ایجاد شفافیت با ورود مجلس به تخلفات شستا

0
۳۴۲ بازدید

طرح تحقیق و تفحص شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی «شستا» بسیار ضروری است چرا که این اقدام مجلس شفافیت را در جامعه حاکم می کند. باید با صدای رَسا گفت که سازمان تامین اجتماعی توان دریافت مطالبات خود را از دولت‌ها ندارد و در این خصوص اقدام اجرایی انجام نداده است. پس از بورسی شدن شرکت شستا هم اعتنایی به قانون ابلاغی حاکمیت شرکتی که توسط سازمان بورس اوراق بهادار از اول فروردین ۱۳۹۹ لازم الاجرا اعلام شده است را نکرده و تنها شعار شفافیت را داده است و در ادامه پا روی قوانین سازمان بورس گذاشته است و منافع شرکای اجتماعی خود را نادیده گرفته است…

رضا توسلی، رئیس کمیته پایش و شفافیت مجمع نمایندگان کارگران استان تهران

طرح تحقیق و تفحص شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی «شستا» بسیار ضروری است چرا که این اقدام مجلس شفافیت را در جامعه حاکم می کند. باید با صدای رَسا گفت که سازمان تامین اجتماعی توان دریافت مطالبات خود را از دولت‌ها ندارد و در این خصوص اقدام اجرایی انجام نداده است. پس از بورسی شدن شرکت شستا هم اعتنایی به قانون ابلاغی حاکمیت شرکتی که توسط سازمان بورس اوراق بهادار از اول فروردین ۱۳۹۹ لازم الاجرا اعلام شده است را نکرده و تنها شعار شفافیت را داده است و در ادامه پا روی قوانین سازمان بورس گذاشته است و منافع شرکای اجتماعی خود را نادیده گرفته است.

در این جا باید پرسید چرا هیچ‌گاه شستا زیر بار اجرای تمام و کمال قانون حاکمیت شرکتی که نتیجه رعایت شفافیت واقعی را در پی دارد نمی روند و دلیل آن را نیز بیان نمی کند؟

باید بگویم اگر ساختار غلط باشد، هر فردی در ساختار قرار بگیرد نتیجه غلط خواهد بود. ساختارها و ارکان اصلی نیاز به اصلاح دارند و به غلط انتخاب مدیران برای مالکیت دارایی های کارگران توسط دولت‌ها انجام می شود.

چرا و به چه دلیل همه نهادهای نظارتی درباره عدم اجرای قانون حاکمیت شرکتی تاکنون سکوت کرده اند، هیچ اقدامی در خصوص اصلاح اساسنامه برای اجرای کامل قوانین انجام نشده است، ادامه سکوت، اجحاف در حق سهامداران و ناعدالتی برای کارگران که مالک اصلی شستا هستند، به شمار می رود.

همواره شفافیت حاصل رعایت کامل قوانین است. هیات مدیره شستا از اولین روز عرضه اولیه و بورسی شدن تا امروز هیچ‌گاه قانون حاکمیت شرکتی ابلاغی سازمان بورس اوراق بهادار را رعایت نکرده است. حق شرکای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضایع شده است؛ چرا سازمان حسابرسی در گزارش سالانه حسابرس مستقل خود از شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) به این مورد با اهمیت اشاره نکرده است؟

در ادامه روند رسانه ای شدن طرح تحقیق و تفحص از شرکت شستا، استعفای قابل تامل مدیرعامل بزرگترین هلدینگ زیرمجموعه‌ی شستا صورت گرفته است؛ باید پرسید چرا بعد از انتشار خبر طرح تحقیق تفحص مجلس از شستا خبر استعفای مدیرعامل بزرگترین هلدینگ زیرمجموعه آن رسانه‌ ای شده، این خبر برای همه و نهادهای نظارتی گُمانه زنی های مختلف را قوی خواهد کرد.

نمایندگان کارگران و شرکای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اقدامی به سوی شفافیت و پاسخگویی مدیران حمایت کرده و می کند همگام با اجرای مفاد اساسنامه و جایگاه قانونی خود با حفظ استقلال و احقاق حق کارگران گام برداشته و برمی دارند. برخی ها دلخوش به شعار شفافیت و رونمایی نمادین از سامانه شفافیت هستند، ولی بدون دعوت شرکای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیهوده است. دومینوی اشتباه در تصمیم گیری در سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های زیرمجموعه مشهود است و از طرفی همه سهامداران شستا ناراضی هستند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=130581

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید