ایران و چین در جاسک شهرک صنعتی می‌سازند

0
۳۳۸ بازدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

گروه تولید:وزیر صنعت، معدن و تجارت از مکان یابی ۹ پروژه تبدیل گاز به الفین و پروپیلن و ایجاد شهرک صنعتی مشترک با چین در زمینه پتروشیمی، پالایش، صنایع فولاد و آلومینیوم در آینده خبر داد‎.
‎محمدرضا نعمت زاده اظهار کرد: این موضوع در قالب کتابچه‌ای هفته پیش به وزیر نفت ارائه شد که درباره جانمایی آن با شرکت گاز مشورت و مسائل آب و برق آن نیز در نظر گرفته شده است‎.
‎وی با اشاره به راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک بین ایران و چین گفت: این شهرک صنعتی در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هکتار در جاسک ایجاد خواهد شد که امروز این زمین لم یزرع مطلق است‎.
‎نعمت‌زاده با اشاره به رشد ۲۲ درصدی تولید محصولات پتروشیمی از سال ۱۳۶۸ تاکنون گفت:‌ در این مدت صادرات محصولات پتروشیمی نیز ۳۸ درصد رشد داشته که در صنعت کشورمان بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است‎.
‎وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در سال ۱۳۹۰ میزان صادرات محصولات پتروشیمی به ۱۵ میلیارد دلار رسید، اظهار کرد: امسال با کمی کاهش صادرات روبرو هستیم و احتمالا حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیارد دلار خواهد شد‎.
‎وی افزود: جای تبریک دارد که با احتساب شش – هفت میلیارد دلار عرضه محصولات پتروشیمی، تولید این محصول به بالای ۲۰ میلیون دلار رسیده است‎.
‎نعمت‌زاده با بیان این‌که صنعت پتروشیمی باعث گسترش دانش و فناوری در زمینه‌های مختلف در کشور است، تصریح کرد: این صنعت سبب توسعه صادرات و فعالیت‌های برون مرزی از یک سو و از سوی دیگر اشتغالزایی در کشور می شود‎.
‎وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشرفت صنایع پتروشیمی را نیازمند دانش فنی نسبتا پیشرفته دانست و گفت: در حال حاضر صنایع میانی اغلب در انحصار شرکت‌های بین المللی است که با توجه به شرایط سیاسی دسترسی ما به آن‌ها محدود شده است؛ بنابراین باید از تحقیقات و پژوهش های داخلی استفاده کنیم و در عین حال خیز برداریم که بعد از تحریم بتوانیم این دانش خارج از کشور را تصاحب کنیم‎.
‎نعمت زاده خاطر نشان کرد: یک بار برای این کار خیز برداشتیم اما با این که در مزایده برنده بودیم عذر سیاسی برای ما آوردند و شرکت بازل را به یک شرکت آمریکایی دادند‎.
‎وی با بیان این‌که اگر فقط در داخل مرزها بمانیم در حد خودمان رشد می کنیم، تصریح کرد: این صنعت قابلیت رشد، صدور و ایجاد فناوری و عرض اندام مقابل رقبای خارجی را دارد‎.
‎وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که فقر، رکود و تورم در شان جمهوری اسلامی نیست، اظهار کرد: باید دست به دست هم داده و کشور را از این موضوعات نجات دهیم‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9314