اوپک پلاس احتمالاً ماه آینده تغییری در تولید نفت ایجاد نخواهد کرد

0
۱۲۴ بازدید

احسان عبدالجبار گفت ائتلاف اوپک ‌پلاس در اجلاس چهارم مارس احتمالاً با ادامه همین میزان کاهش تولید در ماه آوریل موافقت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، وزیر نفت عراق اعلام کرد ائتلاف اوپک پلاس احتمالاً هیچ تغییری در سیاست تولید خود در اجلاس ماه آینده میلادی ایجاد نخواهد کرد.

احسان عبدالجبار گفت ائتلاف اوپک ‌پلاس در اجلاس چهارم مارس احتمالاً با ادامه همین میزان کاهش تولید در ماه آوریل موافقت می‌کند. بیشترین تغییر از طرف عربستان خواهد بود که به کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای خود پس از ماه مارس پایان می‌دهد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت و شرکایش از جمله روسیه در ماه مه به دنبال سقوط تقاضا برای نفت در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا، یک کاهش تولید بی سابقه را آغاز کردند.

عراق کمترین تعهد را به این قرارداد کاهش تولید داشته و بارها از سهمیه تولید خود فراتر رفته است. سهمیه تولید دومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از عربستان در سه ماهه اول سال جاری میلادی برابر با ۳.۸۶ میلیون بشکه در روز است. جبار گفت اگر منطقه نیمه خودمختار کردستان به تعهد خود عمل کرده و تولید را ۲۰۰ هزار بشکه در روز پایین بیاورد، تولید نفت عراق در این ماه به ۳.۶ میلیون بشکه در روز می رسد. منطقه کردستان در ماه ژانویه بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر کرده است.

عراق قبلا اعلام کرده بود تولید خود را در ماه ژانویه تا ۳.۶ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد ولی در نهایت ۳.۸ میلیون بشکه در روز تولید کرد. وزیر نفت عراق انتظار دارد صادرات این کشور در فوریه به جز منطقه کردستان برابر با ۲.۹ میلیون بشکه در روز باشد که کم و بیش به اندازه صادرات در ماه ژانویه است.

جبار عقیده دارد قیمت نفت خام در سال جاری میلادی بین ۵۸ تا ۶۳ دلار در هر بشکه خواهد بود. قیمت نفت خام برنت از پایان ۲۰۲۰ در بحبوحه افزایش تقاضا در چین و توزیع واکسن کرونا حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۶۱.۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=132910