ایران آمادگی ساخت سالانه بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه را دارد

0
۱۱۱ بازدید

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه این مذاکرات فرصتی برای حضور شرکت‌های بخش خصوصی ایران در بازار سوریه است، گفت: بخش خصوصی باید در بازار بازسازی سوریه فعال شود و دولت هم باید بستری برای حضور شرکت‌های ایرانی در این بازار فراهم کند.  

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، محمدرضا رضایی ‌کوچی درباره جزییات همکاری ایران و سوریه در پروژه‌ها بازسازی به ویژه مسکن و شهرسازی اظهار داشت: در سفر اخیر هیات وزارت راه و شهرسازی به  سوریه حضور داشتم و در آن سفر درباره نحوه مشارکت ایران در بازسازی سوریه مذاکراتی انجام شد.

وی ادامه داد: عمده مذاکرات در راستای نوسازی و ساخت مسکن در سوریه بود. سوریه نیاز به بازسازی اساسی دارد و ایران هم آمادگی مشارکت در بازسازی مناطق جنگ‌‌زده را دارد و در همان مذاکرات سوریه برای ورود ایران به بازسازی مناطق مورد نظر و احداث واحدهای مسکونی اعلام آمادگی کرد.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه این مذاکرات فرصتی برای حضور شرکت‌های بخش خصوصی ایران در بازار سوریه است، گفت: بخش خصوصی باید در بازار بازسازی سوریه فعال شود و دولت هم باید بستری برای حضور شرکت‌های ایرانی در این بازار فراهم کند.  

رضایی‌ کوچی تاکید کرد: البته نباید ذهنیتی نادرست از حضور ایران در سوریه ایجاد شود. قرار نیست دولت ایران در بازسازی سوریه هزینه‌ای کند بلکه دولت به دنبال ایجاد فرصتی برای حضور شرکت‌های بخش خصوصی در بازار سوریه و صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور است، درواقع شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی می‌توانند از حضور در پروژه‌های ساخت مسکن و بازسازی این کشور درآمدزایی داشته باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایران توان صادرات مصالح ساختمانی را هم به سوریه  دارد و باید از این فرصت استفاده کنیم.    

رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: ایران آمادگی ساخت سالانه بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه را دارد و سوریه هم برای این همکاری با بخش خصوصی ایرانی اعلام امادگی کرده‌ است.   

رضایی کوچی با اشاره به ورود ترکیه به بازار خدمات فنی و مهندسی سوریه اظهار داشت: شرایط کاملا رقابتی است و ترکیه و سایر کشورها هم وارد بازار بازسازی سوریه شده‌است و باید دید دیپلماسی اقتصادی ایران در این شرایط رقابتی چطور می‌تواند عمل کند. باید از این فرصت برای حضور پررنگ شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی استفاده کنیم.   

وی با بیان اینکه در حال حاضر ارتباط ایران با سوریه در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی ضعیف است، گفت: در سال‌های گذشته نتوانستیم این فرصت را برای درآمدزایی بخش خصوصی در این بازار ایجاد کنیم و ردپایی از شرکت‌های بخش خصوصی ایران در بازار بازسازی سوریه دیده نمی‌شود  که در این زمینه دیپلماسی اقتصادی باید فعال شود.  

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170910