اکتشاف حلقه مفقوده معادن غنی زغال سنگ ایران

0
۵۲۳ بازدید

رییس ایمیدرو خبر داد

مهدی زاهدی

گروه تولید

m.zahedi25@yahoo.com

مراسم امضای قرارداد تجهیز، بهره‌برداری و فروش محصولات معدنی زغال سنگ خمرود روز یکشنبه درحالی میان ایمیدرو و هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه منعقد شد که متولی بخش معدن کشور معتقد است به رغم وجود منابع عظیم و غنی زغال سنگ دربخش اکتشاف کمبودهای اساسی داریم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به این قرارداد، از آغاز عملیات اجرایی این معدن خبر داد و گفت: معدن خمرود ۳۸ میلیون تن ذخیره قطعی و ۶۳ میلیون تن ذخیره زمین‌شناسی دارد و یکی از معادن بزرگ زغال سنگ کشور محسوب می‌شود.

مهدی کرباسیان افزود: طرح تجهیز معدن زغال سنگ خمرود برای تولید سالانه ۷۵۰ هزار تن زغال سنگ خام در دستور کار قرار گرفته است که با راه‌اندازی این معدن سالانه ۴۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ ککشو به ظرفیت تولیدی کشور افزوده می‌شود. از سوی دیگر با بهره‌برداری کامل معدن، هزار نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) همچنین تاکید کرد: بهره‌برداری از این معدن موجب کاهش قابل توجه واردات زغال سنگ به کشور می‌شود.

کرباسیان با بیان اینکه با وجود داشتن منابع زغال سنگ خوب در کشور، کار اکتشاف به خوبی انجام نشده و کمبود وجود دارد، گفت: ایمیدرو از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ تلاش کرده و با دادن فراخوان درصدد جذب سرمایه‌گذار است. دراین راستا دو واحد درطبس از طریق مزایده واگذار شده و اکنون خمرود نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

چشم آلمانها به فولاد ایرانی

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در این مراسم همچنین از اعلام آمادگی یک شرکت آلمانی برای سرمایه‌گذاری در زمینه فولاد خبر داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک شرکت معتبر اروپایی که حدود هشت ماه با آنها مذاکره داشتیم و تاکید کرده بودیم برای مشارکت درپروژه باید تامین اعتبار کنند شب گذشته اعلام آمادگی کرده‌اند که در زمینه فولاد تامین اعتبار می‌کنند.

خام‌فروشی هرگز به صفر نمی‌رسد

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی خام‌فروشی متوقف می‌شود؟ تاکید کرد: خام‌فروشی هرگز به صفر نمی‌رسد و حتی کشورهای پیشرفته مانند کانادا، استرالیا و آمریکا میزانی خام‌فروشی دارند، چراکه باید منافع دیده شود اما در ایران باید به زنجیره تولید توجه کرد. متاسفانه میزان تولید هنوز با مقدار نیاز کشور همخوانی ندارد.

کرباسیان با اشاره به سیاست کشور مبنی بر کاهش سنگ آهن تا جای ممکن، پیش‌بینی کرد که در سال آینده اکثریت سنگ تولیدی کشور تبدیل به کنسانتره و گندله شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14383