اکتشافات جدید معدنی نتایج درخشانی داشته است

0
۳۷۱ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در این کنفرانس گفت: صنعت فولاد یک صنعت شاداب بوده و ۲۵۴ شرکت دانش‌‌بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی فعال هستند.

گروه تولید-ششمین کنفرانس استیل پرایس با موضوع زنجیره فولاد، نوآوری و فرصت‌های پنهان با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، مدیرعامل فولاد خوزستان در هتل استقلال برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد، خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در این کنفرانس گفت: صنعت فولاد یک صنعت شاداب بوده و ۲۵۴ شرکت دانش‌‌بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی فعال هستند.

وی با بیان اینکه ارزش افزوده فولاد و صنایع مرتبط در دنیا ۲۹۰ میلیارد دلار است، افزود: فولاد در سال جاری در دنیا رشد ۳٫۵ درصدی داشته و صنعت فولاد کشور نیز رشد خوبی را شاهد بوده است و از رتبه ۱۷ به رتبه ۱۱ رسیده‌ایم و عملکرد کشور در این بخش موثر بوده است.

غریب‌پور افزود: در بخش تولید نیز عملکرد کشور خوب بوده است و ۳٫۳ میلیارد تن در سنگ آهن ذخیره قطعی داریم که تا ۱۰ سال پس از ۱۴۰۴ پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه بخش معدن و صنایع معدنی اخیرا در کنار خودروسازان قرار گرفته است، افزود: یک میلیون تن مصرف ظرفیت در صنعت خودروسازی بوده که بسیار قابل توجه است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو معتقد است: تحریک تقاضا و استفاده از نوآوری از نیازهای صنعت فولاد کشور است.

غریب‌پور اظهار کرد: ارقام ما در بخش اکتشاف بسیار خوشحال‌کننده است. اکتشاف جدید ما نتایج درخشانی داشته و ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع پهنه اکنون در حال اکتشاف است.وی افزود: ظرفیت سازمان فضایی، انرژی اتمی و سازمان زمین‌شناسی در کنار ایمیدرو و تهیه و تولید و کنسرسیوم اکتشاف قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در زمینه استخراج در معادن بزرگ به دنبال خلق ارزش هستیم، گفت: در زمینه فرآوری نیز شرکت فولاد مبارکه برای تولید لوله‌های انتقال سطح نفت در حال فعالیت است.

غریب‌پور ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه اکنون از هفت شرکت استارتاپی فعالیت می‌کند. درواقع ما نیازمند هستیم که دانشگاه در کنار صنعت قرار بگیرد و این امر با شعار امکانپذیر نیست.وی بیان کرد: سنگ آهن یک اولویت مهم در کشور است و سیاست ما جلوگیری از خام‌فروشی است.

وی اظهار کرد: ایمیدرو ارز مورد نیاز برای واردات تجهیزات پیشرفته را تامین خواهد کرد و خوشبختانه ساز و کار آن دیده شده است.

**تلاش دشمن برای هدف قراردادن ارکان اصلی بورس

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز با اشاره به نقشه راه حساب شده این شرکت گفت: ظرف پنج سال آینده شرکت فولاد مبارکه به عنوان تکنولوژ در کنار سایر فولادسازان بزرگ دنیا مطرح خواهد شد.

حمیدرضا عظیمیان گفت: این جلسه تخصصی صنعت فولاد است اما لازم می‌دانم گریزی به مسائل سیاسی کشور در حوزه بین‌الملل بزنم، دولت جدید با رویکرد جدی و محکمی در مقابل فشارهای اقتصادی کشور وارد صحنه شد.

وی با اشاره به قرار گرفتن شرکت فولاد مبارکه در لیست تحریم‌ها گفت: در مهرماه سال ۹۷ طی اطلاعیه‌ای شرکت فولاد مبارکه در لیست تحریم قرار گرفت و این امر این شرکت و طرف‌های تجاری را برای مدت دو تا سه ماه با شوک روبرو کرد و باعث شد به ۶۵ درصد از اهداف صادراتی خود دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها باعث شده سایر صنایع کشور مانند خوروسازها نیز با مشکل روبرو شوند و کشورهای صاحب قدرت نیز منتظر هستند تا صنایع ما متوقف شود.

عظیمیان با بیان اینکه توقع دولت و مسئولان از شرکت توانمند فولاد مبارکه تسلیم شدن نیست، گفت: پس از تحریم فولاد مبارکه ما به خود آمده و راهکارهای جدید را مورد بررسی قرار دادیم و توانستیم با فروش داخلی خوب و سودآوری صادرات را جبران کنیم به طوری که در شش ماهه سال ۹۸ به اندازه کل سال ۹۷ فروش داخلی داشته‌ایم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با ابراز امیدواری از پیشرفت روزافزون این شرکت گفت: از دستاوردهای موفق این شرکت می‌توان به دستیابی به محصولات استراتژیک جدید، سودآوری، تامین منابع شرکت و در دستور کار قرار گرفتن پروژه نورد گرم ۲ اشاره کرد.

عظیمیان با بیان اینکه، دشمن اقتصاد ایران یعنی بورس کشور را هدف قرار داده است، گفت: ‌بیش از ۱۱ میلیون سهامدار در بورس وجود دارد و دشمن در تلاش است ارکان اصلی بورس یعنی شرکت فولاد مبارکه و پتروشیمی را مورد هدف قرار دهد. ما فرزندان نیرومند ایران باید این سنگ‌اندازی‌ها را خنثی کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه معتقد است که مدیران صنعت باید امید و نشاط را به کشور پمپاژ کنند تا از این پیچ خطرناک عبور کنیم.

عظیمیان با اشاره به شعار فولاد مبارکه (از سنگ تا رنگ) گفت: امروزه فولادهای بزرگ مانند فولاد مبارکه با چالش جدی عدم تامین مواد اولیه  (کنسانتره و گندله) مواجه هستند. مدیران گذشته با خرید بلوک عمده شرکت توسعه معادن تصمیم گرفته بودند تا تامین مواد اولیه را تضمین کنند اما امسال این تدبیر کارساز نیست و شرکت‌های معدنی با دو رویکرد دیگر راه خود را ادامه می‌دهند.وی افزود: شرکت‌های معدنی یا فولادساز شده یا برای ارزآوری بیشتر راه صادرات را در پیش گرفته‌اند.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه از تغییر رویکردهای شرکت‌های معدنی در تامین پایدار مواد اولیه ناامید هستیم افزود: این شرکت‌ها راه را اشتباه می‌روند و سیاست‌گذاری‌های سال گذشته برای تکمیل زنجیره فولاد را به خاطر سودآوری به هم زده‌اند.وی تصریح کرد: در شش ماهه گذشته طی جلسات مختلف با فولادسازان و وزارت صمت درخواست شد این رویکرد تغییر کند اما این رویکرد تغییرپذیر نیست و همچنان معدنی‌ها و فولادسازی به سودآوری خود پافشاری می‌کنند.

**همایش‌های متعدد فولادی یکپارچه شوند

ایرنا نیز در مطلبی که به حاشیه های این مراسم پرداخته آورده است: فولاد سازان روز یکشنبه در حالی پای به کنفرانس زنجیره فولاد، نوآوری و فرصت‌های پنهان استیل پرایس گذاردند که معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت معتقد است همایش‌های موضوع محور بهتر است تجمیع شوند و در عین حال این امر نشان‌دهنده بالندگی و رشد صنعت به حساب می‌آید.

خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، برخلاف شماری از مسئولان که به موقع در برنامه ها حاضر نمی شوند، پیش از شروع به کار کنفرانس مزبور در محل هتل استقلال حاضر شد و برای استفاده از وقت، به بازدید از نمایشگاه جنبی این همایش پرداخت.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در سخنرانی خود به موضوع این روزهای بخش معدن که اخذ عوارض از صادرات مواد معدنی است پرداخت و گفت: «سختگیری وزارت صنعت، معدن وتجارت بجاست و نمی‌شه که ذوب آهن و مبارکه تعطیل بشه.»

مجری این همایش که از اجرا کنندگان یک برنامه اقتصادی سیما بود، گویا فرصت جستجو در فضای مجازی برای آگاهی از آخرین تحولات ظرفیت و تولید فولاد را نداشت و برای رفع این موضوع،  از حضار پرسش داشت که الان وضعیت به چه ترتیبی است و حاضران اعداد و ارقام را به او رساندند.

پس از سال‌ها که فوتبال دوستان با واژه مرد سال فوتبال آشنایی دارند، فولاد گران هم با برنامه ریزی برگزار کنندگان این همایش، صاحب مردسال فولاد شدند، پارسال بهرام سبحانی رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد و مدیرعامل پیشین فولاد مبارکه این عنوان را کسب کرد و امسال نوبت منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن بود، اما هنگام اعطای لوح، هیچ توضیحی در ارتباط با دلایل این گزینش داده نشد.

حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه، در غیبت حمید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت که قرار بود دومین سخنران باشد، به عنوان نفر دوم به جایگاه رفت و در سخنان خود نسبت به اینکه معدنکاران، فولاد ساز شده اند و نیز اقدام به صادرات مواد معدنی می کنند، انتقاد کرد و این موضوع مورد توجه مجری بود که گفت: «ایشان در انتهای سخنان خود ناراحت شدند.»

زرندی که بدلیل مشغله کاری با تاخیر به این کنفرانس رسیده بود، توضیح داد که به همراه وزیر صنعت از سفر کاری بامداد امروز به تهران بازگشته و در سخنان کوتاه خود تصریح کرد: ۹ صنعت در زمینه ارزش افزوده و صادرات از دیگر صنایع سرآمدند و بیشترین اشتغال را هم دارند.

شدت و ضعف تشویق نسبت به ویدئو های نمایشی از واحد های معدنی و صنایع مربوطه سبب برداشت خطا توسط مجری شده بود، بگونه ای که اگر صدای کف زدن به مناسبت نمایش یک ویدئو بیشتر بود، می‌گفت: حضار از این ویدئو استقبال کرده اند، اما نمی دانست که شمار کارکنان آن واحد معدنی در سالن بیشتر هستند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102518