پنج شنبه 04 مرداد، 1403

کدخبر: 9314 14:42 1393/10/29
ايران و چين در جاسک شهرک صنعتي مي‌سازند

ايران و چين در جاسک شهرک صنعتي مي‌سازند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ايران و چين در جاسک شهرک صنعتي مي‌سازند

ايران و چين در جاسک شهرک صنعتي مي‌سازند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد

گروه توليد:وزير صنعت، معدن و تجارت از مکان يابي 9 پروژه تبديل گاز به الفين و پروپيلن و ايجاد شهرک صنعتي مشترک با چين در زمينه پتروشيمي، پالايش، صنايع فولاد و آلومينيوم در آينده خبر داد‎.
‎محمدرضا نعمت زاده اظهار کرد: اين موضوع در قالب کتابچه‌اي هفته پيش به وزير نفت ارائه شد که درباره جانمايي آن با شرکت گاز مشورت و مسائل آب و برق آن نيز در نظر گرفته شده است‎.
‎وي با اشاره به راه‌اندازي شهرک صنعتي مشترک بين ايران و چين گفت: اين شهرک صنعتي در زميني به مساحت 3000 تا 4000 هکتار در جاسک ايجاد خواهد شد که امروز اين زمين لم يزرع مطلق است‎.
‎نعمت‌زاده با اشاره به رشد 22 درصدي توليد محصولات پتروشيمي از سال 1368 تاکنون گفت:‌ در اين مدت صادرات محصولات پتروشيمي نيز 38 درصد رشد داشته که در صنعت کشورمان بيشترين رشد را به خود اختصاص داده است‎.
‎وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اين‌که در سال 1390 ميزان صادرات محصولات پتروشيمي به 15 ميليارد دلار رسيد، اظهار کرد: امسال با کمي کاهش صادرات روبرو هستيم و احتمالا حدود 12 تا 13 ميليارد دلار خواهد شد‎.
‎وي افزود: جاي تبريک دارد که با احتساب شش - هفت ميليارد دلار عرضه محصولات پتروشيمي، توليد اين محصول به بالاي 20 ميليون دلار رسيده است‎.
‎نعمت‌زاده با بيان اين‌که صنعت پتروشيمي باعث گسترش دانش و فناوري در زمينه‌هاي مختلف در کشور است، تصريح کرد: اين صنعت سبب توسعه صادرات و فعاليت‌هاي برون مرزي از يک سو و از سوي ديگر اشتغالزايي در کشور مي شود‎.
‎وزير صنعت، معدن و تجارت پيشرفت صنايع پتروشيمي را نيازمند دانش فني نسبتا پيشرفته دانست و گفت: در حال حاضر صنايع مياني اغلب در انحصار شرکت‌هاي بين المللي است که با توجه به شرايط سياسي دسترسي ما به آن‌ها محدود شده است؛ بنابراين بايد از تحقيقات و پژوهش هاي داخلي استفاده کنيم و در عين حال خيز برداريم که بعد از تحريم بتوانيم اين دانش خارج از کشور را تصاحب کنيم‎.
‎نعمت زاده خاطر نشان کرد: يک بار براي اين کار خيز برداشتيم اما با اين که در مزايده برنده بوديم عذر سياسي براي ما آوردند و شرکت بازل را به يک شرکت آمريکايي دادند‎.
‎وي با بيان اين‌که اگر فقط در داخل مرزها بمانيم در حد خودمان رشد مي کنيم، تصريح کرد: اين صنعت قابليت رشد، صدور و ايجاد فناوري و عرض اندام مقابل رقباي خارجي را دارد‎.
‎وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اين‌که فقر، رکود و تورم در شان جمهوري اسلامي نيست، اظهار کرد: بايد دست به دست هم داده و کشور را از اين موضوعات نجات دهيم‎.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |