کد خبر: 128839
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹

اپل و هیوندای برای ساخت خودرو برقی به توافق رسیدند

اپل و هیوندای برای ساخت خودرو برقی به توافق رسیدند

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، روزنامه آی تی کره، گزارش داد که شرکت خودروسازی هیوندای این کشور و شرکت اپل آمریکا قصد دارند تا ماه مارس قرارداد همکاری برای ساخت یک خودرو برقی خودران را امضاء کنند. قرار است خط تولید این خودرو از سال ۲۰۲۴ و در آمریکا آغاز به کار کند.

چند روز پیش هم یک روزنامه محلی کره گزارشی را منتشر کرده بود و مدعی شده بود هیوندای و اپل می‌خواهند از سال ۲۰۲۷ تولید خود را آغاز کنند اما پس از آن هیوندای با انتشار یک بیانیه گفت که در مراحل مذاکرات ابتدایی با آمریکایی‌ها در این زمینه است. انتشار این بیانیه باعث شد تا سهام هیوندای کره ۲۰ درصد رشد کند.

شرکت هیوندای البته هنوز نسبت به این خبر واکنش نشان نداده اما گفته است از چند شرکت تقاضای همکاری برای ساخت خودروهای خودران برقی داشته است. البته روزنامه کره‌ای در به روزرسانی بعدی خبر خود جزئیات این همکاری را حذف کرد، اما پیشتر گفته بود که قرار است این خودرو در کارخانه کیاموتورز در ایالت جورجیا تولید شده و یا اینکه ممکن است دو طرف به صورت مشترک سرمایه‌گذاری کرده و یک خط تولید با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار خودرو تا سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی کنند.

قرار است خط تولید خودروی هیوندای و اپل پس از تکمیل با ظرفیت حداکثر تولید ۴۰۰ هزار خودرو برسد. کیاموتورز شرکت همکار هیوندای محسوب می‌شود و دو طرف یک گروه خودروسازی محسوب می‌شوند. انتشار اخبار مرتبط با این مسئله باعث شد تا فقط در معاملات امروز سهام هیوندای ۱۴.۶ درصد رشد کرده، سهام کیاموتورز ۹.۱ درصد بالا رفته و سهام شرکت هیوندای مودیس که تامین کننده قطعات هیوندای است، نیز ۱۲.۷ درصد رشد کند.