ایجاد شرکت دولتی مشترک برای بازسازی سوریه

0
۸۶۸ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در همایش ایران و سوریه گفت: طی یکسال گذشته در کمیسیون مشترک ایران و سوریه کارهای بزرگ انجام شد و گام‌های بلند برداشته شده؛ به نحوی که تنظیمات برنامه‌ای و تعاملات روند متعادلی به خود گرفته است.

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی از تمایل رئیس جمهور سوریه برای بازسازی این کشور با همکاری ایران خبر داد و گفت: زمینه حضور شرکتهای ایرانی در سوریه فراهم است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در همایش ایران و سوریه گفت: طی یکسال گذشته در کمیسیون مشترک ایران و سوریه کارهای بزرگ انجام شد و گام‌های بلند برداشته شده؛ به نحوی که تنظیمات برنامه‌ای و تعاملات روند متعادلی به خود گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پیشرفت‌ها و پروژه‌های جبهه مقاومت موجب شده تا شرایط برای حضور مؤثر شرکت‌های ایرانی در سوریه فراهم و کار به صورت عملیاتی آغاز شود؛ این در حالی است که پروژه‌هایی که برای دولت سوریه اولویت دارد، ساخت واحدهای مسکونی و توسعه زیربناهای حیاتی است.

وی تصریح کرد: سند همکاری در کمیته مشترک ایران و سوریه به امضا می‌رسد و در عین حال، تأسیس دو شرکت از سوی دو طرف نکته مهمی است که یکی از آنها شرکتی متناظر با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ایران و دیگری، شرکت در حوزه اسکان است که نقش کارفرمایی را ایفا می‌کنند تا شرکت‌های ایرانی دارای رتبه و سابقه توسط شرکت‌های مشترک کار را دریافت کنند و البته بحث ترک تشریفات و ضمانت نامه‌ها را دنبال می‌کنیم.

اسلامی با بیان اینکه ضمانت شرکت ایرانی را ما انجام می‌دهیم، خاطرنشان کرد: با توجه به این مدل ساختارسازی، خود به خود ورود شرکت‌های ایرانی به این پروژه‌ها هموار می‌شود؛ ضمن اینکه رئیس جمهور سوریه نیز تاکید دارد که برای بازسازی سوریه نقش اول به شرکت‌های ایرانی سپرده شود.

وی گفت:‌ باید شرکت‌های مهندس مشاور فهرست پروژه‌ها را بگیرند تا بتوانند نقش پیشتازی خود را ایفا کنند؛ ضمن اینکه در خصوص مباحث بانکی، حمل و نقل و گمرک به تفاهمات خوبی دست یافته‌ایم؛ این در حالی است که با گسترش فعالیت‌ها جلوه‌های فعالیت‌ها و کارهای متفاوت تجربه می‌شود.

اسلامی درباره حل مشکل ضمانت نامه های بانکی نیز گفت: برای حل این موضوع می توانیم ضمانت نامه از شرکت های ایرانی را در ایران دریافت کنیم تا زمینه برای کار فراهم شود.

وزیر راه افزود: دستورات بشار اسد رییس جمهور سوریه برای همکاری با ایران در زمینه بازسازی این کشور باعث می شود تا ابهامی در همکاری در این زمینه باقی نماند.

وی توضیح داد: حداکثر سهم یک شرکت ایرانی در سوریه ۴٩ درصد و سرمایه آن نیز ١٠٠ میلیون لیر است. توافق کردیم که شرکت دولتی مشترک ایران و سوریه را ایجاد کنیم و شرکت های خصوصی از این طریق پروژه ها را تحویل بگیرند. با این روش دیگر شرکت های خصوصی در زمینه ضمانت نامه مشکلی نخواهند داشت.

**آمادگی سوریه برای رفع موانع همکاری مشترک دو کشور

وزیر مسکن و خدمات عمومی سوریه نیز بر آمادگی آن کشور برای رفع موانع و مشکلات بر سر راه همکاری دو کشور سوریه و ایران تاکید کرد و گفت: هسته اصلی بازسازی سوریه، مشارکت شرکت‌های خصوصی ایرانی است.

سهیل عبداللطیف اعلام کرد: جلسات مشترک سوریه و ایران به منظور پیگیری تفاهم‌نامه‌ای است که در دمشق با جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی سوریه داشتیم.

وزیر مسکن و خدمات عمومی سوریه ادامه داد: از جمله نتایجی که در سفر به ایران کسب شد، تنظیم برنامه اجرایی تفاهم‌نامه همکاری ایران و سوریه در زمینه همکاری در بخش مسکن و عمران برای بازسازی سوریه است.

به گفته عبداللطیف، برنامه اجرایی این تفاهم نامه دارای دو بخش است که شامل موضوعات مربوط به ساخت و ساز و مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی سوریه و دیگری تاسیس شرکت مشترک است که بتوانند خدمات عمومی را در سوریه ارائه بدهند.

وی تصریح کرد: در برنامه اجرایی مشترکی که تنظیم شده راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای شرکت‌های ایران و سوری در کنار هم تعیین شده که می‌تواند هسته کار مشترک در بازسازی سوریه و مشارکت شرکت‌های خصوصی ایرانی در بازسازی سوریه باشد.

عبداللطیف ادامه داد: همانطور که وزیر راه و شهرسازی کشور ایران نیز بارها اعلام کرده، دو کشور سوریه و ایران می‌توانند مشکلات و موانع بر سر راه همکاری مشترک را بررسی کرده و برطرف کنند که امیدواریم در سفرهای آینده توافقات نهایی در این خصوص ایجاد و توافقات در تمامی بندهای خود عملیاتی و اجرایی شود.

**ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی در سوریه

در ادامه این همایش، رئیس اتاق بازرگانی ایران از جزئیات توافق جدید ایران و سوریه خبر داد و گفت: شرکتهای ایرانی ۳۰ هزار واحد مسکونی در سوریه می‌سازند.

غلامحسین شافعی با بیان اینکه، ایران امیدوار است تا به دنبال استقرار کامل صلح و ثبات در سوریه، شاهد بازسازی این کشور باشد، گفت: در این میان بخش خصوصی ایران آمادگی کامل دارد تا در بازسازی و تامین کالاها و خدمات مردم سوریه مشارکت نماید، این در حالی است که اتاق بازرگانی ایران طی سه سال گذشته، اقدام به تشکیل ستاد بازسازی سوریه با همکاری اتاق‌های بازرگانی استان‌ها کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران از تشکیل اتاق مشترک دو کشور و تبادل هیات های اقتصادی ظرف سه سال اخیر خبر داد و افزود: تمرکز بر ارتقای همکاری های اقتصادی در اولویت ما قرار گرفته و ضرورت دارد هم در بخش دولتی و هم خصوصی تلاش های بیشتری برای اجرایی شدن توافقات مشترک صورت بگیرد.

وی امضای سند راهبردی همکاری های بلندمدت با سوریه از سوی نخست وزیر سوریه و معاون اول رییس جمهور را اقدام مهمی در راستای توسعه روابط تجاری دانست و خاطرنشان کرد: این توافقات باید هر چه سریعتر شکل اجرایی به خود گیرند.

شافعی در ادامه به سفر اسحاق جهانگیری به دمشق اشاره و تصریح کرد: در این مدت ١٠ هیات بازرگانی را بین دو کشور تبادل کرده و ٢ ماه پیش نیز، شاهد سفر وزیر انرژی سوریه به تهران بودیم؛ ضمن اینکه اکنون نیز میزبان وزیر مسکن این کشور هستیم؛ این در حالی است که هم قرار است قراردادی میان وزرای مسکن دو کشور امضا شود تا در قالب آن، ٣٠ هزار واحد مسکونی در دمشق، حومه دمشق و حلب از سوی شرکت های ایرانی در سوریه ساخته شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: مهمترین خواسته بخش خصوصی ایران برای نقش آفرینی و مشارکت در بازسازی سوریه، ایجاد بسترهای لازم برای حضور شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایرانی در این کشور و اجرای پروژه های زیرساختی است؛ ضمن اینکه ارائه اطلاعات پروژه های قابل واگذاری، نحوه تامین مالی و ضمانتنامه، انجام تمهیدات لازم میان کارآفرینان و اشخاص علاقه مند به مشارکت، ارائه تسهیلات برای ایجاد شرکت های مشترک ایرانی-سوری، رفع موانع حضور شرکت های ایرانی، قبول ضمانت نامه های شرکت های ایرانی از سوی بانک های سوری و ارجحیت قراردادن شرکت های ایرانی در مناقصات در شرایط برابر با شرکت های دیگر کشورها نیز باید مدنظر قرار گیرد.

شافعی گفت: باید به راهکارهایی برای حل مسائل بانکی، نقل و انتقال پول، قبول ضمانت نامه ها و همچنین مسائل بیمه ای توجه کرد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103362