورهای بزرگ در منطقه را نیز غلط می دانیم چون ملت های منطقه بالغند و به قیم احتیاج ندارند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا حضور ایران در کشورهای منطقه، سلطه امپراتوری فارس را تقویت نمی کند؟ اظهار داشت: این خیلی حرف جالبی است چون در عراق که شما خودتان از نزدیک دیدید جریان داعش جریان تروریستی بود، حال اینکه چه عناصر و کشورهایی در ایجاد آن در طول سال های درگیری در سوریه بود، بماند و داعش بخش هایی از سوریه و عراق را گرفتند که در این حال دولت عراق از ایران خواست که به کمکشان بشتابد و شما می دانید که در چه شرایط خطیری ما به دولت عراق که یک دولت دموکراتیک است، کمک کردیم.

لاریجانی افزود: یکی از نکات مهم این است که دولت عراق پس از اشغال توانست هم آمریکایی ها را از کشورش خارج کند و هم یک نظام در واقع هم گرا بین طوایف مختلف از سنی و شیعه و کرد به وجود بیاورد که داعش با این موضوع یعنی هم با دموکراسی و هم یک دولت وحدت ملی ستیز کرد.

وی ادامه داد: پس از درخواست کمک دولت عراق، به آن ها کمک کردیم و جلوی داعش را گرفتند، مردم عراق بودند که این کار را کردند ما به آن ها کمک کردیم و اگر این کار را نمی کردیم خیلی از کشورهای منطقه امروز می دانستند چه شرایطی برایشان به وجود می آمد. حال به جای تشکر باید از این حرف ها راجع به ایران زده شود؟

رییس دستگاه قانون گذاری ایران اضافه کرد: اگر ما به حزب الله یا حماس کمک کردیم برای چه بود؟ برای این که این دو، گروهی هستند که در مقابل اسرائیل آبرو برای مسلمانان ایجاد کردند و سیلی به صورت اسرائیل زدند، حماس سنی و حزب الله شیعه؛ اما با این حال هر دو گروه مقابل اسرائیل ایستادند. ما افتخار می کنیم که به این ها کمک کردیم ولی این به خاطر امپراتوری گری یا نفوذ و غیره نیست.

**اسرائیل یک غده سرطانی در منطقه است

رییس مجلس با بیان این که ما معتقدیم که اسراییل یک غده سرطانی در منطقه است، گفت: سوال ما این است که چرا سایر کشورها کمک نکردند، مگر سایر کشورها موظف نیستند جلوی یک جریان تروریستی را بگیرند؟ چرا به عراق کمک نکردند؟ این ائتلاف بزرگی که با سر و صدا به وجود آمده ظاهرا بر روی کاغذ و صفحه تلویزیون است و روی زمین ایران به عراق کمک کرد تا جلوی داعش گرفته شود و در لبنان و غزه نیز ما کمک کردیم جلوی اسرائیل و رفتار دژخیمانه او گرفته شود. این اقدام سزاوار تمجید و قدردانی است.

لاریجانی با بیان این که ما به خاطر انگیزه مهم تری این کار را می کنیم، گفت: انقلاب اسلامی یک حرکت با آرمان های متعالی بوده برای آزاد شدن بشریت از قید و بندها و غل و زنجیرهای ابرقدرت ها بود. از این رو ما وارد این بحث ها نخواهیم شد و آن ها را بازی هایی کودکانه می دانیم . ما تمایل به رقابت در این زمینه نداریم.

وی با تاکید بر این که هدف ما این است که ملل اسلامی در مقابل اسرائیل مقاومت و ایستادگی کنند، افزود: ملت های مسلمان باید بر سرنوشتشان حاکم باشند. فرض کنید در تونس مردم انقلاب کردند و ما از این انقلاب حمایت کردیم زیرا دموکراسی در این کشور وجود داشت.

لاریجانی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که شما و آمریکایی ها به بهانه مبارزه با تروریسم و نابود کردن داعش در برخی مناطق عراق حضور دارید. بین شما و آمریکایی ها هماهنگی یا تلاقی منافع وجود دارد. درصورتی که به توافق اولیه درباره پرونده هسته ای دست نیابید، آیا این هماهنگی ادامه خواهد یافت یا به نزاع مستقیم یا غیرمستقیم بازخواهید گشت، گفت: البته این که شما می گویید در عراق آمریکایی ها مبارزه با تروریست دارند، ممکن است در حرف های تلویزیونی درست باشد اما در واقعیت ما نقش مهم یا اقدام مهمی را از سوی آنان ملاحظه نمی کنیم.

**ائتلاف بین المللی برای مقابله با داعش طبل تو خالی است

لاریجانی در ادامه گفت وگو با شبکه الرای، در پاسخ به این پرسش که ائتلاف بین المللی حملات هوایی انجام داد و این حملات به اجتناب از گسترش نفوذ داعش در منطقه منجر شد. حتی ژنرال دمپسی گفت نقش شما در حمله به تکریت مثبت خواهد بود به شرط این که به نزاع فرقه ای منجر نشود. این نوعی هماهنگی و پذیرش نقش ایران از سوی آمریکا در عراق است، گفت: اینکه آن ها اعلام می کنند ائتلاف و یک حملات هوایی موثری داشته، بله من هم شنیدم این ها مانند شیرهای هوایی بوده و شیران زمینی نیستند شما می دانید برای مبارزه با تروریست باید در روی زمین کار کرد، درباره حمله هوایی تاثیرگذار ائتلاف بین المللی باید بگویم که این حملات بیشتر شبیه به طبل توخالی هستند و در واقع این، ملت عراق هستند که با داعش و تروریسم مبارزه می کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه با این باندهای تروریستی با حملات هوایی و گروه های چریکی نمی توان مقابله کرد و این اقدام تا حد زیادی شبیه به شوخی است، گفت: ملت عراق توانستند در برابر داعش بایستند و وارد استان تکریت شوند و تروریست ها را از آنجا خالی کنند. آمریکایی ها نمی توانند این واقعیت آشکار را نفی کنند زیرا نفی کردن این واقعیت به منزله همکاری با تروریست ها است. شما باید کمی دقیق تر این صحنه را ببینید لرا آند ها در واقع در فضایی نشستند و خواهان استفاده رسانه ای از این صحنه هستند تا بگویند ما مدیریت جهانی می کنیم